راهنمای مصرف قرص متفورمین در بارداری + اثرات قرص متفورمین برای تنبلی تخمدان


در این مقاله قصد داریم به نقش متفورمین در باروری و همچنین تاثیر قرص متفورمین در تخمک گذاری و تاثیر مصرف قرص متفورمین برای تنبلی بپردازیم. تخمدان که در زنان مبتلا به دیابت بارداری ما پرداخت می کنیم.

احتمالا مدتی است که باردار بوده اید، اما هنوز نتوانسته اید باردار شوید و همچنین برای باردار شدن از داروهایی مانند متفورمین استفاده می کنید. اما چگونه در کمترین زمان ممکن باردار شویم؟

چگونه می توانم در کمترین زمان ممکن باردار شوم؟

باید بگوییم که فقط با داشتن رابطه جنسی باردار نمی شوید. آمادگی برای بارداری یک فرآیند منظم است که اگر همه آنها را با هم انجام دهید، نه تنها باردار می شوید، بلکه در کمترین زمان ممکن باردار خواهید شد. اولین قدم تقویت باروری است. در این بین، باید رژیم غذایی خاصی داشته باشید و مصرف قرص هایی مانند متفورمین با مکمل های دیگری مانند اوابوست می تواند بخشی از رژیم غذایی شما باشد. حالا که از اعتقاد بالایی تان راحت شد، باید با روش های علمی مانند سونوگرافی واژینال یا کیت تخمک گذاری دقیق ترین زمان را برای تخمک گذاری بیابید و در نتیجه در زمان تخمک گذاری رابطه هدفمند داشته باشید. (نوع موقعیت، نیاز به ارگاسم یا نرسیدن، عمق نفوذ و …)

با رعایت این نکات در مدت زمان کوتاهی (2 تا 6 ماهگی) باردار خواهید شد. برای یادگیری تمامی نکات و دستورالعمل های بالا، اپلیکیشن نعنا را از طریق لینک زیر نصب کنید، گزینه می خواهم باردار شوم را انتخاب کنید و به تمام سوالات آن به دقت پاسخ دهید. بنابراین بسته به شرایط در کمترین زمان ممکن راه حلی برای باردار شدن دریافت خواهید کرد.

دستورالعمل مصرف قرص متفورمین برای بارداری

زمانی که خانم باردار نیاز به کاهش قند خون داشته باشد، پزشک این دارو را برای او تجویز می کند. در واقع، این یکی از بهترین گزینه های درمانی خط اول برای دیابت نوع 2 است.

بر اساس ارزیابی های منتشر شده در مورد سندرم متابولیک و دیابت، متفورمین برای کاهش سطح قند خون، تقویت سیستم غدد درون ریز، افزایش مقاومت به انسولین و کاهش افزایش وزن نشان داده شده است.

ناگفته نماند که مصرف قرص متفورمین برای بارداری باید با تضمین عدم تاثیر دارو بر سلامت مادر و جنین همراه باشد.

اثرات قرص متفورمین برای بارداری و بعد از آن

برخی از مادران باردار یا افرادی که روزهایی را برای باردار شدن سپری می کنند، نگران مصرف قرص های متفورمین برای بارداری و فراتر از آن هستند. مهم ترین دلیل این نگرانی، نفوذ دارو به جفت است. اما خانم های باردار مصرف کننده این دارو می دانند که با مصرف آن جنین نیز تحت تاثیر دارو قرار می گیرد.

آزمایشات انجام شده تاکنون نشان داده است که قرص متفورمین برای بارداری مثبت است. به این معنی که طبق ارزیابی های انجام شده در سال 2014 در آخرین به روز رسانی مجله Human Reproduction، مصرف این دارو باعث نقص مادرزادی، بیماری و اختلال در بارداری نمی شود.

نیازی به گفتن نیست، با این حال، محققان بر انجام تحقیقات بیشتر برای نتیجه واضح تر اصرار داشتند.

تاثیر قرص متفورمین بر دیابت بارداری

آیا قرص متفورمین برای بارداری و ادم بارداری مفید است؟

آقا قرص متفورمین برای تنبلی تخمدان و دیابت بارداری مفیده؟

با توجه به بررسی های منتشر شده در آخرین به روز رسانی مجله تولید مثل انسان، مشخص شد که زنان باردار با دیابت بارداری در مقایسه با زنانی که انسولین تزریق می کنند، به دلیل مصرف این قرص وزن کمتری دارند.

جالب اینجاست که به لطف یک مطالعه دو ساله، مشخص شد نوزادان مادرانی که متفورمین مصرف می‌کردند دارای لایه چربی کمتری در اطراف اندام‌های داخلی خود هستند که باعث می‌شود پس از تولد نسبت به انسولین مقاومت کمتری داشته باشند و رشد بیشتری داشته باشند.

ناگفته نماند که کودکانی که در سنین پایین در معرض این دارو و اثرات آن قرار می گیرند نیز سود خواهند برد. البته این گفته در حال حاضر یک فرضیه است و باید مطالعات جدی و عمیق تری در این زمینه انجام شود.

آیا قرص متفورمین برای تنبلی تخمدان مفید است؟

شایان ذکر است که قرص متفورمین برای تنبلی تخمدان و برای درمان تجویز می شود سندرم تخمدان پلی کیستیک PCOS تجویز می شود.

بر اساس مطالعات انجام شده در مجله Human Reproductive Science، زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک اغلب از چرخه های قاعدگی ضعیف و تخمک گذاری ناکافی رنج می برند که می تواند منجر به ناباروری یا مشکلات تخمک گذاری شود.

بد نیست بدانید که مصرف قرص متفورمین برای تنبلی تخمدان مناسب است و سیکل قاعدگی را تنظیم می کند و همچنین قند خون بدن را تنظیم می کند که باعث کاهش سطح انسولین می شود. تخمک گذاری آن کمک می کند. همچنین باید به تأثیر مصرف این قرص در کاهش خطرات دیابت نوع 2 یا کنترل علائم آن در زنان در معرض خطر اشاره کرد.

مهم: از آنجایی که متفورمین علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک را کاهش می دهد، بسیاری از زنان گزارش می دهند که مصرف قرص متفورمین برای کیست تخمدان در طول درمان با این دارو برای باروری موثر و مفید است.

تاثیر قرص متفورمین بر مشکلات بارداری

با توجه به تحقیقات جمع آوری شده در مقاله اثرات قرص متفورمین برای بارداری (این مقاله حاصل مطالعات بالینی و تجربی شامل گروهی از زنان است.) زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک یا دیابت بارداری که این دارو را مصرف می کنند، نسبت به زنانی که انسولین مصرف می کنند، کمتر دچار سقط جنین زودرس می شوند. زایمان زودرس آنها همچنین به وزن نامناسب جنین می پردازند.

مقایسه قرص انسولین و متفورمین برای تنبلی تخمدان

مقایسه قرص انسولین و متفورمین در بارداری

همچنین باید اضافه کنیم که بدن متفورمین را بهتر از انسولین می پذیرد. مصرف قرص متفورمین برای تنبلی تخمدان و در دوران بارداری باعث اختلال در رشد، مرگ جنین در رحم یا اثرات نامطلوب بر روی تخمک یا جنین در دوران بارداری نمی شود.

نکته: گزارش های امیدوارکننده ای وجود دارد که قرص های متفورمین برای تنبلی تخمدان، درمان و کنترل سندرم تخمدان پلی کیستیک، کنترل علائم بارداری بی خطر هستند.

عوارض قرص متفورمین چیست؟

توجه داشته باشید که اگر دارو را طبق دستور پزشک و با دوز مشخص مصرف کنید، عوارض قرص متفورمین تقریبا کاهش می یابد. البته ناگفته نماند که برخی افراد معمولاً از عوارض جانبی خفیفی رنج می برند. به طور کلی، شایع ترین عوارض جانبی قرص متفورمین شامل موارد زیر است:

 • نفخ شکم
 • معده درد
 • اسهال
 • درد شکم
 • حالت تهوع
 • تغییرات در دستگاه گوارش

بد نیست بدانید که این علائم در زنان باردار علائم اولیه بارداری مانند حالت تهوع صبحگاهی را شدیدتر می کند. با این حال، پزشک زنان و زایمان شما کمترین دوز قرص بارداری متفورمین را برای کاهش یا جلوگیری از عوارض تجویز می کند. همچنین تاثیر دوز مشخصی از قرص متفورمین در تنبلی تخمدان را نیز نباید نادیده گرفت.

ناگفته نماند که مصرف این قرص باعث افزایش بیش از حد قند خون و در نتیجه کاهش قند خون (هیپوگلیسمی شدید) می شود. علائم این بیماری باید شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی و ضعف جسمانی
 • سردرد
 • هوشیاری کم، سرگیجه
 • تحریک پذیری
 • ضربان قلب سریع، لرزش، احساس وحشت
 • گرسنگی
 • تعریق

همچنین لازم است به سایر عوارض قرص متفورمین نیز اشاره کرد که از جمله مشکلات جدی است. اسیدوز لاکتیک (تولید زیاد اسید لاکتیک). علائم تولید بیش از حد اسید لاکتیک در بدن به شرح زیر است:

 • درد شدید شکم
 • حالت تهوع و استفراغ
 • ضربان قلب نامنظم
 • سرگیجه، ضعف جسمانی
 • خستگی یا بی حالی شدید
 • مشکلات تنفسی
 • دردهای عضلانی
 • اختلالات خواب

دوز قرص متفورمین چقدر است؟

دوز این دارو برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 به هر فرد بستگی دارد. سابقه، حساسیت به انسولین و حساسیت به عوارض جانبی قرص متفورمین از عوامل تعیین کننده است.

به زنان باردار مبتلا به دیابت نوع 2 ممکن است دوز مشخصی برای کنترل علائم در دوران بارداری داده شود. دوز قرص متفورمین برای تنبلی تخمدان و دوز قرص متفورمین برای تخمک گذاری و زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک بر اساس پاسخ آنها به دارو تجویز می شود و این تعداد متفاوت است. با این حال، اگر عوارض جانبی قرص متفورمین قابل کنترل نباشد، ممکن است دوزهای پایین تر یا گزینه های دیگری در نظر گرفته شود.

مصرف قرص متفورمین برای بارداری علائم این دوران را کاهش می دهد.

مصرف قرص متفورمین برای بارداری علائم این دوران را کاهش می دهد.

ناگفته نماند که برای کاهش عوارض قرص های متفورمین به هر فرد دوز مشخصی داده می شود و این عدد به تدریج افزایش می یابد تا زمانی که علائم آن قابل کنترل باشد. توجه داشته باشید که در صورت مصرف صحیح قرص، دارو بالاترین سطح ایمنی را برای بدن دارد.

جایگزین قرص متفورمین برای بارداری

زنان باردار مبتلا به دیابت بارداری یا دیابت نوع 2 معمولا از قرص های حاملگی متفورمین که داروهای رایج تجویزی هستند استفاده می کنند. لازم به ذکر است در صورت بروز چندین واکنش به دارو، تغییر در سیستم گوارشی و یا عدم تمایل به مصرف این دارو، جایگزین دیگری برای فرد در نظر گرفته می شود.

بنابراین بهترین جایگزین برای قرص های متفورمین برای تنبلی تخمدان و بارداری، انسولین درمانی است که سطح قند خون را تثبیت می کند.

نتایجی که اظهار شده

متفورمین یکی از رایج ترین داروها برای بیماران دیابتی نوع 2 است. همچنین قرص متفورمین را برای تخمک گذاری و زنانی که روز باردار شو هزینه تجویز شده است. قرص های بارداری متفورمین به طور کلی اثرات مثبتی دارند و با مصرف دوزهای مشخص علائم بارداری از جمله تهوع صبحگاهی را کاهش می دهند.

لازم به ذکر است که قرص متفورمین برای تنبلی تخمدان و زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز مناسب است. سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از شایع ترین مشکلاتی است که در زنان ایجاد می شود عقیمی و برای آنها مشکلات دیگری پیش می آید.

منبع: medicalnewstoday

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟

دیدگاهتان را بنویسید