رسول صدر عاملی: اگر ژانر را ندانیم هرگز کارگردان خوبی نمی شویم


رسول صدر عاملی: اگر ژانر را ندانیم هرگز کارگردان خوبی نمی شویم


به گزارش ایلنا به نقل از ستاد خبری سی و نهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران، رسول صدر عاملی در دومین نشست تخصصی اولین روز سی و نهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران درباره سینما و دنیای هنری یک کارگردان گفت: هرکسی باشد. او می خواهد در دنیای هنر باشد و بالاتر از همه برای خلق اثری در سینما، باید سر و گردن بالاتر از چشم مردم و دیگران باشد و از بالا به دنیا نگاه کند. وقتی می‌گویم از بالا به هنر و سینما نگاه کنید، منظورم این است که در آن شرایط متوجه می‌شوید که دیدگاه شما با فرهنگ‌تر و آگاه‌تر است و همچنین متوجه می‌شوید که ما فیلم‌سازها داریم اتفاقاتی را که در جامعه می‌افتد روایت می‌کنیم، اما باید. این را هم بدانید که وسیله و ما از آنها نیستیم! اکنون با تمام اتفاقات رخ داده و با توجه به شرایط موجود، امیدوارم دولت این کشور به آگاهی و شناخت درست مردم و مطالبات آنان دست یابد. زیرا جامعه ما شعوری دارد که سال هاست جوامع اروپایی برای رسیدن به آن تلاش می کنند. شما هم که اینجا حضور دارید بدانید که قصه گوی این جامعه هستید.


این کارگردان به درستی تاثیر آگاهی و دانش در سینما را بیان کرد: دانستن قوانین سینما مهمترین قدم در ساخت یک اثر است. اگر ژانر را ندانیم، هیچ وقت کارگردان خوبی نمی شویم، مثل استاد ادبیات که حافظ و سعدی را نمی شناسد و بعد می خواهد شعر بگوید. در سینما هم باید بدانیم قصه گویی یعنی چه و همه مبانی سینما چه تعاریفی دارد. همچنین باید افراد مورد تحسین این حوزه را به خوبی بشناسیم و آثار آنها را ببینیم تا بتوانیم به جهان بینی مستقل از دنیای هر کارگردان دیگری دست پیدا کنیم و به نوعی سینمای منحصر به فرد خودش را خلق کنیم. برای خلق یک اثر هنری ابتدا باید ژانر را بشناسید و سپس به سمت دگرگونی آن بروید. ما باید امپرسیونیسم را برای ایجاد اختلال در سینما بدانیم و این دانش به ما کمک می کند تا کارگردانی مبتکر و واقعی باشیم.


کارگردان «دختری با کفش های کتانی» با بیان اینکه متوجه این سوال است که کدام ژانر مهم است، گفت: همه چیز به موضوع برمی گردد و در نهایت مخاطب باید آن را بپسندد و اگر فیلمی در ایران فیلمبرداری می شود باید برای همین باشد. کشور و کشور ما مردم و جامعه البته مهم این است که سینما امروز کار سختی است زیرا نمونه ها و رقبای زیادی در این زمینه وجود دارد و یک کارگردان باید سخت کار کند تا به آن “خوبی” که قبلا می رسیدیم برسد. برای فیلم های معمولی ما در دهه 60. مهم این است که خلق یک اثر درجه یک همیشه نشات گرفته از محیط اطراف یک کارگردان و آگاهی او از آن محیط باشد و اگر اولین آثار فوق العاده یک کارگردان را ببینیم متوجه می شویم که کار او نشات گرفته از شرایط پیرامونش و اعتقاد به آن است. کارگردان و مردم


کارگردان «آهنگ پانزده ساله سونو» درباره خلاقیت در ژانر گفت: سینما یک صنعت است و به تعبیری یک کار گروهی است و روند ساخت یک اثر می تواند یک ژانر یا اثری شایسته را شکل دهد و باید بدانیم که این گروه کار یک ایده شروع می شود و به مرور زمان این ایده هزاران بار چکش می خورد و در پایان این روند ممکن است چیزی از ایده اصلی باقی نماند اما در نهایت اثر حضور و حیات ایده اصلی را می بینیم. اندیشه. باید بدانیم که کوچکترین کاستی ها در اثری که در نهایت روی اکران نمایش داده می شود تاثیر می گذارد و کارگردان باید شخصیت کارگردان بودن را داشته باشد و بتواند کل گروه را رهبری و هدایت کند. هر مرحله از ساخت یک اثر چیزی به فیلم اضافه می کند و به همین دلیل است که در سراسر جهان مشخص شده است که چقدر تیتراژ مهم است، زیرا یکی یکی افرادی که نامشان در تیتراژ آمده جان می دهند. تماشا کردن. .


صدر عاملی برای ایجاد تفاوت در استفاده از ژانر و پرهیز از کلیشه گفت: در قواعد ژانر از کلیشه استفاده می شود، اما درست است که کارگردان می داند چگونه از این کلیشه ها استفاده کند و فیلمی بسازد که به نظرش درست است. مثلا در Loser Man یک تعبیر بد باعث می شود این اثر ناموفق باشد، حتی اگر قواعد ژانر زرد را به خوبی رعایت کرده باشد.


وی درباره تفاوت خلاقیت و تجربه گرایی گفت: تجربه گرایی ادامه خلاقیت است تا زمانی که خلاقیت نباشد تصمیمی برای ساخت اثر گرفته نمی شود. در برخی از آثار فقری که در قالب اجرا و تولید یک اثر وجود دارد، ایده و فیلمنامه عالی را از بین می برد و ضعفی که در پس زمینه های سینمای ایران وجود دارد و آثار ایرانی را از آثار بین المللی متمایز می کند، ضعف در پرورش است. از هنرمندان .


این کارگردان در پایان خاطرنشان کرد: باید بگویم به درخواست خودم در این جشنواره حضور دارم، اگرچه خیلی ها دوست داشتند در این مراسم حضور نداشته باشم اما همچنان فعالیت و رفتار هنری را مهم می دانم و معتقدم در آن


سی و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری مهدی آذرپندار از تاریخ 27 تا 2 آبان ماه 1401 برابر با 19 تا 24 مهرماه 1391 در پردیس سینمایی ملت برگزار می‌شود.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید