روانشناسی کودک چیست؟ روانشناس کودک چه می کند؟


یکی از جالب ترین جنبه های بچه دار شدن، دانستن افکار و احساسات کودک در دوران رشد است، احساساتی که نوزاد به راحتی نمی تواند آنها را توضیح دهد. روانشناسی کودک ابزاری است که اطلاعات مهم و ارزشمندی در مورد سلامت روانی، جسمی، شناختی و عاطفی کودک در اختیار والدین قرار می دهد. با ما همراه باشید تا در مورد این علم به تفصیل صحبت کنیم.

روانشناسی کودک به چه معناست؟

روانشناسی کودک مطالعه رشد ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه در دوران کودکی است. یک روانشناس کودک تعامل کودک با خودش، والدینش و دنیای اطرافش را بررسی می کند تا رشد ذهنی او را ارزیابی کند.

دلیل اهمیت روانشناسی کودک چیست؟

ما همیشه نمی توانیم تشخیص دهیم که آیا رفتار کودک نشانه ای طبیعی از مراحل رشد است یا نشانه ای از اختلال شخصیت، اما یک روانشناس کودک می تواند تفاوت را تشخیص دهد.

دانستن الگوهای روانشناختی طبیعی و غیرطبیعی نوزاد برای والدین بسیار مهم است، زیرا آنها می خواهند در طول زمان با کودک خود ارتباط موثر برقرار کنند، مکانیسم های مقابله ای را برای کنترل احساسات به او آموزش دهند و رشد و شکوفایی کودک خود را در تمام مراحل رشد تماشا کنند.

علاوه بر این، راهنمایی یک روانشناس کودک برای شناسایی رفتارهای غیرعادی و ریشه مشکلات رفتاری مانند ناتوانی های یادگیری، بیش فعالی، اضطراب و همچنین غلبه بر آسیب های اولیه دوران کودکی معجزه می کند. این متخصصان می توانند هر گونه مشکل ذهنی، عقب ماندگی رشد یا شرایطی مانند اوتیسم را در اسرع وقت شناسایی و از آن پیشگیری کنند.

رشته روانشناسی کودک چیست؟

هدف رشته روانشناسی کودک بررسی وضعیت روانی کودکان و تفاوت های آن با بزرگسالان و چگونگی و چرایی این تفاوت ها می باشد. این علم درمان طیف گسترده ای از مشکلات و بیماری های کودکان و خانواده های آنها را پوشش می دهد.

تاریخچه روانشناسی کودک

روانشناسی کودک برای کمک به کودک افسرده

رشته روانشناسی کودک به عنوان یک رشته علمی با پشتوانه تجربی قوی نسبتاً جدید است. این اردو در سال 1840 زمانی که چارلز داروین شروع به ثبت رشد و تکامل یکی از پسرانش کرد، شروع به جمع آوری اطلاعات کرد که گویی در حال مطالعه یک گونه ناشناخته است.

روانشناس آلمانی ویلیام پریر بعداً نتایج یک مطالعه مشابه و دقیق تر را منتشر کرد. با ظهور تست هوش و تاسیس کلینیک های مشاوره کودک در اوایل قرن بیستم، روانشناسی کودک گسترش یافته است.

برخی از روانشناسان برجسته قرن بیستم، از جمله زیگموند فروید، ملانی کلاین و آنا فروید، رشد کودک را از منظر روانکاوانه می نگریستند. در میان آنها، ژان پیاژه سوئیسی بیشترین تأثیر را بر روانشناسی کودک مدرن داشت. از طریق مشاهده و تعامل مستقیم، پیاژه نظریه ادراک کودکان را توسعه داد که مراحل یادگیری نوزادان را تشریح کرد و درک کودکان از خود و جهان را در هر مرحله از یادگیری توصیف کرد.

رشته روانشناسی کودک به بررسی زمینه های اصلی رشد و تکامل یعنی رشد جسمانی، رشد شناختی و رشد عاطفی کودک می پردازد که در زیر به شرح هر یک می پردازد.

1. رشد جسمانی در زمینه روانشناسی کودک

رشد جسمانی کودک در نتیجه رویدادهای متوالی و قابل پیش بینی رخ می دهد. کودک ابتدا سرش را بالا می گیرد، غلت می زند، می خزد، راه می رود و در نهایت شروع به دویدن می کند. یک متخصص اطفال برای ارزیابی رشد جسمانی کودک و کمک به والدین مبتلا به ناهنجاری های رشدی از روانشناس کودک کمک می گیرد.

روانشناس شرایط رشد کودک را بررسی می کند تا مطمئن شود که این روند کاملا طبیعی و بدون مشکل است. هر گونه عقب ماندگی قابل توجهی در رشد فیزیکی می تواند نشان دهنده مشکلاتی باشد که اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شوند، می توان به سرعت آنها را حل کرد.

2. رشد شناختی در روانشناسی کودک

در سال های اخیر، درک علم پزشکی از رشد شناختی کودکان به طور چشمگیری تغییر کرده است. امروزه می دانیم که حتی یک نوزاد تازه متولد شده، حتی قبل از اینکه زبانی برای بیان این احساسات داشته باشد، به محیط خود آگاه و علاقه مند است. این حوزه به قدرت یادگیری و فرآیندهای فکری کودک مانند مشاهده و درک دنیای اطراف، یادگیری زبان، حافظه، تصمیم گیری، قدرت حل مسئله، تخیل و استدلال اساسی کودک می پردازد.

3. رشد عاطفی (اجتماعی) در زمینه روانشناسی کودک

چند دختر و پسر خندان

رشد عاطفی با درک و بیان احساسات کودک مرتبط است و با احساساتی مانند ترس، شادی، خشم و غم ارزیابی می شود. البته احساسات پیچیده تری مانند اعتماد به نفس، امید، احساس گناه و غرور نیز قابل بررسی هستند.

اینکه کودک قادر به همدلی و درک احساسات دیگران باشد یا نه به کیفیت رشد عاطفی آنها بستگی دارد. برخی از کودکان، علیرغم رشد جسمانی خود، نمی توانند احساسات خود را به اندازه کافی بیان کنند. روانشناس کودک می تواند به این کودکان کمک کند تا احساسات خود را به شیوه ای سالم و مثبت بیان کنند.

جالب است بدانید که رشد عاطفی و اجتماعی کودک کاملاً به هم گره خورده است، زیرا نحوه احساس و درک کودک و بیان احساسات خود مستقیماً بر تعامل او با دیگران تأثیر می گذارد. رشد اجتماعی تعیین می‌کند که ارزش‌ها، آگاهی و مهارت‌های اجتماعی کودک چقدر برای ارتباط با دیگران توسعه یافته است. اعتماد، دوستی، مدیریت تعارض و احترام نمونه هایی از رشد اجتماعی هستند.

روانشناس کودک کیست و چه می کند؟

اختلالات عاطفی، روانی و رفتاری در کودکان به طور کلی با بزرگسالان متفاوت است. روش های درمانی آنها نیز متفاوت است. کار روانشناس کودک انجام آزمایش، تحقیق و جلسات درمانی با کودکان و خانواده ها برای شناسایی و درمان این بیماری هاست. این افراد معمولا در دفاتر خصوصی، مدارس، بیمارستان ها یا سازمان های دولتی کار می کنند.

معمولا فقط کودک و روانشناس در اتاق درمان حضور دارند تا زمینه اعتماد و گفتگوی صمیمانه را فراهم کنند. افراد دیگری مانند معلمان، والدین یا متخصصان اطفال به طور غیرمستقیم در روند درمان نقش دارند.

برخی از روانشناسان کودک در محیط های بالینی کار می کنند و به طور مستقیم با کودکان تعامل دارند، در حالی که برخی دیگر در سمت های تحقیقاتی در دانشگاه ها و موسسات کار می کنند و بیشتر بر تحقیقات در زمینه روانشناسی کودک تمرکز می کنند.

از سوی دیگر، برخی از روانشناسانی که به عنوان مشاور مدرسه فعالیت می کنند، بر شناسایی اختلالات رفتاری و روانی کودکان تمرکز می کنند و ضمن ارائه توصیه های عملی به معلمان و سرپرستان، به کودکان در مقابله با این اختلالات نیز کمک می کنند.

اولین و آخرین هدف روانشناسان کودک، هماهنگی مراقبت های درمانی و بهبودی کودکان دارای اختلال است.

آینده شغلی روانشناس کودک

چشم انداز شغلی روانشناسی کودک امیدوار کننده است. با توجه به تقاضای خدمات روان‌شناختی در مدارس، سازمان‌های آموزشی، بیمارستان‌ها و سازمان‌های خدمات اجتماعی، پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده استخدام روان‌شناس بالینی در بخش‌های مختلف جامعه افزایش یابد. چرا که علاوه بر کلینیک های روانشناسی کودک، نیاز به حضور این نیروهای متخصص در مقاطع ابتدایی و راهنمایی بیش از پیش احساس می شود.

تحصیلات روانشناسان کودک چگونه است؟

کسانی که مشتاق فعالیت در زمینه روانشناسی کودک هستند باید خود را برای آزمون های یادگیری برای ارزیابی و تشخیص مشکلات و اختلالات کودکان آماده کنند. تحصیلات دانشگاهی و مدرک روانشناسی نقطه بسیار خوبی برای شروع برای این افراد است. در این دوره دانشجویان با مبانی روانشناسی کودک آشنا می شوند.

در کشور ما شرط کار روانشناس بالینی و برگزاری جلسات مشاوره کودک داشتن مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر می باشد. این عزیزان می توانند با طی مراحل قانونی و اخذ مجوزهای لازم فعالیت خود را در کلینیک روانشناسی کودک آغاز کنند.

چگونه کودک خود را بهتر درک کنیم؟

ما به عنوان والدین می توانیم از نکاتی در روانشناسی کودک نیز استفاده کنیم. به رفتارهای خوابیدن، تغذیه و بازی کودک خود توجه کنید. به دنبال ویژگی های ثابت باشید. از چه فعالیت هایی بیشتر لذت می برید؟ آیا سازگاری با تغییرات برای او آسان است یا زمان نسبتاً زیادی طول می کشد؟

1. با کودک صحبت کنید

مادری که با نوزادش صحبت می کند

تا جایی که ممکن است با فرزندتان صحبت کنید. این به شما کمک می کند تا در مورد او بیشتر بدانید و درک بهتری از رشد او داشته باشید. البته درک افکار و احساسات کودکان خردسال بیشتر به حالات چهره و زبان بدن مربوط می شود تا گفتگو. با این حال، پرسیدن یک سوال به کودک این فرصت را می دهد که احساسات خود را با شما در میان بگذارد و این چیز خوبی است.

2. به کودک عزت نفس بدهید

عزت نفس راز موفقیت در زندگی است. ایجاد یک تصویر مثبت از خود یا عزت نفس سالم اولین گام در تضمین شادی و موفقیت کودکان و نوجوانان است.

3. برای کودک وقت بگذارید

قدم بعدی ایجاد رابطه مثبت بین والدین و فرزند است. کودکان از گذراندن وقت با والدین خود لذت می برند و احساس ارزشمندی می کنند. به همین دلیل یکی از مهم ترین نکات روانشناسی کودک برای والدین این است که به تنهایی و دو نفره با کودکان بازی کنند. اگر تنها سرپرست فرزندتان هستید، گهگاه از خانواده یا دوستان خود برای یک بازی گروهی دعوت کنید.

آخرین کلمه

والدین از دوران نوزادی تا نوجوانی و بزرگسالی با چالش های زیادی در رشد کودک خود مواجه هستند. روانشناسی کودک شاخه مهمی از سلامت خانواده است که به والدین کمک می کند بهتر با آن کنار بیایند.

اگر نگران سلامت روان و رشد کودک خود هستید یا دوست دارید قبل از تولد او درباره روانشناسی کودک بیشتر بدانید، صحبت با روانشناس کودک بهترین توصیه ما برای شما عزیزان است. منتظر شنیدن نظرات و تجربیات شما در این زمینه هستیم.

سایر منابع: بریتانیا

هشدار! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید. اطلاعات بیشتر


مهم ترین و سخت ترین وظیفه والدین تربیت فرزندان است: تربیت فرزندان شاد و سالم امروز و افراد موفق فردا.


دیدگاهتان را بنویسید