دولت های پشت تحریم باید پاسخگوی تحریم های غیرقانونی خود باشند


دولت های پشت تحریم باید پاسخگوی تحریم های غیرقانونی خود باشند

معاون امور بین الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر در پنجاه و یکمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که در ژنو در حال برگزاری است، در خصوص آثار منفی اقدامات قهری یکجانبه بر برخورداری مردم صحبت کردند. حقوق بشر


به گزارش ایلنا، کاظم غریب آبادی در این دیدار با اشاره به بازدید گزارشگر ویژه ارزیابی اثرات منفی اقدامات قهری یکجانبه و غیرقانونی بر برخورداری مردم از حقوق بشر از ایران، گفت: دیدار آلنا دوهان به صورت کاملا حرفه ای و موفقیت آمیز انجام شد و یکی از مهمترین اسناد می باشد گزارش بین المللی آثار منفی و مخرب اقدامات قهری یکجانبه بر برخورداری افراد بی گناه از حقوق بشر در کشور مقصد در این نشست ارائه شد. شورای حقوق بشر


وی ادامه داد: اگرچه این گزارش تنها بخشی از واقعیت ها، روایت های تلخ و آثار جبران ناپذیر تحریم های یکجانبه بر حقوق اساسی ملت ایران را نشان می دهد، اما نتیجه گیری گزارشگر ویژه بیش از هر زمان دیگری بر لزوم رفتار مسئولانه و متعهدانه جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد. جامعه بین المللی در برابر عاملان و عاملان اقدامات قهری یکجانبه، به ویژه ایالات متحده آمریکا و متحدانش، و مسئولیت بین المللی آنها بر اساس قوانین بین المللی.


دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه چندین دهه است که برخی از دولت ها به رهبری آمریکا به اعمال غیرقانونی تحریم های یکجانبه به عنوان ابزاری در زرادخانه سیاست خارجی خود روی آورده اند، گفت: مردم ایران اصل و اصل هستند قربانیان بی گناه تحریم های یکجانبه غیرانسانی در چارچوب یک سیاست شکست خورده به اصطلاح فشار حداکثری با هدف نسل کشی، جنایت علیه بشریت و به عنوان ابزار جنگ علیه آنها اعمال می شود.


غریب آبادی با تاکید بر مغایرت تحریم های یکجانبه با اصل حاکمیت قانون، گفت: ایجاد ساز و کارهایی برای پاسخگویی دولت های تحریم کننده باید بخشی از هر گفتمان معتبر و دادخواست قانونی در خصوص آثار منفی اقدامات قهری یکجانبه بر برخورداری از حقوق بشر باشد. طبق قوانین بین‌المللی، سایر کشورها نیز موظفند اقدامات غیرقانونی و نامشروع سایر دولت‌ها را به رسمیت نشناسند و به آن عمل نکنند.


وی با تاکید بر اینکه دامنه تحریم‌ها علیه ملت ایران به قدری گسترده و گسترده است که «استثنای بشردوستانه» جز روی کاغذ وجود ندارد، خاطرنشان کرد: استثنای بشردوستانه چیزی جز فریب افکار عمومی برای رفع انتقاد از اقدامات نیست. .


به گفته معاون امور بین الملل قوه قضائیه، استفاده از تحریم های یکجانبه، تحریم های ثانویه و رعایت بیش از حد تحریم ها، اعمال فراسرزمینی آنها، عموماً بر طیف وسیعی از روابط انسانی مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و اجتماعی تأثیر منفی می گذارد. و فرهنگی حقوق از جمله حق حیات و حق توسعه ملت ایران شده است.


غریب آبادی با اشاره به بخش‌هایی از گزارش ویژه این روزنامه‌نگار گفت: سوال اساسی این است که کشورهایی که همواره در زمره منتقدان وضعیت حقوق بشر در ایران هستند و آشکارا یا عامل یا عامل تحریم‌های یکجانبه هستند، چگونه عمل می‌کنند. آنها با اعمال این تحریم های ظالمانه یا حمایت از آنها و یا سکوت در برابر تحریم ها، حقوق ملت ایران را زیر پا می گذارند و زیر پا می گذارند؟! تحریم‌های یک‌جانبه تحریم‌هایی را که جان میلیون‌ها ایرانی را تهدید می‌کند و بر زندگی آن‌ها تأثیر می‌گذارد، حذف کند.


وی افزود: جمهوری اسلامی ایران بر اساس تعهدات خود در قبال ملت خود و با وجود همه چالش های موجود، اقدامات مختلفی را برای کاهش اثرات منفی تحریم ها انجام داده است، اما این اقدامات نباید مشروعیت تحریم ها یک جانبه تلقی شود و نباید مسئولیت بین المللی تحریم ها را مبرا می کند.


به گفته دبیر ستاد حقوق بشر، ما بر این باوریم که استقرار و اجرای نظام گسترده‌تر تحریم‌های یکجانبه علیه ملت ایران با هدف وارد کردن رنج شدید و آسیب جدی به سلامت جسمی و روانی مردم، استاندارد است. «رفتار غیر انسانی» و «جنایت علیه بشریت» که بیش از هر چیز دیگری مسئولیت جامعه جهانی و مسئولیت بین المللی مجریان و مجریان تحریم ها را مشخص می کند.


غریب آبادی گفت: اعمال اقدامات قهری یکجانبه بدون شک رویکرد «چندجانبه‌گرایی» را تضعیف می‌کند، با به چالش کشیدن «صلح و همبستگی بین‌المللی»، «نظم بین‌المللی» را برهم می‌زند و «مسئولیت مشترک» دولت‌ها براساس منشور سازمان ملل در قبال جامعه را تضعیف می‌کند. بین المللی است، گفت: هیئت من امیدوار است گزارش دوهان و نتیجه گیری و توصیه های آن در این نشست مورد توجه ویژه قرار گیرد و در اسناد و قطعنامه های مربوطه شورای حقوق بشر به خوبی منعکس شود.


در پایان، از کشورهای عضو مخالف مأموریت گزارشگر ویژه خواست تا تأثیر منفی اقدامات قهری یکجانبه بر برخورداری مردم از حقوق بشر را بررسی کنند، اعتراضات خود را کنار بگذارند و با مأموریت گزارشگر همکاری کنند، و از رای مخالف خودداری کنند. قطعنامه برای تمدید این ماموریت. .


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید