روایت مدیرکل زندان های استان تهران از 10 ماه تعقیب و گریز یگان مددکاری و مرجع قضایی برای یک زندانی


روایت مدیرکل زندان های استان تهران از 10 ماه تعقیب و گریز یگان مددکاری و مرجع قضایی برای یک زندانی

مدیرکل زندان های استان تهران گفت: با کمک دستگاه قضایی و مکاتبه اثر انگشت ارسالی از طریق ایمیل، بازیگر اسکاندیناویایی مددجوی ندامتگاه تهران بزرگ پس از ۱۱ سال آزاد شد.


به گزارش ایلنا، سیدحشمت الله حیات الغیب گفت: یکی از مشتریان ندامتگاه تهران بزرگ که در سال 1390 به اتهام سرقت و بازپرداخت 330 گرم طلا به یک سال و سه ماه حبس تعزیری محکوم شده بود، باید یک سال حبس کند. در حال گذراندن دوران محکومیت خود.» 91 آزاد شد، اما به دلیل امتناع از مالکیت و استفاده از ماده و عدم توانایی پرداخت همچنان در زندان است.


وی ادامه داد: شاکی این زندانی یک تبعه افغانستانی بود که با هویتی جدید از ایران خارج شده بود و از سال 1393 به عنوان پناهنده در کشورهای اتحادیه اروپا اقامت داشت، بنابراین دسترسی به وی عملا غیرممکن بود. همچنین حضور این فرد در منازل سفارت و کنسولگری ها فاقد وجاهت قانونی برای رضایت بوده است.


مدیرکل زندان های استان تهران گفت: با پیگیری های یگان مددکاری ندامتگاه و رایزنی های مختلف با دوستان شاکی، این فرد در یکی از کشورهای اسکاندیناوی شناسایی شد و مددکاران زندان موفق به دسترسی به شماره و آدرس ایمیل این فرد شدند. .


حیات الغیب گفت: پس از ارسال ایمیل و شرح ماجرا برای شاکی و پیگیری چندین نوبت، وی به همراه اثر انگشت خود مبادرت به اعلام رضایت کرد که دادسرای دادگاه شهرستان پاکدشت به عنوان قضائی ارسال شد. مرجع پرونده


وی با بیان اینکه بر اساس قانون شرط رضایت شاکی باید حضور فیزیکی در دادسرا داشته باشد، تصریح کرد: از آنجایی که این امر غیرممکن بود، دستیاران با مراجعات مستمر و جلسات قضایی با دادستان و دادستان پاکدشت و تعامل سازنده با ضابطان اجرائی شدند. به ویژه خود مدعی العموم با تهیه و مساعدت مقام قضایی صحت رضایت نامه را تایید کرد، به طوری که اثر انگشت رضایت شاکی با اثر انگشت ثبت شده در اداره اطلاعات و اسناد پلیس در جریان محاکمه مقایسه شد و پس از آن با رعایت کامل دستور دادستان شهرستان پاکدشت، موکل پس از ۱۱ سال حبس به آغوش خانواده بازگشت.


وی در پایان گفت: این روند پس از 10 ماه پیگیری از سوی واحد مددکاری و همکاری مستمر مراجع قضایی محقق شده و از طرف مددجو آزادی وی به تعویق افتاده است.


من باید بگویم؛ اخذ رضایت و آزادی برخی از زندانیان نیاز به پیگیری ویژه مددکاران اجتماعی زندان دارد که به صورت شبانه روزی توسط آنان انجام می شود.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید