راه حل های تقویت اسپرم چیست؟ بایدها و نبایدها باید در مورد سلامت اسپرم بدانید


شش روز تلاش برای باردار شدن شما به احتمال زیاد با مشکلاتی که ممکن است در دوران بارداری شما و همسرتان ایجاد شود یا ممکن است ایجاد شود، آشنا هستید. نارسایی تخمک گذاری، کیست تخمدان، مشکلات تقویت اسپرم، تعداد و کیفیت اسپرم و موارد بی شمار دیگری که پس از آشنایی بیشتر با دنیای ناباروری زوجین توجه شما را به خود جلب می کند.

وارد اپلیکیشن شوید

تیم سلامت اپلیکیشن نعناع با تلاش مستمر و متمرکز توانسته است اپلیکیشن نعنا را با هدف افزایش آگاهی برای بارداری هدفمند در اختیار کاربران قرار دهد. با دانلود رایگان این اپلیکیشن و با رعایت نکات مهم از جمله رژیم باروری می توانید در مدت 6-2 ماه به آرزوی خود یعنی بچه دار شدن جامه عمل بپوشانید.

چگونه می توانم در کوتاه ترین زمان ممکن باردار شوم؟ 🤰

با کمک مسیر بارداری اپلیکیشن نعنا، در عرض 2 تا 6 ماه باردار خواهید شد 😇 اکنون می توانید جنسیت نوزاد آینده خود را اعم از زن و مرد انتخاب کنید. همین حالا اپلیکیشن نعنا را نصب کنید و وضعیت شما و همسرتان بررسی می شود. رایگان توسط پزشک باشید و جزئیات را بدانید.

از همان ابتدا باید گفت که دانستن سبک زندگی و اینکه چه عواملی در زندگی سالم وجود دارد تاثیر بسزایی در کیفیت اسپرم دارد و اینکه از چه روش هایی برای تقویت اسپرم باید استفاده کرد.

در روزهایی که اقدام به بارداری می کنید، نکات و مشکلات زیادی توجه زوجین را به خود جلب می کند و مطمئناً برای شما جالب خواهد بود اگر با حوصله و توجه بیشتر شما را به مطالعه مقاله راه های تقویت اسپرم امروز دعوت کنیم، زیرا سلامت سیستم تناسلی مردان یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده در باروری مردان است و در بارداری زنان بر اساس یافته ها و مطالعات جدید اهمیت آن افزایش یافته است.

سلامت اسپرم چگونه تعیین می شود؟

سلامت و عملکرد کافی منی این امر به عوامل زیادی از جمله تعداد، حرکات و ساختار یا قوام اسپرم بستگی دارد. با هم بیشتر بخوانیم:

عدد- وقتی ارگاسم می کنید و منی به شکل انزال از آلت تناسلی شما خارج می شود، به این معنی است که شما بارور هستید. اسپرم با یک بار انزال از بیضه خارج می شود و حداقل 15 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر منی وجود دارد. مقدار بسیار کم مایع منی در انزال می تواند باردار شدن را برای زن سخت تر کند چرا؟ زیرا:

“با کوچکی تعداد اسپرمامکان لقاح تخمک ماده نیز کاهش می یابد.

حرکات– یکی از اولین عواملی که برای تقویت اسپرم عمل می کند، کنترل حرکت آن است. برای لقاح تخمک، اسپرم باید حرکت کند که به معنای شناور شدن در فضای دهانه رحم و رسیدن به رحم و لوله های فالوپ است. این وضعیت به عنوان حرکت شناخته می شود.

اگر حداقل 40 درصد از اسپرم مرد متحرک باشد، احتمال بارور کردن زن بسیار زیاد است.

چگونه راه های تقویت اسپرم را بشناسیم؟

چگونه راه های تقویت اسپرم را بشناسیم؟

ساختار و بافت– جالب است بدانید اسپرم های سالم و معمولی دارای سر بیضی شکل و دم بلند هستند و این جنبه باعث می شود که به درستی کار کند. البته ناگفته نماند که این عامل به اندازه تعداد و حرکت اسپرم مهم نیست، اما هر ظاهر اسپرم طبیعی تر است که مردان احتمال بیشتری دارند ناباروری مردانه بسیار کمتر است.

وقتی نیاز به افزایش اسپرم داریم چه اتفاقی می افتد؟

مشکلات پزشکی متعددی وجود دارد که باعث ناباروری مردان می شود. با هم بیشتر بخوانیم:

اختلال در عملکرد هیپوتالاموس یا غده هیپوفیز– دو قسمت از مغز دستور تولید تستوسترون و اسپرم را به بیضه های مرد صادر می کنند (هیپوگنادیسم ثانویه؛ ناتوانی در تولید تستوسترون یا اسپرم).

بیماری های بیضه

اختلالات انتقال اسپرم

البته ناگفته نماند که سن نیز در بروز مشکلات ناباروری مردان نقش دارد. قدرت حرکت اسپرم و ظاهر سالم و طبیعی آن با گذشت زمان و افزایش سن کاهش می یابد، به خصوص بعد از پنجاه سالگی باید منتظر علائم آن بود.

راه های تقویت اسپرم چیست؟

خبر خوب این است که می توانید چند قدم ساده برای تقویت اسپرم خود بردارید. چطور با هم بیشتر بخوانیم:

کنترل وزن سالم– طبق برخی مطالعات، افزایش شاخص توده بدنی (BMI) با کاهش تعداد اسپرم ها و حرکت آن مرتبط است.

تصویر شاخص توده بدنی

رژیم غذایی یا رژیم باروری سالم – اگر قصد بارداری دارید، شما و همسرتان باید به یک رژیم غذایی اولیه و سالم پایبند باشید. در این رژیم غذایی مصرف مقدار زیادی میوه و سبزیجات که سرشار از آنتی اکسیدان هستند و امکان تقویت اسپرم را افزایش می دهند توصیه می شود.

پیشگیری از بیماری های مقاربتی STI- لازم به یادآوری است که دو بیماری خطرناک و آشکارا شایع است کلامیدیا و سوزاک باعث ناباروری در مردان می شود. بنابراین توصیه می کنیم در رابطه با داشتن رابطه جنسی سالم حساس باشید و حتما این کار را انجام دهید کاندوم مردانه یا کاندوم زنانه در رابطه جنسی خود استفاده کنید.

استرس ممنوع است– خوب است بدانید که استرس عملکرد جنسی را کاهش می دهد و باعث اختلالات هورمونی می شود که بر تولید اسپرم تاثیر می گذارد. بنابراین اگر می خواهید گامی در جهت تقویت اسپرم بردارید، حتما به سلامت روان خود بیشتر توجه کنید.

حرکات بدنی و ورزش– فعالیت بدنی متعادل سطح آنزیم های آنتی اکسیدانی قوی را افزایش می دهد و این در تولید اسپرم نقش دارد.

از مواد سمی دوری کنیدقرار گرفتن در معرض آفت کش ها، سرب و سایر مواد سمی بر کیفیت و تعداد اسپرم شما تأثیر می گذارد. فراموش نکنید اگر مجبورید در چنین محیطی کار کنید با حفظ ایمنی کامل در محیط حضور داشته باشید. به عنوان مثال در پوشیدن لباس و تجهیزات محافظ در محل کار بسیار حساس باشید و از تماس پوستی با مواد شیمیایی خودداری کنید.

آروم باش– افزایش دمای کیسه بیضه باعث کاهش تولید اسپرم می شود. کارشناسان توصیه می‌کنند از پوشیدن لباس‌های تنگ، نشستن طولانی، پرهیز از سونا و حمام بخار، و قرار ندادن کیسه بیضه در معرض وسایل داغ مانند لپ‌تاپ خودداری کنید. بدیهی است که مزایای رعایت این عناصر به طور کامل تایید نشده است.

و نکته آخر اینکه شیمی درمانی و رادیوتراپی سرطان باعث کاهش تولید اسپرم و ناباروری مردان می شود که می تواند اثر مادام العمر داشته باشد. بهتر است قبل از شروع درمان در مورد ذخیره اسپرم با پزشک خود صحبت کنید.

مصرف ویتامین ها سی. کافیحتماً نقش مهم ویتامین C در افزایش عملکرد سیستم ایمنی را شنیده اید. مقالات علمی متعدد نشان می دهد که مصرف مکمل های آنتی اکسیدانی مانند ویتامین C می تواند باروری را بهبود بخشد.

خوب است بدانید که استرس اکسیداتیو زمانی رخ می دهد که سطح ROS از خط هشدار عبور کند. دلیل چنین وضعیتی ناتوانی آنتی اکسیدان های بدن به دلیل بیماری، افزایش سن یا سبک زندگی نادرست یا آلودگی های محیطی است.

ناگفته نماند که شواهد علمی دیگری نیز وجود دارد که نشان دهنده تأثیر استرس اکسیداتیو و سطوح بسیار بالای ROS بر احتمال ناباروری در مردان است. بنابراین، مصرف کافی آنتی اکسیدان ها از جمله ویتامین C می تواند در برابر طیفی از این استرس های مضر موثر باشد.

در یک مطالعه بر روی مردان نابارور، مشخص شد که مصرف هزار میلی گرم مکمل ویتامین C دو بار در روز به مدت 2 ماه، حرکت اسپرم را تا 92 درصد افزایش می دهد و تعداد اسپرم را تا بیش از 100 درصد افزایش می دهد. پیروی از این دستور همچنین نسبت اسپرم های تغییر شکل یافته را تقریباً 55٪ کاهش می دهد.

همچنین باید اضافه کنیم که مکمل های ویتامین C با کاهش تعداد سلول های بدشکل به میزان قابل توجهی تعداد و حرکت اسپرم را بهبود می بخشند.

چه عواملی سلامت اسپرم را تهدید می کند؟

اسپرم نیز تحت تأثیر عوامل محیطی قرار می گیرد و مثلاً وقتی بدن در محیط بسیار گرم قرار می گیرد یا در معرض مواد سمی قرار می گیرد، سلامتی آن به خطر می افتد. بنابراین، اگر قصد محافظت از باروری مردانه خود را دارید، باید تا حد امکان موارد زیر را رعایت کنید:

سیگار نکشیدنمردان سیگاری احتمالاً اسپرم کمتری دارند. نکاتی برای ترک سیگار آنها را به خاطر داشته باشید و تا حد امکان جدی دنبال کنید.

◄ نوشیدنی های الکلی را کنار بگذارید – جهت اطلاع باید بگوییم که مصرف زیاد مشروبات الکلی میزان تولید تستوسترون را کاهش می دهد و بر میزان تولید اسپرم تاثیر می گذارد.

رابطه بین سیگار کشیدن و تقویت اسپرم بسیار نزدیک و تعیین کننده است!

رابطه بین سیگار کشیدن و تقویت اسپرم بسیار نزدیک و تعیین کننده است!

◄ حذف روان کننده در آمیزش جنسی – معنی روان کننده این یک روان کننده خارجی است که برای نفوذ در هنگام رابطه جنسی استفاده می شود. مطمئناً آزمایشات بیشتری در مورد تأثیر روان کننده ها بر باروری مورد نیاز است، اما بهتر است این عامل را در طول رابطه جنسی کنار بگذارید.

علاوه بر این که به دنبال عوامل تقویت کننده اسپرم هستید، می توانید به جای روغن از روغن بچه، روغن کانولا یا سفیده تخم مرغ استفاده کنید.

◄ مصرف داروها زیر نظر پزشک – داروهایی مانند مسدود کننده های کانال کلسیم، داروهای ضد افسردگی، آنتی آندروژن ها از جمله داروهایی هستند که در باروری مردان مشکل ایجاد می کنند. استروئیدهای آنابولیک (داروهای تقویت کننده در بدنسازی) اثر مشابهی دارند.

چه زمانی به کمک نیاز دارم؟

توصیه نعنا به شما این است که برای بهبود کیفیت زندگی خود برنامه ریزی کنید و نکات ذکر شده در پاراگراف قبل را تا حد امکان در نظر داشته باشید و رعایت کنید. زیرا با رعایت این نکات بسیار مهم شانس باروری خود را افزایش می دهید.

اگر شما و همسرتان پس از یک سال رابطه جنسی محافظت نشده نابارور هستید، باید آزمایش های باروری انجام دهید. متخصص باروری می تواند علت مشکل را شناسایی کرده و درمان مناسب را برای شما و همسرتان در دوران بارداری در نظر بگیرد.

حرف ما با شماست

موضوع باروری و تقویت اسپرم مردان موضوعی است که در دهه های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است که مهم ترین دلیل آن کم توجهی یا بی توجهی مردان به سلامت دستگاه تناسلی و ناآگاهی از تأثیرات آن بر سلامت است. و همچنین اسپرم در زنان باردار.

اگر سیگار می کشید، مشروبات الکلی می نوشید، ورزش نمی کنید، بدن خود را در محیط های بسیار گرم قرار می دهید و از داروهای تقویت کننده بدنسازی استفاده می کنید، باید بگوییم که احتمال ناباروری مردانه در شما وجود دارد. بنابراین با رعایت این موارد می توانید برای تقویت اسپرم و مراقبت از آن و در نهایت بچه دار شدن گام موثری بردارید.

منبع: mayoclinic, healthline

دیدگاهتان را بنویسید