دولت ائتلافی آلمان در مقایسه با مرکل نمی تواند نمره جامعه مدنی خوبی کسب کند/ سیاست خارجی برلین در دولت جدید به شدت تیز شد


دولت ائتلافی آلمان در مقایسه با مرکل نمی تواند نمره جامعه مدنی خوبی کسب کند/ سیاست خارجی برلین در دولت جدید به شدت تیز شد


ساسان کریمی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، در ارزیابی عملکرد دولت آلمان در آستانه یک سالگی و با توجه به اینکه دولت ائتلافی آلمان با چالش هایی مواجه بوده و به نظر می رسد با کاهش رضایت شهروندان مواجه است. گفتند: دولت ائتلافی در سطحی است که در آلمان قدرتی قاطع و مطمئن در بلوک قدرت و جامعه مدنی پشت آن وجود دارد. از این گذشته، دولتی پس از دولت طولانی شخصی مانند آنگلا مرکل که آلمان را به خوبی رهبری و مدیریت کرده و در راستای منافع ملی این کشور گام های مستمر و بلندی برداشته است، رنگ چندانی ندارد و اداره آن دشوار است. در مقایسه با مرکل، جامعه مدنی می تواند امتیاز خوبی کسب کند.


وی ادامه داد: از سوی دیگر مشکلات پسا کرونا و مهمتر از آن جنگ روسیه با اوکراین باعث تلاطم واقعی در اقتصاد جهانی شده است و اقتصاد صادرات محور آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. کاهش تعداد مشتریان و رکود تولید برای اولین تولیدکننده وسایل تولید هزینه کرد و این مصادف شدن با شروع دولت جدید خواه ناخواه باعث کاهش منافع عمومی در این دولت شده است.


این کارشناس مسائل اروپا و آلمان در پاسخ به این سوال که تاثیر جنگ اوکراین و بحران انرژی و چالش های سیاست خارجی در این زمینه را چگونه ارزیابی می کنید، گفت: البته به نظر می رسد آلمان انرژی را مدیریت کرده است. بحران تا الان خوبه اما از آنجایی که پروژه اصلی تامین انرژی اروپا و به ویژه آلمان از روسیه و بیشتر متکی بر گاز وارداتی است، باز هم این فشار بر جمعیت این کشور تحمیل خواهد شد. واقعیت این است که خط لوله نورد استریم 2 تاکنون پروژه ای پرهزینه بوده است که از بین رفته است و این کمکی به چشم انداز انرژی کشور نمی کند.


وی افزود: سیاست خارجی آلمان در دولت جدید به میزان قابل توجهی تشدید شده و احتیاط سنتی مبتنی بر توسعه و اقتصاد آلمان کاهش یافته است. در حال حاضر روابط آلمان با آمریکا به دلیل حضور بایدن در حال همگرایی با اروپا ظاهرا در شرایط مساعدی قرار دارد، اما در قلب اروپا و آلمان در وهله اول تحت فشار غیرمستقیم آمریکا به دنبال جنگ روسیه با اوکراین است. ; پس از این جنگ و بحران امنیتی و انرژی اروپا، آمریکایی ها در تلاش هستند تا هژمونی سنتی خود را بر شرکای اروپایی خود بازگردانند و بازگردانند. در این شرایط آلمان در تلاش است تا ارتش خود را بسازد که تصمیمی عجولانه نیست.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید