رئیس جمهور همچنین پیشنهاد داد که بحث تجارت آزاد در منطقه شانگهای دنبال شود


رئیس جمهور همچنین پیشنهاد داد که بحث تجارت آزاد در منطقه شانگهای دنبال شود

رئیس سازمان توسعه تجارت تاکید کرد: رئیس جمهور در دیدار با اعضای پیمان شانگهای دستورالعمل جدیدی را در خصوص نحوه تعامل با این کشورها ارائه کرد.


به گزارش ایلنا، علیرضا پیمان پاک گفت: در موارد متعددی تاکید شده است که یکی از آنها بر تجارت کالا است تا از فرصت اجلاس سران استفاده شود و اقدامات لازم برای توسعه تجارت بین کشورهای عضو شانگهای انجام شود. در پنج ماهه اول سال 1401 رشد صادرات قابل توجهی با اعضای شانگهای داشتیم و صادرات ما بالغ بر 9 میلیارد دلار بود. این نشانه دیپلماسی فعال در قبال کشورهای عضو شانگهای است.


وی ادامه داد: در دیدارهای رئیس جمهور با روسای جمهور کشورهای عضو در شانگهای بر توسعه تجارت و رفع موانع و چالش ها تاکید شد. در بحث های مالی و بانکی با کشورهایی مانند روسیه، بلاروس و قزاقستان قدم های خوبی برای استفاده از مسیرهای جایگزین برداشته ایم. علاوه بر این، حذف دلار و یورو ترتیب داده می شود و به طرف مقابل پیشنهاد می شود از بیمه و کانال های مالی جدیدی که بانک مرکزی ما در نظر گرفته است استفاده کنند.

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: رئیس جمهور بر توسعه تجارت آزاد تاکید کرد، تجربه خوبی در حوزه اوراسیا داشته ایم. 80 درصد مداخلات انجام شده است، در آذرماه بحث کارشناسی به نتیجه می رسد که امضا و برای تصویب به مجامع سهامداران ارسال می شود. این اولین تجربه تجارت آزاد ما خواهد بود، کشورهای اوراسیا که بیشتر آنها عضو سازمان شانگهای هستند و رئیس جمهور پیشنهاد داد که بحث تجارت آزاد در منطقه شانگهای نیز ادامه یابد.

وی گفت: موضوع دیگری که رئیس جمهور مطرح کرد، استفاده از قابلیت های ترانزیتی بین اعضای سازمان شانگهای است که ما کریدور شمال به جنوب را داریم و در ماه های اخیر روی آن تمرکز کرده ایم و قابلیت ترانزیت را توسعه داده ایم اما حجم کار. بزرگ است و نیاز به مشارکت اعضای شانگهای دارد.

پیمان پاک با بیان اینکه اعضای سازمان شانگهای تمایل خود را برای مشارکت در توسعه زیرساخت ها و جذب سرمایه گذاری اعلام کردند، گفت: در دیدار رئیس جمهور کشورمان با رئیس جمهور روسیه، کریدور شمال به جنوب مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بر دو موضوع تاکید شد: موضوع اول تکمیل خطوط ریلی رشت – آستارا و موضوع دوم افزایش ناوگان دریایی در دریای خزر و توسعه بنادر شمالی دریای خزر بود.

رئیس سازمان توسعه تجارت در یک برنامه تلویزیونی ادامه داد: مذاکرات جدی با چین در حوزه شرق به غرب برای توسعه این توانمندی ها انجام شده است. ما در حال حاضر توانایی توسعه کالا را داریم، اما زمانی که می خواهیم تجارت با کشورهای عضو شانگهای را توسعه دهیم، باید زیرساخت های خود را توسعه دهیم و به ابزارهایی مانند کشتی، واگن و غیره نیاز داریم.

وی افزود: در حوزه مذاکرات نرم و گمرکی نیز مانند قراردادی که چند ماه پیش بین 3 کشور ایران، آذربایجان و روسیه امضا شد، مذاکراتی با سایر کشورها نیز انجام شده است. همه این اقدامات منجر به توسعه تجارت و ایجاد درآمد پایدار برای جمهوری اسلامی می شود.

پیمان پاک در خصوص شکل گیری بازار برق در منطقه شانگهای گفت: بزرگترین تولیدکنندگان انرژی جهان از جمله ایران و روسیه اعضای اتحادیه شانگهای هستند و همچنین بزرگترین مصرف کنندگان انرژی جهان مانند چین و هند نیز عضویت دارند. از اتحادیه رئیس جمهور یادآور شد که باید سازوکاری برای همکاری پایدار در زمینه امنیت انرژی تعریف شود. باید امکان تبادل انرژی پایدار در سایر حوزه‌های انرژی وجود داشته باشد و موضوع تامین انرژی باید امن و پایدار شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت با تاکید بر اینکه در این دیدارها موضوع ایمنی مواد غذایی نیز مورد توجه قرار گرفت، خاطرنشان کرد: رئیس جمهور بر موضوعاتی مانند سلامت و استفاده از توانمندی های ایران در حوزه سلامت از جمله صادرات تجهیزات پزشکی، بیوتکنولوژی تاکید کرد. دارو و خدمات گردشگری سلامت کشورهای عضو شانگهای باید توسط ایران انجام شود.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید