سدهای تهران 81 میلیون مترمکعب کسری دارند/ سومین سال متوالی کم بارندگی


سدهای تهران 81 میلیون مترمکعب کسری دارند/ سومین سال متوالی کم بارندگی


علیرضا اراستویی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به کسری 81 میلیونی حوضه های سدهای پنج گانه تهران نسبت به سال گذشته، گفت: آبرسانی به تهران در پاییز امسال سخت خواهد بود اما برداشته شده است. اقداماتی برای برون رفت از این وضعیت، با در این صورت نیاز به همکاری جدی مشترکین تهرانی داریم.


وارد سومین سال کم بارشی شدیم


وی با بیان اینکه از ابتدای مهرماه وارد سومین سال متوالی کم بارش شده ایم، افزود: حجم مخازن در 28 مهرماه 370 میلیون مترمکعب و در همان روز در سال 1400 این تعداد 450 میلیون مترمکعب بوده است. که مابه التفاوت آن 81 میلیون متر مکعب کسری مخزن است.


کاهش 15 درصدی ورودی سدها


مدیر دفتر مدیریت و نگهداری آب و نیروگاه های برق آبی شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه در سال آبی گذشته 15 درصد کاهش ورودی به سدها نسبت به سال گذشته داشته است، گفت: میزان بارندگی نسبت به سال آبی گذشته ۲۵ درصد و نسبت به بلندمدت ۲۶ درصد کاهش داشته است.


مشکل نظام شرقی حادتر است


وی با تاکید بر اینکه سال گذشته از نظر ذخیره وضعیت خوبی در سدهای پنج گانه تهران نداشتیم، تصریح کرد: در تمامی سدهای تحت پوشش به ویژه در سامانه شرق در مجموع با کاهش آبگیری حوضه های سدها مواجه هستیم. شرایط هر پنج سد زیر نرمال و کمتر از حد متوسط ​​است و تمامی سدها از نظر کاهش عملکرد و بارندگی شرایطی مشابه سال های گذشته دارند.


حجم هر یک از سدها چقدر کاهش یافته است؟


وی با بیان اینکه در سدهای امیرکبیر، لتیان، لار، طالقان و ماملو به ترتیب با کاهش 24، 9، 4، 15 و 29 میلیون مترمکعبی نسبت به سال گذشته مواجه هستیم، گفت: پیش بینی بارش ها تا نیمه دوم. آذرماه کمتر از حد متوسط ​​و زیر نرمال است و همانطور که مشاهده می کنید تاکنون بارندگی نداشته است، این در حالی است که سازمان هواشناسی تا اواسط آذر دوم مهر و آبان افزایش دما را بین نیم تا یک و حتی دو درجه پیش بینی کرده است. زیر میانگین خواهد بود و این روند تا 15 آذرماه همراه با افزایش میانگین دما ادامه خواهد داشت.


برنامه برای گذراندن سال خشک چیست؟


وی گفت: شرکت آب و فاضلاب منطقه‌ای استان تهران از سال گذشته در سطح دو شرکت و وزارتخانه برنامه‌ریزی کرده است تا بتوانند سال‌های خشک را در کوتاه‌مدت، متوسط ​​و بلندمدت پشت سر بگذارند. برنامه های مدت تدوین شده است.


مدیر دفتر مدیریت و نگهداری آب و نیروگاه های برق آبی شرکت آب منطقه ای تهران خاطرنشان کرد: مدیریت مخازن سدها و استفاده از تمام پتانسیل های آبی در دستور کار شرکت آب منطقه ای تهران است و ما امیدوارم با برنامه ریزی های انجام شده بتوانیم پاییز و زمستان را هم پشت سر بگذاریم


وی از همکاری و مشارکت شهروندان در عبور از سال های تنش آبی در تهران قدردانی کرد و افزود: همراهی مردم باعث شده تا تابستان امسال را بدون مشکل پشت سر بگذاریم.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید