سایه سه دهه وحشت و مرگ در محور ترانزیتی مشهد – سرخس / تنها 3 درصد محدوده محور سرخس یک طرفه است.


سایه سه دهه وحشت و مرگ در محور ترانزیتی مشهد - سرخس / تنها 3 درصد محدوده محور سرخس یک طرفه است.

یکی از اعضای شورای شهر سرخس گفت: اگر قرار باشد ظرف سه سال اعتبار 600 میلیارد تومانی ریاست جمهوری به این پروژه تزریق شود به این زودی ها محقق نمی شود.


به گزارش خبرنگار ایلنا، با آغاز به کار و فعالیت تجاری گمرک و پایانه مرزی سرخس در سال 1353، محور سرخس مشهد که یکی از راه های فرعی بین شهری و فاقد استانداردهای لازم ترانزیتی بود، به تدریج به یکی از محورهای راه آهن تبدیل شد. پرترددترین محورهای حمل و نقل زمینی و بزرگراهی ورود به کشورهای آسیای میانه در بخش راه آهن و راه در شمال شرق کشور شناخته شده بود، به طوری که اکنون با تمام محدودیت هایی که کشور ترکمنستان ایجاد کرده است. حمل و نقل زمینی، روزانه صدها کامیون در این محور تردد می کنند.


اما آنچه در این میان مغفول مانده است، موضوع امنیت و جان مردم سرخس، صالح آباد و صدها روستای مرزی این محور است و برای تردد با ترس از مرگ علامت گذاری لازم است. متاسفانه هر ساله بر تعداد تصادفات فوتی در این محور افزوده می شود و خانواده های زیادی عزیزان خود را از دست می دهند.


شکایات چندین ساله شهروندان از وضعیت فعلی


یکی از شهروندانی که با خودروی خود در حال جابجایی مسافران از سرخس به مشهد است در گفت و گو با خبرنگار ایلنا گفت: باید در این محور جاده وحشت زندگی کنیم، با کلمات قابل توضیح نیست. شما نمی دانید در زمانی که کامیون حمل و نقل از شما در پیچ ها سبقت می گیرد، چه اتفاقی می افتد. از طرفی اگر در پیچ های شرلاق و گردنه مزداوند پشت کامیون گیر کردید باید 30 کیلومتر را با سرعت 20 کیلومتر طی کنید و اگر بخواهید سبقت بگیرید با توجه به اینکه جاده ای باز پیش رو دارید. با کمین پلیس روبرو خواهید شد، بنابراین این تابلو کاملا روی اعصاب شماست. .


بامری یکی از شهروندان سرخسی از طولانی بودن محور جدید گلایه کرد و افزود: چند نسل از سرخسی ها باید مرگ عزیزان خود را در این جاده ببینند تا مسئولان به خود بیایند؟ اگر این جاده هزینه داشته باشد، درآمد هم دارد. چقدر از ترانزیت درآمد دارید؟ درآمد پالایشگاه کجا می رود؟ آستان قدس که می گوید سرخس مال آنهاست چرا پول نمی دهد؟ اگر نیمی از هزینه ای که در محور جدید برای جاده قدیم که در حال حاضر در حال کار است هزینه می کردم، کار تمام می شد و اینقدر طول نمی کشید.


تنها 3 درصد از مساحت محور سرخس یک طرفه است


رئیس پلیس راه سرخس با بیان اینکه تنها 3 درصد این محور از مرزداران به سرخس یکطرفه است، اظهار داشت: 97 درصد این محور در محدوده شهری دو طرفه و به دلیل فرسودگی، عرض کم، کوهستانی بودن است. و وجود پیچ ​​های خطرناک، می تواند حجم زیادی کالا را حمل کند. تردد تردد کامیون های ترانزیتی را ندارد، بنابراین می طلبد که وعده های بهره برداری از محور جدید زوتر در حال ساخت اجرایی شود.سرهنگ احمد کارگر افزود: پس از یکی دو سال گذشته که محدودیت های ترافیکی برداشته شد، حجم تردد در محور افزایش یافته است، به طوری که در چهار ماه اخیر متاسفانه 5 مصدوم بر اثر تصادف داشته ایم. افزایش 78 درصدی تعداد مجروحان تصادفات جاده ای را نشان می دهد. همچنین آمار خسارت تصادف نیز برابر با این عدد است.


غلامرضا لالوی عضو شورای شهر سرخس با اشاره به مشکلات محور سرخس که امروز تکمیل آن به یک آرزو تبدیل شده است، گفت: چالش این جاده متاسفانه در دو قطعه سرخس و 30 کیلومتر بعد از لا است. کلانتری رضویه که بیش از 150 واحد صنعتی از جمله شن شویی و آجرپزی این مسیر را به قربانگاهی بی چون و چرا برای مردم سرخس، صالح آباد و صدها روستای این مسیر تبدیل کرده است.


وی افزود: لازم است 600 میلیاردی که در اعتبارات سفر ریاست جمهوری به تصویب رسیده و ظرف سه سال در یک سال تخصیص داده شود تا تحت تاثیر نرخ تعدیل و تورم قرار نگیرد و جزء 4 الف بر اساس محقق شود. وعده های داده شده آهسته


محور جدید تا دو سال آینده به بهره برداری می رسد


سید احسان قاضی زاده نماینده مردم سرخس و فریمان در شورای اسلامی نیز قول افتتاح این محور را تا دو سال آینده داد و گفت: پس از پیگیری های لازم توانستیم با استفاده از ماده 56 مبلغ 100 میلیارد تومان پرداخت کنیم. برای Plot 4A با تمام مشکلات Realize. ساخت دو تونل و پل بر روی رودخانه چکودر با قدرت پیش رفت و به طور کامل ساخته شد.


این نماینده مردمی اضافه کرد: البته این محور و قطعه 4A جای کار زیادی دارد و در برخی از قسمت ها همچنان باید سندبلاست همراه با خاک برداری انجام شود. اما آنچه در ادامه این پروژه حائز اهمیت است، پرداخت اعتبارات بعدی و بالاتر از همه تعیین تکلیف اعتبارات برای جابجایی رئیس جمهور است. متاسفانه با توجه به وضعیت اعتباری دولت، وزارت راه در سال های اخیر بالغ بر 17 میلیارد تومان منابع اعتباری راه برای پل جدید مرزی هزینه کرده است که یکی از عوامل تاخیر در ساخت این قطعه است.قاضی زاده هاشمی با اشاره به کشش رضویه توسط پلیس راهور در تقاطع روستای آره، خاطرنشان کرد: در 30 کیلومتری اول محور مشهد – سرخس که متاسفانه بیشترین تصادفات فوتی را داریم تا بر همین اساس سالانه 9 فوتی ثبت شد پس از رایزنی‌ها و جلسات متعدد با حضور استاندار و معاون عمرانی، پروژه تعریض این 30 کیلومتر در سه فاز تصمیم‌گیری شد. همچنین دو قطعه دیگر تا تلاقی طرح مطالعاتی توسط راهسازی استان و به زودی پیمانکار مشخص می شود.


در این محور تاکنون هزار میلیارد تومان هزینه شده است


در ادامه حسن نوری زاده فرماندار موقت سرخس در گفت و گو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه تاکنون بیش از یک هزار میلیارد تومان از منابع مختلف در این محور هزینه شده است، گفت: در سفر رئیس جمهور اعتباری به این محور داده اند. این محور از چند منبع مختلف که در این راستا 100 میلیارد تومان از حوزه مسئولیت اجتماعی نفت تخصیص داده شده است تا عملا هیچ کاری نمی شود کرد و اتفاقی نمی افتد زیرا این رقم جزء بدهی پیمانکار می شود.


وی با انتقاد از کارشناسان، مشاوران و مدیران محور جدید سرخس مشهد در حوزه اجرایی، افزود: امروز به دنبال موضوع دیگری هستیم که بر اساس آن همزمان با ساخت قطعه 4 الف، محور قدیم نیز مورد توجه قرار گیرد. در نظر گرفتن و ارائه اعتبار از آن، تمدید مرمت و آسفالت برای به حداقل رساندن خطرات محور و نقاط حادثه خیز آن، در نتیجه همچنان معتقدیم که اگر این همه اعتبار را در محور قدیم خرج می کردیم، اگر نبود در پیچ های غیراستاندارد این محور این همه مشکل و مرگ و میر داشتیم.


سرپرست فرمانداری سرخس مصوبه 600 میلیارد تومانی را یادآور شد: این مبلغ در یک فرآیند سه ساله تسویه می شود و در حال حاضر باید 100 میلیارد تومان از سهم نفت به حساب پیمانکار واریز شود تا بخشی از بدهی باشد. اما با فرض اینکه امروز مجموعاً 600 میلیارد تخصیص داده شود، با توجه به اینکه میزان خاک برداری در قطعه 4 الف و در پل چکودر همچنان در حال انجام است و قطعه 4B نیز در ادامه به مناقصه گذاشته شد. عملیات این محور و برای این حساب این پول نیست که بتواند مشکل این محور را حل کند. در خوشبینانه ترین حالت اگر 1000 میلیارد تومان دیگر به این پروژه تزریق شود، می توان گفت تا سه سال آینده به بهره برداری می رسد.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید