رادیکولوپاتی؛ همه چیز درباره این بیماری ستون فقرات


هنگامی که یکی از اعصاب نخاعی فشرده می شود، رادیکولوپاتی را تجربه می کنیم. این وضعیت می تواند باعث درد، بی حسی و سوزن سوزن شدن ناشی از فشار دادن عصب شود. در این مقاله در مورد علائم، علل و روش های تشخیص و درمان این بیماری صحبت خواهیم کرد و در پایان به رایج ترین سوالات پاسخ خواهیم داد. با ما بمان.

رادیکولوپاتی چیست؟

رادیکولوپاتی زمانی رخ می دهد که یکی از ریشه های عصبی (محل اتصال اعصاب به ستون فقرات) فشرده یا تحریک شود. گاهی به این حالت رادیکولیت نیز گفته می شود.

بسته به اینکه عصب تحت فشار در کجای ستون فقرات قرار دارد، رادیکولوپاتی به یکی از 3 نوع زیر طبقه بندی می شود:

 • دهانه رحم (گردن)؛
 • قفسه سینه (وسط پشت)؛
 • کمر (کمر).

رادیکولوپاتی در مقابل میلوپاتی

هر دو شرایط دردناکی هستند که ستون فقرات را درگیر می کنند. رادیکولوپاتی یک مشکل موقتی است که در اثر فشرده شدن ریشه عصبی در نزدیکی ستون فقرات ایجاد می شود. میلوپاتی فشاری در اثر تروما، سرطان، بیماری دژنراتیو یا عفونت ایجاد می شود. در صورت عدم درمان، میلوپاتی به مرور زمان بدتر می شود و باعث آسیب دائمی عصبی می شود.

این عارضه یک مشکل موقتی است که با گذشت زمان بهبود می یابد و اغلب بدون درمان برطرف می شود. تعیین علت درد ممکن است دشوار باشد. به همین دلیل مهم است که به محض مشاهده علائم جدید (به خصوص اگر بیش از چند روز طول بکشد) به پزشک خود مراجعه کنید.

رادیکولوپاتی در مقایسه با اسپوندیلوز

اسپوندیلوز ضعف مفاصل در ستون فقرات است. این وضعیت می تواند منجر به شکستگی های کوچک بین 2 مهره شود و معمولا در قسمت پایین کمر دیده می شود. اسپوندیلوز معمولا در نوجوانانی که جهش رشد دارند دیده می شود. در رادیکولوپاتی علائمی مانند درد زمانی رخ می دهد که ریشه های عصبی فشرده یا تحریک شوند، اما در اسپوندیلوز علت درد شکستگی استخوان است.

رادیکولوپاتی در مقابل سیاتیک

رادیکولوپاتی و سیاتیک هر دو در اثر فشردگی اعصاب ایجاد می شوند. تفاوت این دو در اعصابی است که تحت فشار قرار می گیرند و باعث درد می شوند. سیاتیک درد یا ناراحتی ناشی از فشرده شدن یا تحریک عصب سیاتیک است. عصب سیاتیک طولانی ترین عصب بدن است که از کمر شروع می شود و از پشت هر پا عبور می کند. سیاتیک نوعی رادیکولوپاتی است که باعث درد در امتداد عصب سیاتیک در ناحیه کمر و پاها می شود.

علائم رادیکولوپاتی

علائم رادیکولوپاتی

علائم بیماری عبارتند از:

 • درد در ناحیه اطراف عصب آسیب دیده؛
 • مور مور؛
 • بی‌حس؛
 • ضعف عضلانی

محل علائم بستگی به نوع رادیکولوپاتی دارد.

 • رادیکولوپاتی دهانه رحم: درد و سایر علائم را در گردن و اطراف آن مشاهده کنید. گاهی اوقات ممکن است این علائم را در نواحی مانند بازوها و دست ها مشاهده کنید.
 • رادیکولوپاتی توراسیک: معمولاً درد را در قفسه سینه و اطراف آن احساس خواهید کرد.
 • رادیکولوپاتی کمری: درد یا بی حسی در ناحیه کمر می تواند به پاها نیز سرایت کند.

برخی از علائم رادیکولوپاتی مشابه علائم مشکلات بسیار جدی تر است. درد قفسه سینه، مشکل در تنفس یا بی حسی در اندام ها را نادیده نگیرید و به محض ظاهر شدن این علائم به پزشک مراجعه کنید.

علل رادیکولوپاتی

هر چیزی که ریشه های عصبی نخاعی را فشرده یا تحریک کند می تواند باعث رادیکولوپاتی شود، مانند:

 • صدمات مانند سقوط یا تصادفات رانندگی؛
 • رشد یک خار استخوانی (استئوفیت) روی یکی از مهره های ستون فقرات؛
 • دیسک لیز خورده.

گاهی اوقات ممکن است بدون هیچ دلیل واضحی (غیر از افزایش سن) از این وضعیت رنج ببرید. با افزایش سن، استخوان ها و دیسک های ستون فقرات شکل و انعطاف خود را از دست می دهند. این انحطاط و ضعیف شدن طبیعی می تواند باعث حرکت ستون فقرات و فشرده شدن اعصاب این ناحیه شود.

تشخیص رادیکولوپاتی

پزشکان با معاینه فیزیکی و تصویربرداری می توانند بیماری را تشخیص دهند. او کمر و ستون فقرات شما را معاینه می کند و از شما در مورد علائمتان می پرسد.

به احتمال زیاد به حداقل یکی از این نوع تصاویر نیاز خواهید داشت:

 • آاشعه ایکس: اشعه ایکس می تواند باریک شدن، ناهماهنگی طناب نخاعی و هرگونه شکستگی ستون فقرات را نشان دهد.
 • سی تی اسکن: در مقایسه با دستگاه اشعه ایکس، سی تی اسکن تصاویر سه بعدی و جزئیات بیشتری از ستون فقرات را نشان می دهد.
 • تشدید مغناطیسی: این روش تصویربرداری نشان می دهد که آیا آسیب بافت نرم باعث فشرده شدن عصب شده است یا خیر. همچنین هرگونه آسیب به نخاع را نشان خواهد داد.
 • الکترومیوگرافی (EMG): EMG تکانه های الکتریکی در عضلات را اندازه گیری می کند. این آزمایش می تواند تعیین کند که آیا عصب آنطور که باید کار می کند یا خیر. این به پزشک کمک می کند تا بداند آیا علائم به دلیل فشار روی ریشه های عصبی در ستون فقرات است یا بیماری دیگری (مانند دیابت) به اعصاب آسیب رسانده است.

درمان رادیکولوپاتی

درمان رادیکولوپاتی

درمان بستگی به نوع رادیکولوپاتی و شدت علائم دارد. اگر علائم به خودی خود طی چند روز یا چند هفته بهبود یابد، نیازی به درمان نیست. درمان ممکن است شامل برخی یا همه موارد زیر باشد.

1. بسته سرد یا گرم

پزشک به شما می گوید هر از چند گاهی یک کمپرس سرد یا گرم روی پشت خود قرار دهید. این می تواند تورم را کاهش دهد یا عضلات سفت را شل کند.

2. تنظیم وضعیت بدن یا فیزیوتراپی

حرکات کششی و ورزش هایی که ناحیه اطراف ستون فقرات را هدف قرار می دهند می توانند به کاهش فشار روی اعصاب و تسکین درد کمک کنند. بر اساس نوع رادیکولوپاتی شما، پزشک یا فیزیوتراپیست به شما می گوید که کدام نوع ورزش برای بهبودی شما بهترین است.

3. مصرف داروها

 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs): بیشتر افراد برای درمان علائم رادیکولوپاتی فقط به داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مانند آسپرین یا ایبوپروفن) نیاز دارند. قبل از مصرف NSAID ها با پزشک خود مشورت کنید و هرگز خوددرمانی نکنید.
 • استروئیدها: پزشک ممکن است داروهای ضد التهابی قوی مانند پردنیزون را برای تسکین درد تجویز کند. اینها را می توان به صورت قرص مصرف کرد یا مستقیماً در ناحیه آسیب دیده کمر تزریق کرد.

4. جراحی

برای درمان این بیماری به ندرت از جراحی استفاده می شود. پزشک شما فقط در صورتی جراحی را توصیه می کند که علائم شدیدی داشته باشید که بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد و به سایر درمان ها پاسخ ندهد.

سوالات متداول در مورد رادیکولوپاتی

چه کسانی بیشتر به رادیکولوپاتی مبتلا می شوند؟

هر کسی ممکن است به این بیماری مبتلا شود، اما معمولا در افراد بالای 50 سال شایع تر است.

رادیکولوپاتی چقدر شایع است؟

رادیکولوپاتی معمولاً یک عارضه نادر است. اگرچه گردن و کمر درد از مشکلات شایعی هستند، اما به ندرت توسط این بیماری ایجاد می شوند.

رادیکولوپاتی چگونه بر بدن تأثیر می گذارد؟

بارزترین اثر این عارضه بر بدن درد و سایر علائمی است که در اطراف عصب فشرده شده ایجاد می کند. بسته به شدت علائم و نوع رادیکولوپاتی، ممکن است نشستن، ایستادن یا حرکت کردن برای شما مشکل یا ناراحت کننده باشد. به عنوان مثال، اگر رادیکولوپاتی گردنی دارید، حرکت دادن گردن می تواند دردناک و دشوار باشد.

– چه مدت پس از درمان احساس بهتری خواهم داشت؟

هنگام شروع درمان باید به مرور زمان احساس بهتری داشته باشید. برخی از افراد در عرض چند روز احساس بهتری می کنند، اما بهبودی گاهی ممکن است هفته ها طول بکشد.

چگونه می توانم از رادیکولوپاتی جلوگیری کنم؟

بسیاری از علل رادیکولوپاتی قابل پیشگیری نیستند. حفظ ستون فقرات و وضعیت بدنی سالم می تواند از برخی از انحطاط هایی که منجر به رادیکولوپاتی می شود جلوگیری کند.

آیا در طول درمان باید کار را متوقف کنم یا به مدرسه بروم؟

اگر بتوانید کار یا تکالیف خود را بدون بدتر کردن علائم انجام دهید، نباید در حین بهبودی انجام آنها را متوقف کنید. قبل از شروع مجدد هر گونه فعالیت بدنی با پزشک خود صحبت کنید.

آخرین کلمه

تقریباً هر فردی در مقطعی از زندگی خود از کمردرد رنج برده است. اگرچه درد گاه به گاه و شرایط دردناک مانند رادیکولوپاتی متفاوت است، شنیدن این که به رادیکولوپاتی مبتلا هستید نباید شما را بترساند، زیرا همه انواع رادیکولوپاتی قابل درمان هستند و به ندرت نیاز به جراحی دارند.

شما بگو

آیا شما هم علائم رادیکولوپاتی دارید؟ از چه روشی برای درمان آن استفاده کردید؟ نظرات و تجربیات ارزشمند خود را با ما و کاربران عزیز به اشتراک بگذارید.


چگونه در مورد یک فروشگاه - مجموعه ای از ارتباطات موثر

یک قدم برای تسلط بر مهارت های ارتباطی


هشدار! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید