سرطان سینه درجا، شکل اولیه سرطان سینه!


سرطان سینه در محل کارسینوم مجرای درجا (DCIS) یک سرطان غیرتهاجمی پستان است که از مجاری پستان شروع می‌شود و سرطان غیرتهاجمی نامیده می‌شود، زیرا به بافت‌های سالم اطراف پستان سرایت نمی‌کند. معمولاً خطر مرگ وجود ندارداما خطر ابتلا به سرطان سینه مهاجم در سال‌های بعد در افراد مبتلا به آن نسبت به افراد سالم بیشتر است.

طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، حدود 20 درصد موارد جدید سرطان سینه را سرطان سینه تشکیل می دهد. با ما همراه باشید تا در مورد علائم، تشخیص و درمان سرطان سینه در محل بیشتر بدانید. پیشنهاد می کنیم با دریافت مشاوره آنلاین و تلفنی و یا معاینه حضوری از متخصص زنان و انکولوژی، در تشخیص و درمان بیماری خود موثرتر باشید.

سرطان سینه درجا چیست؟

کارسینوم مجرای پستانی درجا که کارسینوم مجرای درجا یا سرطان مجرای موضعی (DCIS) به رشد غیر طبیعی سلول در مجاری شیر پستان نیز گفته می شود. میگویند. این بیماری اولین شکل سرطان سینه این یک نوع غیر تهاجمی است که فقط در خود مجرای پستان باقی می ماند و در طی ماموگرافی برای غربالگری سرطان سینه یا معاینه توده پستان دیده می شود.

سرطان نقطه ای چیست؟

سرطان درجا مرحله اول سرطان است. از آنجایی که سلول های سرطانی در محل اصلی خود باقی می مانند و گسترش نمی یابند، به آن سرطان درجا می گویند. بیش از 90 درصد سرطان های سینه توسط این سلول های سطحی مجاری شیر ایجاد می شود. رشد سلول های بدخیم در مجرای ادرار اگر از مجرای ادرار عبور نکند و وارد بافت پستان نشود سرطان درجا یا کارسینوم درجا نامیده می شود اما وقتی بافت پستان درگیر شود سرطان مهاجم است.

سرطان سینه چیست؟

کارسینوم مجرای مهاجم (IDC) شایع ترین نوع سرطان سینه تقریباً 80 درصد از کل سرطان های سینه را تشکیل می دهد. سرطان سینه از مجاری شیر پستان شروع می شود که شیر را از غدد پستانی (لوبول ها) به نوک پستان می رسانند. این نوع سرطان سینه به بافت های اطراف سینه نیز سرایت می کند.

سرطان سینه درجا چیست؟
بیش از 90 درصد سرطان های سینه توسط این سلول های سطحی مجاری شیر ایجاد می شود.

علائم سرطان سینه در محل چیست؟

سرطان سینه در محل علائم خاصی مانند توده سینه یا درد سینه ندارد، اما گاهی اوقات با علائم زیر همراه است:

 • ترشح خونی از نوک پستان
 • تشکیل توده در سینه
 • تشکیل خوشه های کوچک کلسیفیکاسیون با اشکال و اندازه های مختلف و نامنظم که در ماموگرافی دیده می شود یکی از علائم سرطان پستان در محل است.

درد سرطان سینه چگونه است؟

درد معمولاً واکنش فرد به بیماری های مختلف است. مراحل اولیه سرطان سینه معمولاً بدون علامت هستند، اما با بزرگ شدن تومورها، علائم بارزتر می شوند. توده سینه معمولاً بدون درد است، حتی اگر سرطانی باشد، اما درد و حساسیت در سینه از علائم سرطان سینه است. یعنی سرطان سینه با درد ناشی از تماس با سینه یا درد ناشی از وزن یک توده در سینه همراه است. البته، هر گونه درد سینه لزوماً نشانه سرطان سینه نیست، گاهی اوقات تغییرات هورمونی نیز می تواند باعث درد سینه شود.

علائم سرطان سینه در محل
سرطان سینه با درد ناشی از تماس با سینه یا درد ناشی از سنگینی یک توده در سینه همراه است.

کارسینوم مجرای درجا چگونه تشخیص داده می شود؟

سرطان سینه در محل معمولاً در آن وجود دارد تست غربالگری سرطان سینه کشف می شود. اگر پزشک اولین علائم را ببیند، ممکن است آزمایش‌های زیر را برای تشخیص کارسینوم مجرای درجا تجویز کند:

 • معاینه فیزیکی پستان
 • ماموگرافی
 • سونوگرافی
 • تشدید مغناطیسی
 • نمونه برداری

راه های درمان کارسینوم مجرای درجا

علاوه بر این به نقل از “به روز رسانی”. موارد سرطان سینه در محل احتمال بهبودی بیشتری دارد و سرطان قابل درمان و برگشت ناپذیر است. است. برخی از روش ها درمان سرطان سینه همچنین می توان از آن برای درمان این بیماری استفاده کرد. درمان های توصیه شده برای بیماران مبتلا به این بیماری عبارتند از:

 • لامکتومی (جراحی حفظ پستان) و رادیوتراپی
 • برداشتن پستان (ماستکتومی)
 • لامکتومی و هورمون درمانی
 • در یک کارآزمایی بالینی شرکت کنید که نظارت دقیق را با جراحی مقایسه می کند.

پیشنهاد می کنیم با دریافت مشاوره آنلاین یا معاینه حضوری از متخصص زنان و زایمان در تشخیص و درمان بیماری خود موثرتر باشید.

آیا راهی برای پیشگیری از سرطان مجرای در محل وجود دارد؟

در اینجا چند نکته برای کمک به پیشگیری از سرطان سینه در محل و کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه وجود دارد:

 • در مورد خطرات و مزایای هورمون درمانی در دوران یائسگی با پزشک خود صحبت کنید، زیرا ترکیبات خاصی در هورمون درمانی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند. بهتر است کمترین دوز هورمون درمانی را در کوتاه ترین زمان ممکن انتخاب کنید.
 • الکل و تنباکو را در زندگی خود حذف کنید.
 • حداقل 30 دقیقه در روز ورزش کنید.
 • چاقی یکی از عوامل خطری است که خطر ابتلا به سرطان سینه یائسه را افزایش می دهد. سعی کنید وزن ایده آل خود را حفظ کنید.
 • اگر سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان سینه دارید، باید تحت نظر پزشک تحت آزمایشات غربالگری قرار بگیرید و داروهای پیشگیرانه مصرف کنید.
پیشگیری از سرطان سینه در محل
آزمایش‌های غربالگری سرطان سینه، مانند ماموگرافی، می‌تواند به تشخیص و حتی پیشگیری زودهنگام این بیماری کمک کند.

سوالات متداول شما

در این مقاله سعی شده است تمام جنبه های سرطان مجرای درجا بررسی شود. در زیر به سوالات متداول کاربران در مورد این بیماری پاسخ خواهیم داد. اگر سوالی دارید که در این مقاله به آن پاسخ داده نشده است، سوال خود را در انتهای این مقاله به ما بسپارید تا کارشناسان پزشکی شما در اسرع وقت به آن پاسخ دهند.

آیا این بیماری کشنده است؟

کشنده نیست، اما خطر ابتلا به سرطان سینه مهاجم و متاستاز را افزایش می دهد.

آیا کارسینوم مجرای درجا بدون علامت است؟

بله، در بیشتر موارد بدون علامت است.

آیا کارسینوم مجرای درجا خطرناک ترین نوع و درجه سرطان سینه است؟

این اولین شکل سرطان پستان غیرتهاجمی است که در همان مجرا باقی می ماند و معمولا کشنده نیست.

آیا سرطان نقطه ای اولین سرطان سینه است؟

بله، سرطان درجا اولین مرحله سرطان سینه است که به آن سرطان درجا می گویند زیرا سلول های سرطانی در محل اصلی خود می مانند و پخش نمی شوند.

آیا کارسینوم مجرای درجا برای برداشتن پستان (ماستکتومی) ضروری است؟

اگر بیماری قسمت بزرگی از پستان را درگیر کند، چندین قسمت از پستان درگیر باشد یا بیمار تحت پرتودرمانی نباشد، برداشتن پستان (ماستکتومی) انجام می‌شود.

آیا کارسینوم مجرای درجا عود می کند؟

خطر عود در بیمارانی که تحت لامپکتومی با رادیوتراپی قرار گرفته اند بین 5 تا 15 درصد است. خطر عود در بیمارانی که ماستکتومی شده اند کمتر از 2 درصد است.

آیا کارسینوم مجاری در محل با ماموگرافی تشخیص داده می شود؟

این اولین شکل سرطان پستان غیرتهاجمی است که فقط در همان مجرا و در طول ماموگرافی باقی می ماند. برای غربالگری سرطان سینه یا معاینه توده پستان دیده می شود.تشخیص سرطان پستان درجا با ماموگرافی

آیا کارسینوم مجرای درجا متاستاز می دهد؟

خیر، چون کارسینوم مجرای درجا یک سرطان غیرتهاجمی پستان است، به سایر قسمت های بدن متاستاز نمی دهد.

تفاوت بین کارسینوم مجرای درجا یا کارسینوم لوبولار درجا چیست؟

کارسینوم مجرای درجا (DCIS) دقیقاً برعکس کارسینوم لوبولار درجا است که در آن خطر ابتلا به سرطان مهاجم سینه در یک یا هر دو پستان با گذشت زمان افزایش می‌یابد، اما کارسینوم مجرای درجا به سادگی یک علامت و یک پیش آگهی سرطان مهاجم است.

آیا سرطان مجرای در محل همان سرطان سینه مرحله صفر است؟

بله، کارسینوم مجرای درجا سرطان سینه مرحله صفر نیز نامیده می شود.

چند نوع سرطان مجرای وجود دارد؟

بسته به تومور، انواع مختلفی از کارسینوم مجرای درجا وجود دارد:
1. میکروپاپیلاری
2. پاپیلاری
3. جامد
3. کریبریفورم
۴. کمدو (جوش سیاه).

سرطان مجرای مهاجم چیست؟

سرطان مجرای مهاجم تقریباً 80 درصد سرطان‌های مهاجم سینه در زنان و 90 درصد در مردان را تشکیل می‌دهد که از مجاری پستانی پستان شروع می‌شود و به دیواره‌های مجرای و بافت‌های اطراف پستان گسترش می‌یابد و احتمالاً به سایر قسمت‌های بدن متاستاز می‌دهد. .

آیا این بیماری در دختران هم دیده می شود؟

تقریبا 20 درصد از بیماران مبتلا به این بیماری دختر هستند.

برای درمان این بیماری به کدام پزشک مراجعه کنیم؟

از آنجایی که علائم برای همه یکسان نیست، ابتدا باید برای یک معاینه فیزیکی کامل برای تشخیص توده یا تومور سرطانی به متخصص زنان مراجعه کنید. متخصص زنان یا زایمان شما ممکن است ماموگرافی یا سونوگرافی را تجویز کند. جراح سینه، رادیولوژیست و انکولوژیست دیگر متخصصانی هستند که برای درمان این بیماری باید به آنها مراجعه کنید.

نتیجه گیری و راهنمایی برای مراجعه به پزشک

اگرچه کارسینوم مجرای درجا یک سرطان پستان غیرتهاجمی است که خطر مرگ را در پی ندارد، اما خطر ابتلا به سرطان سینه را چند برابر می کند. از آنجایی که این بیماری علائم خاصی ندارد، بهتر است آزمایش های غربالگری را جدی بگیرید. جراحی معمولاً شامل برداشتن سلول‌های غیرطبیعی از طریق جراحی، هورمون درمانی و برداشتن پستان است.

به یاد داشته باشید که سبک زندگی سالم و حفظ وزن مناسب نیز می تواند در پیشگیری از این بیماری موثر باشد. پیشنهاد می کنیم با دریافت مشاوره آنلاین یا معاینه حضوری از متخصص زنان و انکولوژیست خود در تشخیص و درمان بیماری خود موثرتر باشید.

پزشک شما مراقب سلامتی شماست!

دیدگاهتان را بنویسید