سال گذشته 48 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم / صادرات تجهیزات پزشکی و کالاهای مجتمع در دستور کار است


سال گذشته 48 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم / صادرات تجهیزات پزشکی و کالاهای مجتمع در دستور کار است


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، سید رضا فاطمی امین وزیر امنیت در همایش روز جهانی استاندارد با اشاره به سه کارکرد استاندارد گفت: کارکرد اول کیفیت محصول را تعیین می کند، کارکرد دوم استاندارد است. زبان مشترک و سومین کارکرد مدیریت دانش است.


وی این سه کارکرد را در چهار سطح مرتبط دانست و افزود: سطح اول محصول یا خدمات، سطح دوم فرآیند، سطح سوم سازمان و سطح چهارم زندگی است.


وزیر صمت با بیان اینکه خدمات بیشتر نیاز به استاندارد دارد، افزود: از آنجایی که خدمات با مصرف کنندگان مرتبط است، ارائه استانداردها در این حوزه از اهمیت ویژه ای برخوردار است، این ذهنیت در بین مردم ایجاد شد که سازمان ها نیازی به استاندارد ندارند، در این میان مدیریت مالی و مدیریت اسناد در سازمان ها به وجود آمد. بیش از هر چیز دیگری به استاندارد نیاز دارند.


به گفته فاطمی امین؛ استانداردها و نوآوری در سطح سازمان بسیار مؤثرتر از سطح محصول است.


وزیر صامت ادامه داد: سطح دیگر جامعه است، مثلاً سازوکار بورس. اما بالاتر از همه اینها استاندارد زندگی است. باید حداقل استانداردها برای زندگی فردی و خانوادگی وجود داشته باشد.


وی با تاکید بر لزوم ایجاد استانداردهای بومی تاکید کرد: باید تلاش شود تا اقتدار استاندارد در کشور توسعه یابد، نمی توان گفت کشور دانش بنیان هستیم و می خواهیم اقتصاد مبتنی بر دانش باشد، اما d ‘ از طرف دیگر، استانداردها هیچ مرجعی ندارند و محلی نیستند، بنابراین ما باید استانداردهای خود را تعریف کنیم.


فاطمی امین گفت: اگر بخواهیم به سمت سیستم استانداردهای گسترده و فراگیر برویم باید چهار مولفه تقویت، اصلاح، اعتبار سنجی و تایید صلاحیت ایجاد کنیم که فضای کاری بسیار مهم پیش روی همکاران سازمان ملی استاندارد است.


وزیر صامت لزوم به روز رسانی استاندارد محصولات مجتمع صادراتی را یک الزام دانست و افزود: توسعه صادرات با به روز رسانی استاندارد محصولات صادراتی ایجاد می شود، یکپارچگی برای محصولات ضروری است.


وی با بیان اینکه باید با موسسات و سازمان های استاندارد هماهنگی شود، افزود: صادرات ما در حال رشد است، سال گذشته صادرات غیرنفتی بالای 48 میلیارد دلار و واردات ما بیش از 48 میلیارد دلار بود، حدود 52 میلیارد دلار، باید تلاش کنیم تا توسعه محصولات پیچیده مانند تجهیزات پزشکی و افزودن کالاهای پیچیده به محصولات صادراتی ما می خواهیم سطح سختی از 52 به زیر 40 درصد کاهش یابد.


وی در نهایت افزود: باید بتوانیم تعاملات تجاری با کشورهای مختلف داشته باشیم و استانداردهای یکدیگر را تایید کنیم و این امر باعث ایجاد تحول می شود زیرا از صادرات کالا به سمت محصولات پیچیده می رویم و این مشکل بین کشورهای مختلف در اولویت است. تبدیل شود.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید