«ریشی سوناک» نمی تواند نسخه جدیدی برای اقتصاد انگلیس بنویسد/ نخست وزیر جدید باید استراتژی های کلان سیاست خارجی را اجرا کند«مرتضی مکی» کارشناس مسائل اروپا در گفت و گو با خبرنگار ایلانا، ضمن تشریح دلایل انتخاب ریشی سوناک از سوی حزب محافظه کار به عنوان نخست وزیر جدید انگلیس، گفت: انتخاب ریش سوناک به عنوان نخست وزیر انگلیس یکی از تحولاتی که طی شش سال گذشته برای بسیاری از مردم اتفاق افتاده است.” تحلیلگران مهم هستند. زیرا او چهارمین نخست وزیر بریتانیا پس از دیوید کامرون است که در شش سال گذشته در رتبه 10 به لندن راه یافته است، هرچند چالش های زیادی بر سر راه او وجود دارد. در سال 2015، دیوید کامرون به جایی رسید که به دلیل بحث در مورد اجرای برگزیت و درگیری با اتحادیه اروپا مجبور به کناره گیری شد. کامرون موافق ماندن و ادامه حضور بریتانیا در گروه کشورهای اروپایی بود، اما در نهایت نتایج همه پرسی برگزیت به یک سمت رفت و لندن به سمت برگزیت حرکت کرد و باید گفت برخی از طرف های برگزیت نیز از این امر حمایت کردند. موضوع.


وی ادامه داد: پس از کامرون شاهد به قدرت رسیدن بوریس جانسون بوده ایم. در آن زمان، استدلال می شد که لندن باید اتحادیه اروپا را به تدریج حذف می کرد، اما بوریس جانسون مخالف بود. جانسون سرانجام پس از فراز و نشیب های فراوان با اتحادیه اروپا قرارداد امضا کرد و سرانجام انگلیس از گروه کشورهای عضو این بلوک اقتصادی و سیاسی خارج شد. مشکل اصلی این است که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا مشکلات زیادی را به همراه داشته است و علاوه بر این موارد و رسوایی های زیادی مانند «پارتی گیت» بوریس جانسون را به استعفا کشانده است. لیز تراس پس از استعفا به عنوان نخست وزیر انگلیس انتخاب شد اما شعار و برنامه وی برای کاهش مالیات در این کشور باعث شد که پس از 45 روز به دلیل مخالفت های داخلی از سمت خود استعفا دهد.


این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: در این شرایط که بحران اقتصادی و همچنین بحران انرژی در انگلیس تشدید شده است، شاهد انتخاب ریشی سوناک به عنوان نخست وزیر جدید انگلیس هستیم. واقعیت این است که انتخاب او چندان دور از ذهن نبود. زیرا رقیب او، پنی مورانت، به نفع ریشی سوناک و بوریس جانسون از رقابت کنار رفت که در نهایت سوناک را به نخست وزیری تبدیل کرد. او جوان ترین نخست وزیر بریتانیا و اتفاقاً اولین نخست وزیر هندی تبار خواهد بود. شاید تجربه کاری و تحصیلات عالی او در زمینه اقتصاد بتواند مشکلات کنونی بریتانیا را حل کند، اما باید دانست که نسخه های اقتصادی برای حل بحران این کشور روشن و ثابت است و به همین دلیل انجام دهید. فکر نکنید که نخست وزیر جدید طرحی عجیب برای گذار از این بحران می خواهد. در این میان گزارش های صندوق بین المللی پول و بانک جهانی نشان می دهد که اروپا درگیر این بحران اقتصادی است.


وی در پایان خاطرنشان کرد: تغییرات و دگرگونی هایی که در لندن رخ داده اساساً داخلی است و اگر نخست وزیر از حزب کارگر بود بدون شک با چنین مشکلات جدی مواجه می شد. موضوع دیگر مدل رویکرد نخست وزیر جدید انگلیس به پرونده اوکراین است. در ماه‌های اخیر بوریس جانسون نقش خود را در این پرونده به گونه‌ای ایفا کرده است که تصویری بین‌المللی برای بریتانیا ایجاد کرده و در نتیجه توانسته است فشار زیادی بر روسیه وارد کند. در مورد رویکرد ریشی سوناک به پرونده اوکراین، باید بگویم که او نیز مانند جانسون و دیگر نخست وزیران بریتانیا، استراتژی ها و اهداف کلی سیاست خارجی را دنبال خواهد کرد و شاهد تغییرات شدید در این مورد نخواهیم بود. در نتیجه، من معتقدم که در دوره نخست وزیری شما نباید انتظار تغییرات عجیبی در حوزه سیاست خارجی انگلیس یا روابط با دیگر شرکای غربی لندن داشته باشیم.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید