رتینوبلاستوما، از علائم تا درمان!


رتینوبلاستوما (Rb) شایع ترین تومور شبکیه در کودکان تصور می شود که این بیماری بر نوزادان، کودکان و حتی جنین (قبل از تولد) تأثیر می گذارد. این بیماری معمولاً کودکان زیر 5 سال را درگیر می کند و بیش از یک سوم موارد به دلیل عوامل ارثی و ژنتیکی است. بنابراین آزمایش ژنتیک در صورت وجود این بیماری در خانواده ضروری است.

توموری که در شبکیه ایجاد شده است باعث می شود چشم های بیمار در نور کم یا در نور فلاش بدرخشد و صورتی یا سفید به نظر برسد که به تشخیص بیماری کمک می کند. خوشبختانه، این بیماری نرخ بقای 5 ساله بسیار بالایی دارد و حدود 95 درصد از بیماران تحت درمان هستند.

برای آشنایی بیشتر با این سرطان نادر چشم با ما همراه باشید. شما می توانید با مشاوره آنلاین و تلفنی با چشم پزشک و آنکولوژیست خود و یا حضوری این بیماری را تشخیص دهید و بهترین درمان را برای آن جستجو کنید.

رتینوبلاستوما چیست؟

رتینوبلاستوما، همچنین به عنوان گلیوم شبکیه (Glioma Retinae) شناخته می شود، نوع نادری از سرطان چشم است که در کودکان زیر پنج سال شایع است. اگر بیماری پیشرفت کند، هر دو چشم ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند. سفید شدن مردمک چشم اولین علامت این نوع سرطان چشم است.

انواع تومورهای رتینوبلاستوما: ارثی و غیر ارثی

این سرطان می تواند یکی از سرطان هایی باشد که از والدین به فرزندان منتقل می شود. یک سوم رتینوبلاستوماها ژنتیکی و ارثی هستند و در دو سوم دیگر بیماران ارثی نیستند و هیچ انتقال ژنتیکی به نسل بعدی وجود ندارد. شبکیه حاوی سلول هایی است که در برابر سرطان مقاومت می کنند و برای محافظت از چشم کار می کنند، اما جهش در این سلول ها این توانایی محافظتی را از آنها سلب کرده و از ترمیم سلول های آسیب دیده جلوگیری می کند.

تومور شبکیه از تجمع سلول های مرده در شبکیه ایجاد می شود. انتشار سلول های سرطانی به داخل چشم می تواند به سایر قسمت های چشم آسیب برساند و همچنین می تواند مغز یا ستون فقرات را نیز درگیر کند. علت این جهش سلولی در چشم عوامل ژنتیکی و ارثی است.

در بیش از 50 درصد از بیماران مبتلا به این نوع سرطان چشم، این بیماری به دلایل غیر ارثی یا پراکنده ایجاد می شود. در سرطان رتینوبلاستوما غیر ارثی، معمولاً یک چشم درگیر می شود، اما ممکن است هر دو چشم درگیر شوند و با پیشرفت بیماری ممکن است به سرطان مبتلا شوند.

سرطان رتینوبلاستوما
شناسایی و غربالگری زودهنگام کودکان با سابقه ارثی و ژنتیکی این بیماری، احتمال درمان را افزایش می دهد.

رتینوبلاستوما در کودکان

به نقل از “سینسیناتی بامبینی” رتینوبلاستوما یک سرطان نسبتاً نادر شبکیه است که از هر 15000 تا 16000 نوزاد یک نفر را مبتلا می کند و بیشتر در کودکان زیر 2 سال تشخیص داده می شود. زمانی که والدین هر دو مبتلا به سرطان باشند، احتمال ابتلای کودکان به آن 45 درصد است، اگرچه در مواردی که بیماری پیشرفت نکرده و تنها در چشم باقی بماند، حدود 95 درصد از کودکان مبتلا به رتینوبلاستوما زنده می مانند.

شناسایی و غربالگری زودهنگام کودکان با سابقه ارثی و ژنتیکی این بیماری، احتمال درمان را افزایش می دهد. به طور کلی، این بیماری نسبت به سایر سرطان های رایج در کودکان خطر مرگ کمتری دارد. طبق آمار در بریتانیا، حدود 98 درصد از کودکان مبتلا به گلیوم شبکیه زنده می مانند، اگرچه تشخیص زودهنگام بی تاثیر نیست.

رتینوبلاستوما در بزرگسالان

رتینوبلاستوما شایع ترین نوع سرطان چشم است کودکان زیر پنج شامل می شود، اما گاهی اوقات در بزرگسالان دیده می شود. لکه های تیره در میدان بینایی بزرگسالان و کاهش دید از علائم شایع تومورهای چشمی در بزرگسالان است که در برخی موارد با سایر بیماری های چشمی مانند آب مروارید و درد در کره چشم همراه است.

رتینوبلاستوما معمولاً در کودکان زیر 5 سال رخ می دهد و معمولاً قبل از دو سالگی تشخیص داده می شود. این بیماری در یک سوم موارد ارثی است.

رتینوبلاستوما یک طرفه

زمانی که تومورها فقط یک چشم را تحت تاثیر قرار دهند به آن رتینوبلاستوما یک طرفه و در مواردی که هر دو چشم تحت تاثیر تومور قرار می گیرند به آن رتینوبلاستوما دو طرفه می گویند. در 60 درصد بیماران شاهد تومور یک طرفه هستیم.

رتینوبلاستوما ارثی

جهش های ژنی که خطر ابتلا به رتینوبلاستوما و سایر سرطان ها را افزایش می دهد از والدین به فرزندان منتقل می شود. تومور ارثی شبکیه با الگوی اتوزومال غالب از والدین به فرزند منتقل می شود، به این معنی که تنها اگر یکی از والدین ژن جهش یافته را به کودک منتقل کند برای افزایش خطر عفونت در کودکان کافی است.

اگر یکی از والدین حامل یک ژن جهش یافته باشد، هر فرزند 50 درصد شانس به ارث بردن آن ژن را دارد. کودکان مبتلا به رتینوبلاستوما ارثی معمولاً در سنین پایین دچار علائم می شوند. نکته مهم در مورد نوع ارثی این بیماری این است که هر دو چشم سرطانی هستند. در موارد غیر ارثی، معمولا فقط یک چشم تحت تاثیر قرار می گیرد.

علائم رتینوبلاستوما
یکی از شایع ترین علائم رتینوبلاستوما، چشم گربه ای است.

علائم رتینوبلاستوما

بارزترین علامت این نوع بیماری چشمی ایجاد لکه سفید در مردمک چشم است که به آن «رفلکس چشم گربه ای» یا لکوکوری می گویند. چشم کودکان مبتلا به این تومور در عکس هایی که با فلاش گرفته شده یا در شرایط نور کم گرفته می شود. به رنگ سفید یا صورتی دیده می شود. سایر علائم این سرطان شبکیه عبارتند از:

 • درد یا قرمزی چشم
 • آمبلیوپی
 • انحراف بصری
 • عفونت اطراف چشم
 • کاهش دید
 • یک چشم بزرگتر از چشم دیگر است
 • تغییر رنگ چشم
 • مردمک ابری

علل رتینوبلاستوما چیست؟

به گفته Mayoclinic، گلیوما شبکیه به دلیل یک جهش ژنتیکی در سلول های عصبی شبکیه ایجاد می شود. این جهش ها باعث رشد و تکثیر غیر طبیعی سلول های بیمار و مرگ سلول های سالم می شود. تومورها نیز از تجمع سلول های مرده تشکیل می شوند. در بیشتر موارد، علت جهش ژنتیکی که باعث سرطان می شود ناشناخته است. یکی دیگر از علل این بیماری، انتقال ارثی است که در آن کودکان یک جهش ژنتیکی را از والدین خود به ارث می برند.

علت رتینوبلاستوما
جهش های ژنتیکی در سلول های شبکیه باعث تجمع سلول های سرطانی در شبکیه و ایجاد رتینوبلاستوما می شود.

رتینوبلاستوما چگونه تشخیص داده می شود؟

اولین راه تشخیص، توجه به علائم و نشانه های چشم است. برای این کار باید برای معاینه چشم با چشم پزشک مشورت کنید. روش های دیگر تشخیص رتینوبلاستوما عبارتند از:

 • آزمایشات ژنتیکی
 • سونوگرافی چشم
 • آنژیوگرافی فلورسانس
 • تشدید مغناطیسی

درمان قطعی رتینوبلاستوما چیست؟

در مواردی که تومورها کوچک هستند، معمولاً درمان موضعی برای برداشتن تومور توصیه می شود. کودک برای درمان موضعی تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. در برخی موارد ممکن است پس از درمان موضعی شیمی درمانی تجویز شود. درمان های موضعی مورد استفاده برای این بیماری عبارتند از:

 • سرما درمانی
 • گرما درمانی (گرما درمانی)
 • لیزر درمانی

در بیماران مبتلا به تومورهای بزرگتر، روش های زیر بیشتر توصیه می شود:

 • رادیوتراپی
 • جراحی و برداشتن چشم، اما این درمان عمدتاً در بزرگسالان مبتلا به سرطان چشم استفاده می شود.
 • شیمی درمانی

شما می توانید این بیماری را با مشاوره آنلاین با چشم پزشک و انکولوژیست خود یا حضوری و جستجوی بهترین درمان برای آن تشخیص دهید.

آیا راهی برای پیشگیری از رتینوبلاستوما وجود دارد؟

رتینوبلاستوما غیر ارثی قابل پیشگیری نیست. با این حال، اجتناب از عوامل خطر مانند سیگار کشیدن یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خطرناک در محل کار می تواند خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان را کاهش دهد. از آنجایی که علت این سرطان چشم مشخص نیست، عوامل خطر آن نیز ناشناخته هستند.

پیشگیری از رتینوبلاستوما
از آنجایی که علت این سرطان چشم مشخص نیست، عوامل خطر آن نیز ناشناخته هستند.

سوالات متداول شما

در این قسمت از مقاله به سوالات شما در مورد سرطان چشم رتینوبلاستوما پاسخ خواهیم داد. اگر سوالی دارید که در این مقاله به آن پاسخ داده نشده است، لطفا سوال خود را در انتهای همین صفحه کامنت کنید تا کارشناسان پزشک در اسرع وقت پاسخ دهند.

آیا رتینوبلاستوما کشنده است؟

تشخیص زودهنگام در درمان این بیماری بسیار موثر است. اگر به موقع تشخیص داده نشود و درمان نشود، سلول های سرطانی می توانند به اندام های دیگر متاستاز داده و خطرناک باشند. به طور کلی، 96٪ از بیماران پس از تشخیص بهبود می یابند.

برای درمان رتینوبلاستوما به کدام پزشک مراجعه کنیم؟

چشم پزشکان و انکولوژیست ها افرادی هستند که می توانند به درمان این عارضه کمک کنند.

آیا رتینوبلاستوما قابل درمان است؟

بله، قابل درمان است، به خصوص اگر تمام قسمت های چشم را تحت تاثیر قرار ندهد.

آیا انجام آزمایش ژنتیک برای تشخیص رتینوبلاستوما در کودکان امکان پذیر است؟

بله، اگر کودکی مبتلا باشد، پزشک آزمایش ژنتیکی را برای تشخیص ارثی بودن سرطان به دلیل جهش ژنتیکی تجویز می کند.

آیا انحراف چشم در کودکان نشانه رتینوبلاستوما است؟

بله، انحراف چشم یکی از علائم رتینوبلاستوما در کودکان است که چشم در جهات مختلف کشیده می شود. در واقع، انحراف چشم یا انحراف چشم به طور ناگهانی رخ می دهد.

آیا رتینوبلاستوما فقط در کودکان رخ می دهد؟

در کودکان زیر 5 سال شایع تر است، اما در بزرگسالان نیز دیده می شود.

آیا رتینوبلاستوما می تواند متاستاز دهد؟

بله، رتینوبلاستوما به اندازه هر سرطان دیگری احتمال متاستاز دارد. پیشرفت و متاستاز این سرطان چشم در مراحل اولیه رشد تومور شکل می گیرد و به غدد لنفاوی، سایر اندام ها مانند استخوان و مغز استخوان و سیستم عصبی بینایی متاستاز می دهد.

آیا رتینوبلاستوما باعث نابینایی می شود؟

بله، این تومور سرطانی شبکیه روی اعصاب بینایی و داخل آن تأثیر می گذارد 5 درصد بیماران احتمالا نابینا هستند.

نتیجه گیری و راهنمایی برای مراجعه به پزشک

اگر رتینوبلاستوما یا تومور شبکیه درمان نشود، پیشرفت می کند و می تواند قسمت بزرگی از چشم را تحت تاثیر قرار دهد و در جای دیگری متاستاز دهد. بزرگ شدن تومور باعث افزایش فشار داخل چشم و گلوکوم می شود که با درد و از دست دادن بینایی همراه است.

بنابراین، بهتر است در اولین علائم بلافاصله به چشم پزشک مراجعه کنید. معاینه منظم چشم نیز گامی موثر در پیشگیری از این سرطان نادر خواهد بود. شما می توانید با مشاوره آنلاین و تلفنی با چشم پزشک و آنکولوژیست خود و یا حضوری این بیماری را تشخیص دهید و بهترین درمان را برای آن جستجو کنید.

پزشک شما مراقب سلامتی شماست!

دیدگاهتان را بنویسید