رأی وحدت رویه دادگاه تجدیدنظر مبنی بر توقف یا عدم تعلیق محاسبه خسارت ناشی از تأخیر در پرداخت وجه چک از طریق الصاق.


رأی وحدت رویه دادگاه تجدیدنظر مبنی بر توقف یا عدم تعلیق محاسبه خسارت ناشی از تأخیر در پرداخت وجه چک از طریق الصاق.

در جلسه وحدت رویه شورای عمومی دادگاه تجدیدنظر در خصوص توقف یا عدم توقف محاسبه خسارت ناشی از تاخیر در پرداخت وجه چک و صدور قرار توقف تادیه حکم مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. یا اقساط آن


به گزارش ایلنا، جلسه واحدهای رویه قضایی شورای عمومی دیوان عالی کشور سه شنبه اول شهریور ماه با حضور حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم دادستان کل کشور و قضات ارشد دیوان عالی کشور برگزار شد. دادگاه.


در آن جلسه بین شعب اول و هشتم دادگاه تجدیدنظر استان یزد در خصوص تعلیق یا عدم توقف محاسبه خسارت تأخیر تأدیه چک با صدور حکم ابطال چک اختلاف نظر وجود داشت. پرداخت یا اقساط آن، موضوع مورد بحث قرار گرفت.


شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان یزد به محض صدور حکم رد مال، رسیدگی به خسارت تاخیر تادیه چک را متوقف و شعبه هشتم دادگاه تجدیدنظر استان يزد نيز در مورد مشابه، با تشخيص حكم بدوي مبني بر اينكه خسارت تأخير در پرداخت چك مشمول قانون خاص است و اذعان و تاييد كرد كه از شمول قيد ماده 522 ق. آیین دادرسی مدنی (از جمله ترازنامه بدهکار).


در نهایت اکثریت قضات شورای عمومی دیوان عالی کشور پس از بحث و بررسی عمیق در خصوص رای شعبه اول آن را صحیح تشخیص دادند و از مجموع 112 نفر حاضر در جلسه، 73 نفر به معافیت محکوم علیه از پرداخت خسارت معوقه (مربوط به آینده) از تاریخ صدور رأی دادند و دستور توقیف و اثبات آن را به مرجع قضایی دادند.


در این جلسه دادستان کل کشور نیز از رای شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان یزد حمایت و آن را تایید کرد.


لازم به ذکر است مشروح مصوبات شورای عمومی دیوان عالی کشور، پایان نامه مدعی العموم و رأی صادره در روزنامه رسمی کشور منتشر می شود.


شایان ذکر است آرای وحدت رویه شورای عمومی در پایگاه خبری و اطلاع رسانی دیوان عالی کشور به نشانی www.divanealee.eadl.ir قابل دریافت است.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید