روان کننده یا ژل روان کننده؛ انواع، روش های استفاده و روش های انتخاب


لوبریکانت یا ژل روان کننده مایع یا ژلی است که برای کاهش اصطکاک و تحریک در حین فعالیت جنسی استفاده می شود. در حالی که اکثر مردم به طور طبیعی روان کننده درست می کنند، ممکن است کافی نباشد. لوب همچنین رابطه جنسی را لذت بخش تر می کند. اگر می خواهید با انواع مختلف روان کننده ها یا نحوه استفاده از ژل های روان کننده آشنا شوید و پاسخ برخی از سوالات رایج را بیابید، ادامه مطلب را بخوانید.

ژل روان کننده چیست؟

روان کننده مایع یا ژلی است که از اصطکاک ناخواسته در حین رابطه جنسی جلوگیری می کند. جالب اینجاست که لوب قرن ها مورد استفاده بوده و تاریخچه آن به 350 سال قبل از میلاد می رسد. در آن زمان از روغن زیتون به عنوان روان کننده استفاده می شد. روان کننده مصنوعی در سال 1919 وارد بازار شد و در ابتدا برای استفاده در جراحی طراحی شد.

البته باید در نظر داشته باشید که لوب فقط برای خشکی واژن نیست و همه می توانند از آن استفاده کنند. هر کس در هر سن و شرایطی می تواند از روان کننده ها استفاده کند و اصطکاک کمتر، پوست صاف تر و رابطه جنسی بهتر داشته باشد.

انواع روان کننده ها

انواع مختلفی از روان کننده ها وجود دارد، اما همه انواع ژل روان کننده در این سه گروه کلی قرار می گیرند:

1. ژل روان کننده محلول در آب

این نوع روغن ژل را می توان با کاندوم استفاده کرد، به راحتی تمیز می شود و روی پوست ملایم است، اما ممکن است مانند سایر انواع روان کننده دوام نداشته باشد. این روان کننده می تواند خطر پارگی کاندوم را کاهش دهد و همچنین باعث ایجاد لکه بر روی ملحفه ها نمی شود.

2. ژل روان کننده سیلیکونی

این روغن را می توان با کاندوم نیز استفاده کرد، اما هنگام استفاده از دیافراگم ضد بارداری نمی توانید از آن استفاده کنید. این نوع روان کننده نسبت به روان کننده های محلول در آب دوام بیشتری دارد، اما چسبندگی کمتری دارد. روان کننده سیلیکون برای پوست های حساس مناسب است و در اکثر افراد ایجاد حساسیت نمی کند.

3. ژل روان کننده روغنی

شما نمی توانید از روان کننده های روغنی با کاندوم استفاده کنید، زیرا لاتکس را از بین می برد و عملکرد کاندوم را تحت تاثیر قرار می دهد. روان کننده های مبتنی بر روغن شامل روغن نارگیل یا ژله نفتی هستند و می توانند بدون کاندوم استفاده شوند.

به خاطر داشته باشید که یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که روغن های روغنی می توانند خطر ابتلا به کاندیدا، نوعی عفونت مخمری را افزایش دهند. همچنین، تمیز کردن این نوع روغن کاری دشوار است و می تواند لباس یا ملافه را لکه دار کند.

روان کننده چگونه کار می کند؟

روان کننده می تواند اصطکاک را کاهش دهد و رابطه جنسی را آسان تر و لذت بخش تر کند. ژل روان کننده نیز احتمال تحریک را کاهش می دهد. در ابتدا از این محصول برای درمان خشکی واژن ناشی از کاهش استروژن در زنان یائسه استفاده می شد، اما امروزه افراد زیادی از آن در رابطه جنسی استفاده می کنند.

روان کننده هنگام استفاده از کاندوم نیز بسیار مفید است، زیرا با کاهش اصطکاک، خطر پارگی کاندوم را کاهش می دهد و در نتیجه از بارداری ناخواسته یا بیماری های مقاربتی جلوگیری می کند. شما حتی می توانید از روان کننده با کاندوم پر از روغن استفاده کنید تا کنترل بیشتری روی مقدار آن داشته باشید.

اگر می خواهید از روان کننده با کاندوم مردانه استفاده کنید، باید آن را خارج از کاندوم استفاده کنید و نه مستقیماً روی اندام تناسلی مردانه. اگر قرار است روان کننده با کاندوم زنانه یا داخلی استفاده شود، می توانید آن را به داخل و خارج کاندوم بمالید تا حداکثر راحتی را داشته باشید. همچنین می توانید قبل از استفاده از روغن در دستان خود آن را گرم کنید.

نحوه استفاده از ژل روان کننده

به طور کلی، روان کننده ها خطر زیادی ندارند. البته برخی تحقیقات نشان می دهد که روان کننده ها باعث فشار اسمزی بالا (غلظت بالای ذرات و مواد معدنی در مایعات) می شوند و می توانند لایه بالایی بافت واژن را از بین ببرند. اگر هر بافتی در حین رابطه جنسی آسیب ببیند یا زخمی شود، خطر انتقال بیماری های مقاربتی مانند ایدز افزایش می یابد.

البته روان کننده ها می توانند با کاهش اصطکاک از پارگی پوست نیز جلوگیری کنند. برخی از روان کننده ها برای زوج هایی که قصد بارداری دارند نیز مفید هستند. برای اکثر افراد، مزایای استفاده از روان کننده ها از خطرات احتمالی آن بیشتر است.

روان کننده مناسب را انتخاب کنید

روان کننده مناسب را انتخاب کنید

انواع مختلفی از روان کننده ها وجود دارد که به روش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. برای انتخاب بهترین روغن، ابتدا باید نیازها و ترجیحات خود را بدانید. هنگام انتخاب می توانید به این نکات توجه کنید:

  • به نحوه استفاده از روان کننده فکر کنید: اگر می خواهید از کاندوم استفاده کنید، بهتر است از کاندوم های سیلیکونی یا محلول در آب استفاده کنید. روان کننده های مبتنی بر روغن ماندگاری طولانی دارند، اما اثرات مخربی روی کاندوم های لاتکس دارند.
  • نیازهای پوست خود را در نظر بگیرید: اگر پوست حساسی دارید، روان کننده های محلول در آب برای شما مناسب هستند. اگر به هر چیزی حساسیت دارید، حتما برچسب روی محصولات روان کننده را به دقت بخوانید. ترکیبات روان کننده همچنین می تواند برای کسانی که آلرژی شناخته شده ای ندارند تحریک کننده باشد.
  • ترجیح شما چیست؟ علاوه بر عملکرد روان کننده، با ویژگی های مختلفی مانند طعم، بو و ایجاد حسی مانند گزگز مواجه خواهید شد. برای انتخاب روغن مناسب می توانید سلیقه خود و همسرتان را در نظر بگیرید.

کدام روان کننده ها مناسب نیستند؟

هنگام خرید روان کننده، با گزینه های مختلفی روبرو می شوید: روغن های طعم دار، طبیعی، گرم کننده یا سوزاننده. این نوع روان کننده ها ممکن است خوب باشند، اما شما باید فهرست مواد تشکیل دهنده را بخوانید و حتی PH (اسیدی یا قلیایی) این محصولات را با کاغذ تورنسل یا کاغذ تورنسل اندازه گیری کنید.

یک واژن طبیعی باید PH بین 3.5 تا 4.5 داشته باشد. بنابراین ژل روان کننده نیز باید اسیدی باشد. با این حال، به خاطر داشته باشید که اکثر روان کننده ها سطح pH را روی بسته بندی ذکر نمی کنند، بنابراین تشخیص این موضوع کار آسانی نیست. به طور کلی به لیست مواد اولیه توجه کنید. این ترکیبات می توانند باعث تحریک و التهاب شوند:

  • گلیسیرین؛
  • nonoxynol-9 (nonoxynol-9)؛
  • نفت (مواد هیدروکربنی)؛
  • پروپیلن گلیکول (پروپیلن گلیکول)؛
  • کلرهگزیدین گلوکونات.

همچنین روان کننده هایی که پارابن، گلیسیرین و نفت ندارند، خطر عفونت را به حداقل می رساند. با از بین بردن بافت واژن، روان کننده های حاوی nonoxynol-9 ممکن است دسترسی آسان تری را برای ویروس HIV فراهم کنند و خطر ابتلا به ایدز را افزایش دهند.

کاندوم حاوی روان کننده

کاندوم های حاوی روان کننده را کاندوم لاتکس می نامند که در اکثر داروخانه ها یافت می شود. این نوع کاندوم ها را می توان با یا بدون روان کننده اسپرم کش آغشته کرد. برخی افراد بر این باورند که کنترل و استفاده از کاندوم های حاوی روان کننده آسان تر است. البته اکثر این کاندوم ها روان کننده کافی برای رابطه جنسی ندارند.

ممکن است بخواهید علاوه بر کاندوم حاوی روان کننده، از یک روان کننده اضافی نیز استفاده کنید. با این روش می توانید رابطه جنسی ایمن و راحت تری داشته باشید. همچنین خطر پاره شدن کاندوم و ایجاد آسیب در حین رابطه جنسی را به حداقل می رسانید. به خاطر داشته باشید که کاندوم به خودی خود باعث اصطکاک بیشتر می شود.

سوالات متداول در مورد استفاده از روان کننده ها

در زیر به برخی از رایج ترین سوالات شما در مورد روان کننده ها پاسخ می دهیم.

آیا استفاده از روان کننده بی خطر است؟

استفاده از روغن یک انتخاب شخصی است و برای برخی افراد می تواند بخشی مفید و سالم از زندگی جنسی آنها باشد. البته اگر پوست حساس یا بیماری خاصی دارید، باید روان کننده مناسب خود را پیدا کنید. این بدان معناست که به دنبال محصولاتی باشید که حاوی مواد مضر خاصی نیستند. همچنین پس از استفاده از لوبر، باید پوست خود را کاملا تمیز کنید.

آیا استفاده از روان کننده ضروری است؟

بدن به طور طبیعی روان کننده تولید می کند، اما همیشه به اندازه کافی نیست. گاهی اوقات، برخی از عوارض مرتبط با افزایش سن می تواند بر تولید روغن تأثیر بگذارد. در این موارد ممکن است برای داشتن رابطه جنسی راحت به روان کننده نیاز داشته باشید.

آیا می توان از روغن نارگیل به عنوان روان کننده استفاده کرد؟

بله، روغن نارگیل یک روان کننده سالم و طبیعی است. همچنین می تواند اصطکاک و خشکی واژن را تسکین دهد. البته باید در نظر داشته باشید که روغن نارگیل خام کمتر فرآوری شده و بی رنگ است. همچنین ایده خوبی است که یک ظرف تازه روغن نارگیل را برای رابطه جنسی نگه دارید و آن را تا حد امکان تمیز نگه دارید.

جایگزین های روان کننده ها چیست؟

می توانید به جای روغن کاری از برخی لوازم خانگی معمولی استفاده کنید. به عنوان مثال، روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن بادام زمینی و آلوئه ورا گزینه های خوبی هستند. البته ممکن است از این طریق خطر ابتلا به عفونت قارچی را افزایش دهید. همچنین این مواد می توانند باعث شکستن کاندوم شوند.

آیا روغن بچه روان کننده خوبی است؟

توصیه می شود از این محصول استفاده نکنید. در حالی که روغن بچه به عنوان یک مرطوب کننده پوست خوب است، نباید از آن به عنوان روان کننده استفاده کنید. محصولات معدنی روغنی مانند روغن بچه خطر عفونت واژن را افزایش می دهند و می توانند باعث ترک خوردن کاندوم های لاتکس شوند.

آخرین کلمه

اگرچه امروزه در اکثر داروخانه ها روان کننده ها در بسته بندی ها و انواع مختلفی عرضه می شوند، اما ممکن است افراد همچنان با این محصول ناآشنا باشند. برخی از مردم فکر می کنند که لوب فقط برای زنان یائسه است یا فردی که از آن استفاده می کند مشکل دارد، اما این اصلا درست نیست. برای رابطه جنسی بهتر و ایمن تر می توانید از ژل روان کننده استفاده کنید. اگر به نکات ذکر شده در بالا دقت کنید، به راحتی مناسب ترین نوع روان کننده را انتخاب خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید