راهنمای گام به گام بارداری با تنبلی تخمدان


بارداری با تنبلی تخمدان می تواند دشوار باشد اما غیرممکن نیست. اگرچه PCOS می‌تواند بر هورمون‌ها و باروری تأثیر بگذارد، درمان‌های پزشکی و تغییرات سبک زندگی می‌تواند به افزایش شانس باردار شدن کمک کند. چه راهکارهایی برای بارداری خود می دانید؟!

چگونه می توانم در کمترین زمان ممکن باردار شوم؟

با کمک جاده می توانید با اپلیکیشن نعنا ۲ تا ۶ ماهه باردار شوید. اکنون می توانید جنسیت نوزاد آینده خود را چه مرد و چه زن انتخاب کنید. به جزئیات آن دقت کنید.

چرا با وجود تنبلی تخمدان، باردار شدن سخت تر است؟

دلیل اصلی اینکه PCOS بارداری را دشوارتر می کند این است که اغلب از تخمک گذاری جلوگیری می کند و برای باردار شدن نیاز به تخمک گذاری دارد. علاوه بر این، PCOS تعادل هورمونی را بر هم می زند که کیفیت مایع رحم را تغییر می دهد و بقای اسپرم را دشوارتر می کند.

اگر از تنبلی تخمدان رنج ببرم، احتمال بارداری چقدر است؟

اگرچه آمار دقیقی در مورد احتمال باردار شدن با سندرم تخمدان پلی کیستیک وجود ندارد، اما حدود 70 درصد از زنان مبتلا به این بیماری در باردار شدن مشکل دارند. این به این دلیل است که آنها یا تخمک گذاری ندارند، یا تخمک گذاری نامنظم دارند، یا به طور طبیعی پروژسترون کافی در بدن خود ندارند تا در مراحل اولیه بارداری به آنها کمک کند.

بارداری با تنبلی تخمدان: با سندرم تخمدان پلی کیستیک، چقدر طول می کشد تا باردار شوید؟

هیچ تضمینی وجود ندارد که با یا بدون سندرم تخمدان پلی کیستیک مشخص شود که چه زمانی یک فرد باردار می شود و هیچ چارچوب زمانی مشخصی برای تعیین زمان بارداری پس از شروع درمان PCOS وجود ندارد. اگر هنوز سندرم تخمدان پلی کیستیک در شما تشخیص داده نشده است، بسیاری از پزشکان از شما می خواهند که حداقل یک سال قبل از انجام هر گونه آزمایش برای تشخیص ناباروری، اقدام به بارداری طبیعی کنید. با این حال، اگر بیش از 35 سال دارید یا سقط جنین انجام داده اید، ممکن است پزشک از شما درخواست نکند.

راه های بارداری با تنبلی تخمدان

به طور معمول، بارداری با تنبلی تخمدان می تواند دشوارتر باشد، اما بهترین راه برای افزایش شانس باردار شدن، داشتن رابطه جنسی محافظت نشده و مکرر است. از آنجایی که زنان مبتلا به PCOS به طور منظم تخمک گذاری نمی کنند، داشتن رابطه جنسی در اواسط چرخه قاعدگی ممکن است موثر نباشد. اگر سیکل قاعدگی شما طولانی است، ممکن است در روزهای 21 و 22 تخمک گذاری کنید. از طرف دیگر، اگر سیکل قاعدگی شما کوتاه است، ممکن است در روزهای 9 و 10 تخمک گذاری کنید. بهترین راه برای دانستن زمان زنده بودن تخمک گذرا این است که ثبت یک. علائم

باردار شدن در سن بالای 35 سال با سندرم تخمدان پلی کیستیک دشوارتر است و ممکن است نیاز به دارو داشته باشد. پزشک شما ممکن است بتواند داروهایی مانند متفورمین یا پروژسترون را تجویز کند و راه هایی را برای تغییر سبک زندگی برای افزایش شانس باردار شدن پیشنهاد دهد.

به طور کلی، هر چه زودتر PCOS را درمان کنید، شانس بارداری شما بیشتر می شود. در این صورت بهتر است تست های تشخیصی PCOS را سریعتر انجام دهید تا بتوانید زودتر آن را درمان کنید.

راهکارهای بارداری با تنبلی تخمدان

در حالی که ممکن است احتمال کمتری برای باردار شدن با PCOS داشته باشید، چند راه وجود دارد که می توانید برای افزایش شانس خود امتحان کنید. عادی سازی هورمون ها و قاعدگی اولین قدم است. پزشک شما ممکن است متفورمین را تجویز کند که به بدن شما کمک می کند تا با انسولین بهتر مقابله کند و به تنظیم قاعدگی کمک می کند.

در حالی که این ممکن است برای بارداری مضر به نظر برسد، پزشک می تواند قرص های ضد بارداری هورمونی را برای تنظیم چرخه شما برای چندین ماه قبل از بارداری تجویز کند.

ورزش منظم و رژیم غذایی سالم و کم قند نیز می تواند به تنظیم هورمون ها کمک کند. همچنین می تواند به کاهش وزن شما کمک کند، بنابراین اگر اضافه وزن دارید، می توانید شانس باردار شدن خود را افزایش دهید.

عادی سازی قاعدگی و هورمون ها اولین قدم برای باردار شدن با سندرم تخمدان پلی کیستیک است. کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود.

ثبت پریود راه دیگری برای کمک به مقابله با تنبلی تخمدان است. به همین دلیل است که زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک معمولاً پریودهای نامنظم دارند که به معنی تخمک گذاری نامنظم یا عدم تخمک گذاری است. با نظارت بر دمای بدن، مایعات و وضعیت دهانه رحم، می توانید زمان تخمک گذاری را بهتر درک کنید و زمان مناسب برای رابطه جنسی و باردار شدن را تعیین کنید.

PCOS چگونه بر بارداری تأثیر می گذارد؟

تنبلی تخمدان و بارداری

تنبلی تخمدان و بارداری

ابتلا به PCOS، به خصوص اگر درمان نشود، می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد. به همین دلیل است که زنان مبتلا به PCOS سطوح پایین تری از هورمون پروژسترون دارند. این هورمون به دیواره آندومتر کمک می کند تا زمانی که جفت پروژسترون تولید می کند به اندازه کافی ضخیم باشد تا از رشد و نمو تخمک تا 10 تا 12 هفته پشتیبانی کند. این بدان معناست که سطح پایین پروژسترون می تواند خطر سقط جنین زودرس را افزایش دهد. شما احتمالا قبل از اینکه متوجه شوید باردار هستید.

PCOS می تواند خطر افزایش وزن در دوران بارداری و دیابت بارداری را افزایش دهد. برای جلوگیری از این امر، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که رژیم دیابتی را در دوران بارداری دنبال کنید و چندین بار بررسی کنید تا مطمئن شوید وزن و رشد شما خوب است.

اولین قدم های مهم برای تجربه بارداری با وجود PCOS

برای اینکه با وجود تنبلی تخمدان از تلاش های خود نتیجه بگیرید، باید با احتیاط و دقت کافی قدم های مهمی بردارید. در این صورت بارداری سالمی را تجربه خواهید کرد.

دانستن وزن و BMI

ماما یا متخصص باید این اطلاعات را داشته باشد. شاخص توده بدن نشان می دهد که آیا وزن مناسبی برای بارداری دارید و چه مقدار از وزن بدن شما شامل چربی است. اگر اضافه وزن دارید، باید قبل از اقدام به بارداری زیر نظر ماما، اقدامات مناسب کاهش وزن را انجام دهید.

فراموش نکنید که اضافه وزن با تنبلی تخمدان همراه است. البته بسیاری از خانم ها تنبلی تخمدان اضافه وزن ندارند. با این حال، اگر اضافه وزن دارید، ممکن است بتوانید بارداری سالم همراه با کنترل و کاهش سایر علائم تنبلی تخمدان را تجربه کنید و تنها 5 درصد وزن خود را از دست بدهید.

رژیم غذایی سالم در بارداری و ورزش مناسب

اگر قبل از عمل از یک سبک زندگی و رژیم غذایی سالم پیروی نمی کردید، ممکن است شروع این تغییرات در این زمان برای شما کمی دشوار باشد. اما مطمئن شوید که 9 ماه بارداری سالم به بهترین وجه بدن شما را برای اتخاذ یک سبک زندگی صحیح و با کیفیت آماده می کند.

از تقویم تخمک گذاری یا چرخه قاعدگی در اپلیکیشن نعنا استفاده کنید

با کلیک بر روی دکمه زیر می توانید به صفحه چرخه قاعدگی خود دسترسی پیدا کنید. به این ترتیب بهترین زمان برای بارداری را بر اساس زمان تخمک گذاری می دانید و کار را درست انجام می دهید!

وارد اپلیکیشن شوید

سطح قند خون خود را ارزیابی کنید

ماما به شما نشان می دهد که قند خون شما چقدر متعادل است. فراموش نکنید که قند خون یکی از مهم ترین عوامل باردار شدن است. برای داشتن یک بارداری سالم، باید این را در نظر داشته باشید تا از بهترین سلامت ممکن آینده کودک خود اطمینان حاصل کنید.

اگر برای بارداری مشکل دارید، ماما سطح قند خون شما را اندازه گیری می کند. توجه داشته باشید که تنبلی تخمدان گاهی منجر به افزایش قند خون یا دیابت نوع 2 و در نتیجه مشکلات باروری زنان می شود.

اما چرا این اتفاق می افتد؟ تنبلی تخمدان می تواند باعث تغییراتی در استفاده بدن از انسولین شود. انسولین، این هورمون مهم، قند (گلوکز) را از خون خارج می کند و آن را برای انرژی به عضلات و سلول ها می رساند. با تنبلی تخمدان، بدن شما نسبت به انسولین کمتر حساس می شود. بنابراین انسولین به سختی می تواند کار خود را انجام دهد.

غذای سالم بخورید

همانطور که در بالا توضیح داده شد برای داشتن یک بارداری هدفمند و طبیعی لازم است رژیم غذایی مناسب برای بارداری انتخاب شود. این رژیم باید سرشار از مواد مغذی (ویتامین ها و مواد معدنی) باشد.

نعنا به شما توصیه می کند که هر چه زودتر با غذاهای شیرین، کربوهیدرات های ساده و چربی های ناسالم خداحافظی کنید و به فکر دوستی همیشگی خود با غذاهای سالم باشید. این غذاها چیست؟

یا میوه ها و سبزیجات تازه یا پخته شده

غلات کامل مانند برنج قهوه ای، غلات صبحانه

◄ انواع لوبیا و حبوبات

مرغ گوشت مرغ و ماهی

همچنین باید اضافه کنیم که مجموعه ای از ویتامین ها و مواد معدنی نقش بسیار مهمی در تجربه یک بارداری سالم و در رشد طبیعی جنین در رحم شما دارند. ماما می تواند شما را در این مورد به خوبی راهنمایی کند و مکمل های غذایی مناسب با شرایط شما را تجویز کند. اما این مکمل ها چیست؟

◄ ویتامین B9 (اسید فولیک)

◄ ویتامین B6

◄ ویتامین B12

◄ ویتامین C

◄ ویتامین D و E.

آنزیم Q10

پایان: چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر سندرم تخمدان پلی کیستیک دارید، معمولاً در دوران بارداری به کمک نیاز دارید. اگر با باروری دست و پنجه نرم می کنید و بیش از یک سال است که برای باردار شدن تلاش کرده اید، علت آن می تواند سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد.

اگر فکر می کنید PCOS دارید یا علائمی مانند پریود نامنظم، موهای زائد صورت یا مشکل در کاهش وزن دارید، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید. آنها از آزمایش خون یا سونوگرافی برای تشخیص PCOS استفاده می کنند و به شما در مورد راه های کنترل PCOS و افزایش شانس باردار شدن توصیه می کنند.

علائمی که از چرخه های قاعدگی خود ثبت می کنید و لیستی از علائم احتمالی PCOS بر اساس تاریخ و شدت، از جمله مشکلات سلامت روان مانند افسردگی و اضطراب که می تواند توسط PCOS نیز ایجاد شود. به این ترتیب می توانید به پزشک خود در تشخیص صحیح کمک کنید.

اگر برای باردار شدن با PCOS مشکل دارید، تنها شما نیستید که با تنبلی تخمدان و بارداری دست و پنجه نرم می کنید. اگرچه PCOS می تواند تغییراتی در بدن ایجاد کند که باردار شدن و ادامه آن را دشوارتر می کند، اما گزینه های درمانی وجود دارد. صحبت با پزشک اولین قدم برای افزایش شانس باردار شدن و داشتن یک بارداری موفق است.

منبع: خط سلامت

دیدگاهتان را بنویسید