راه اندازی وزارت بازرگانی به نفع تولیدکنندگان خارجی است/ تورم با واردات کنترل نمی شود


راه اندازی وزارت بازرگانی به نفع تولیدکنندگان خارجی است/ تورم با واردات کنترل نمی شود

نایب رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران، راه اندازی وزارت بازرگانی را به نفع واردات و تولیدکنندگان خارجی و نوعی بازاریابی برای شرکت های خارجی در داخل ایران دانست و گفت: این اقدام تاثیرگذار بر داخلی خواهد بود. صنعت و محصولات کشاورزی


سیداسماعیل یزدان پناه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره تشکیل وزارت بازرگانی اظهار داشت: بارها تصمیماتی گرفته شده، یک بار حذف و دوباره ارسال شده است، به هر حال مشکل این است که وزارت صمت همان چیزی است که وزارت بازرگانی دارد. تجارت باید واردات و صادرات داشته باشد، شما انجام دهید.


وی افزود: در خصوص واردات محصولات کشاورزی با توجه به اینکه وزارت جهاد کشاورزی وظیفه حمایت از تولید ملی را بر عهده دارد تصمیماتی گرفته شده است بنابراین باید مسئولیت واردات و نظارت بر بازار را به جهاد کشاورزی بسپاریم. اتفاق خوبی است زیرا این حوزه تخصصی محصولاتی است که در کشور تولید می شود و باید بازار را تنظیم کند، بنابراین حوزه کشاورزی از حمایت سازمان جهاد کشاورزی برخوردار است.


معاون بازرگانی داخلی اتاق ایران تاکید کرد: اگر وزارت بازرگانی را تشکیل دهیم، باید تمام این مسئولیت های واردات و صادرات بر عهده وزارت بازرگانی باشد و این مسئولیت در سکوت بر عهده گرفته شود، بنابراین عملا هیچ صنعتی نمی تواند پشتیبان این وزارتخانه باشد. تولیدکنندگان داخلی و تنظیم بازار داخلی و نه وزارت جهاد کشاورزی می تواند. در عین حال ما عملاً ندیده‌ایم که این وزارتخانه‌ها با هم مرتبط باشند و داده‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی خود را در اختیار یکدیگر قرار دهند و بتوانند با هم مسائل را تنظیم کنند.


وی راه اندازی وزارت بازرگانی را به نفع واردات، تولیدکنندگان خارجی و نوعی بازاریابی برای شرکت های خارجی در داخل ایران دانست و گفت: این اقدام بر تولیدات صنعتی و کشاورزی داخلی تاثیر می گذارد.


یزدان پناه گفت: در شرایط فعلی که تولید داخلی نیاز به حمایت دارد، تشکیل وزارت بازرگانی هزینه مضاعف دارد و مغایر با نظریه انقباض دولت است و موضوع تورم را حتی با واردات نیز نمی توان کنترل کرد. تشكيل وزارتخانه جديد به هزينه بخشهاي توليدي و كشاورزي بوده و مشكل ساز خواهد بود.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید