روش های طبیعی و غیر طبیعی برای کاهش وزن


راه های زیادی برای کاهش وزن وجود دارد. برخی از آنها کاملا طبیعی هستند و بدون مداخله یا تهاجم خاصی باعث کاهش وزن افراد می شوند. 2 نمونه از روش های کاهش وزن طبیعی ورزش و رژیم های کاهش وزن وجود دارد. همچنین روش های غیرطبیعی یا به اصطلاح تهاجمی وجود دارد که می تواند بدون ورزش یا رعایت رژیم کاهش وزن منجر به کاهش وزن شود. جراحی های کاهش وزن و لاغری موضعی از این دست روش ها هستند.

نمونه هایی از روش های کاهش وزن طبیعی

رژیم های لاغری زیادی وجود دارد که پیروی از آن ها می توانید در مدت زمان کوتاهی وزن زیادی از دست بدهید. اساس اکثر این رژیم ها گرسنگی است که می تواند آسیب های زیادی به بدن وارد کند. اما محققان بر این باورند که بهترین راه برای کاهش وزن مناسب و دائمی، تغییر سبک زندگی به جای پیروی از رژیم های لاغری سریع است. در زیر، 11 تغییر مهم در سبک زندگی را که می تواند در طول زمان منجر به کاهش وزن شود، مورد بحث قرار می دهیم:

صبحانه پر پروتئین و مغذی بخورید

صبحانه پر پروتئین بخورید. خوردن صبحانه پروتئینی می تواند تمایل به پرخوری در طول روز را کاهش دهد.

مصرف نوشیدنی های شیرین را کاهش دهید

از نوشیدنی ها و آبمیوه های شیرین خودداری کنید. این مایعات چاق کننده ترین چیزی هستند که می توانید وارد بدن خود کنید. به همین دلیل اجتناب از مصرف منجر به کاهش وزن می شود.

30 دقیقه قبل و بعد از غذا آب ننوشید

نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی آب بنوشید. یک مطالعه در این زمینه نشان داده است که نوشیدن آب قبل از هر وعده غذایی می تواند کاهش وزن را تا 44 درصد در عرض 3 ماه افزایش دهد.

مصرف مواد لاغری

مصرف غذاهای کاهش وزن مانند سالمون، سینه مرغ، سیب زمینی آب پز، لوبیا و آووکادو را افزایش دهید.

فیبر محلول بخورید

تحقیقات نشان داده است که فیبر محلول می تواند چربی را به خصوص در ناحیه شکم حل کند. مکمل های فیبر مانند گلوکومانان نیز می توانند مفید باشند.

نوشیدن چای و قهوه

چای و قهوه بنوشید. اگر از طرفداران چای و قهوه هستید، می توانید آن ها را به میزان دلخواه مصرف کنید، زیرا کافئین موجود در این نوشیدنی ها می تواند سوخت و ساز بدن را بین 3 تا 11 درصد افزایش دهد.

غذاهای سالم و ارگانیک بخورید

سعی کنید از غذاهای سالم تر و فرآوری نشده استفاده کنید. رژیم غذایی خود را بر اساس غذاهای سالم قرار دهید. این غذاها نه تنها کاملتر هستند، بلکه باعث سیری زودتر می شوند و از پرخوری جلوگیری می کنند.

غذای خود را به آرامی بجوید

غذای خود را به آرامی بخورید. افرادی که به سرعت غذا می خورند به مرور وزن اضافه می کنند. آهسته غذا خوردن باعث می شود احساس سیری کنید و ترشح هورمون های کاهش وزن را افزایش دهید.

توزین روزانه

هر روز خود را وزن کنید. مطالعات نشان داده است افرادی که هر روز خود را وزن می کنند، احتمال کاهش وزن و کاهش وزنشان بیشتر است.

کیفیت خواب را افزایش دهید

به اندازه کافی خوابیدن. کم خوابی یکی از مهم ترین عوامل افزایش وزن است.

فعالیت روزانه را افزایش دهید

فعالیت و ورزش یکی از عوامل مهم کاهش وزن و ثابت نگه داشتن آن است. ورزش علاوه بر فواید فراوانی که برای سلامتی دارد، کالری‌های اضافی را می‌سوزاند که تنها با رژیم غذایی نمی‌توان آنها را ذوب کرد. ورزش مورد علاقه خود را پیدا کنید و زمان انجام آن را در دستور کار خود بیابید.

روش های کاهش وزن غیر طبیعی (جراحی).

اسلیو معده و سایر روش های جراحی کاهش وزن، روش های غیر طبیعی برای کاهش وزن محسوب می شوند. جراحی های کاهش وزن نه تنها می توانند خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع 2، فشار خون بالا، بیماری قلبی و آپنه خواب را کاهش دهند، بلکه کیفیت زندگی فرد را نیز به میزان قابل توجهی بهبود می بخشند.

به طور کلی، کسانی که کاندید عمل جراحی کاهش وزن هستند عبارتند از:

  • تلاش آنها برای کاهش وزن با ورزش و رژیم غذایی ناموفق بود.
  • آنها دارای شاخص توده بدنی (BMI) 40 و بالاتر هستند.
  • دارای شاخص توده بدنی (BMI) 35 به بالا و مشکلات و بیماری های جدی ناشی از چاقی هستند.
  • نوجوانانی که به سن بلوغ رسیده اند و شاخص توده بدنی (BMI) 35 یا بیشتر دارند و مشکلات جدی چاقی دارند.

در برخی موارد، اگر این ویژگی ها همراه با بیماری های جدی ناشی از چاقی وجود داشته باشد، بیمار ممکن است کاندیدای انواع جراحی های کاهش وزن باشد.

روش های لاغری

جراحی کاهش وزن اغلب آخرین راه حل است و زمانی انجام می شود که سایر تلاش های کاهش وزن با شکست مواجه شده باشد و سلامتی بیمار در خطر باشد. با این حال، جراحی کاهش وزن همچنان یکی از جراحی های پرخطر است و نیاز به مراقبت و توجه ویژه برای جلوگیری از عوارض دارد. جراحی های کاهش وزن بخشی از جراحی زیبایی نیستند و نمی توانند جایگزین عادات غذایی خوب و فعالیت های منظم شوند.

جراحی کاهش وزن باعث کاهش وزن سریع می شود، اما برای موفقیت این عمل، بیمار باید ورزش مداوم و تغییر رژیم غذایی بعد از جراحی کاهش وزن را در برنامه زندگی خود قرار دهد. از آنجا که
چاقی ژنتیکی قابل درمان نیست و فقط با یک جراحی جزئی قابل اصلاح است. اگر جراحی کاهش وزن ناموفق باشد، وزن بیمار به طور ناگهانی افزایش می یابد.

جراحی کاهش وزن از دو طریق باعث کاهش وزن می شود:

  • حد: از طریق جراحی، مقدار غذایی که معده می تواند تحمل کند محدود می شود که باعث کاهش کالری دریافتی بدن می شود.
  • عدم جذابیت: در طی جراحی کاهش وزن، بخشی از روده کوچک دور زده یا کوتاه می شود که جذب کالری و مواد مغذی را کاهش می دهد.

انواع روش های جراحی لاغری

آستین شکمی

در طی جراحی آستین معده، که به نام آستین معده نیز شناخته می شود، جراح قسمت اعظم معده را برمی دارد و تنها قسمت موزی شکل یا آستینی که با بخیه بسته می شود باقی می ماند. این جراحی مانند جراحی باند معده باعث کاهش حجم معده و سیری زود هنگام بیمار می شود.

بای پس معده

بای پس معده که به نام Roux-en-Y نیز شناخته می شود، نوعی جراحی کاهش وزن است که در آن قسمت بزرگی از معده برداشته می شود و تنها قسمت بالایی آن باقی می ماند. سپس قسمتی از روده کوچک بریده می شود. این قسمت از یک طرف به کیسه معده جدید و از طرف دیگر به ادامه روده کوچک متصل است. بعد از این جراحی غذا از قسمت اعظم معده و قسمت کوچکی از روده عبور نمی کند و به همین دلیل جذب نمی شود و منجر به کاهش وزن بیمار می شود.

بای پس روده

مانند جراحی اسلیو معده، در این جراحی جراح بیشتر معده، دریچه ای که غذا را به روده کوچک تخلیه می کند و اولین قسمت روده کوچک که دوازدهه نامیده می شود را برمی دارد. سپس جراح قسمت میانی روده را می بندد و قسمت انتهایی را مستقیماً به دوازدهه متصل می کند که به آن سوئیچ اثنی عشر می گویند.

حلقه شکم

یک جراح از یک روش لاپاراسکوپی (که شامل برش های کوچک در شکم است) برای قرار دادن یک حلقه سیلیکونی در بالای معده استفاده می کند. هنگامی که حلقه فشرده می شود، قسمت فوقانی معده به کیسه ای با سوراخ (به سمت بقیه معده) 2.5 سانتی متر تبدیل می شود. پس از این، معده فقط می تواند 5 گرم مواد را در خود نگه دارد.

بالون معده

بالون معده یک بالون نرم است که با هوا یا آب نمک پر می شود و از طریق لوله باریکی که از طریق حلق وارد معده می شود، وارد معده می شود. پس از قرار دادن بالون در معده، بیمار نمی تواند مانند قبل غذا بخورد و خیلی سریعتر احساس سیری می کند. البته موقعیت یابی بالون معده برای کاهش وزناین روش موقتی است که بعد از 6 ماه برداشته می شود.

لیپوساکشن

لیپوساکشن روشی برای از بین بردن چربی های اضافی بدن است. در طی این روش، متخصص زیبایی با دقت و با احتیاط چربی اضافی بدن را از طریق یک لوله توخالی کوچک به نام کانولا خارج می کند. با حرکت لوله کانولا به داخل توده چربی، سلول های چربی مکیده می شوند و بدن مناسب تر به نظر می رسد. این روش موقتی است و در صورت عدم رعایت رژیم غذایی و ورزش صحیح، چربی و وزن از دست رفته برمی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید