سفر معاون اجتماعی قوه قضاییه به روسیه


در این دیدار موضوعات مرتبط با همکاری های دو کشور در چارچوب توافقات طرفین از جمله مدیریت جرایم سایبری، دیجیتالی شدن اسناد به منظور افزایش سرعت محاکمات و ارتقای همکاری ها در حوزه مدنی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. پرونده های دادگاه های تجاری و کیفری

کنستانتین چویچنکو گفت: وزارت دادگستری روسیه تجربه حقوقی خوبی در زمینه همکاری حقوقی با ایران دارد و ما همواره در زمینه کمک به شهروندان همکاری خوبی داشته ایم.

وی افزود: همزمان در حوزه معاونت کیفری و انعقاد تفاهم نامه در حوزه جرایم سایبری به صورت دوجانبه در حال فعالیت هستیم.

جهانگیر در این نشست ضمن بهره برداری از تجربه ده ساله برگزاری این کنفرانس در روسیه گفت: اکنون بیش از هر زمان دیگری نیازمند توسعه همکاری ها و روابط در همه زمینه ها به ویژه همکاری های قضایی هستیم.

معاون پیشگیری اضافه کرد: سیاست های ظالمانه آمریکا با موضوعاتی مانند تحریم کشورهای مستقل گسترش یافته است. ما این چهل سال تحریم را گذرانده ایم و راه هایی برای تبدیل این تهدیدها به فرصت پیدا کرده ایم. انتقال این تجربیات می تواند کمک بزرگی برای ما و شما باشد. ما نیز مانند شما سعی می کنیم با سیاست های یکجانبه گرایی و تمامیت خواهی آمریکا مبارزه کنیم. ما می خواهیم با استفاده ابزاری ایالات متحده از ابزارهای قانونی مانند حقوق بشر و تروریسم مبارزه کنیم و اجازه ندهیم که آنها افکار عمومی را فریب دهند.

جهانگیر افزود: آمادگی توسعه همکاری های بین المللی و استرداد مجرمان و انتقال بازداشت شدگان بین دو کشور را داریم. جرایم سایبری یکی از حوزه های در معرض خطر برای ما است، ما در زمینه پیشگیری از این جرایم مطالعات زیادی انجام داده ایم و می توانیم کمک کنیم.

* جهانگیر در حاشیه این دیدار با کارن آندراسیان وزیر دادگستری و آرمناک میناسیانتس دستیار رئیس جمهور و رئیس دادگاه قانون اساسی ارمنستان دیدار و گفتگو کرد.

جهانگیر در سخنان خود گفت: اشتراکات فرهنگی و تاریخی دو کشور و ملت می تواند زمینه ساز همکاری های دوجانبه باشد، به ویژه اینکه دنیای سلطه می خواهد هر دو کشور را درجه دو نشان دهد و به تنهایی از ابزارهای بین المللی استفاده کند. سود . وی افزود: از طریق همکاری های دوجانبه می توانیم به افراط و تفریط آنها به نام حقوق بشر و تروریسم رسیدگی کنیم. آنها خودشان حقوق بشر را زیر پا می گذارند، اما ما را به این موضوع متهم می کنند.

جهانگیر مردم را بزرگترین سرمایه دانست و گفت: ما استقلال خود را مدیون مردم هستیم به همین دلیل دنیای غرب با دروغگویی و ایجاد فضای رسانه ای سعی می کند مردم را از ما دور کند. ما معتقدیم استقلال هزینه دارد و کشور ما برای استقلال خود هزینه های زیادی از جمله جنگ، تحریم و ترورهای ظالمانه مقامات کشور پرداخت کرده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری دستاوردهای ۴۰ ساله قوه قضائیه ایران را برشمرد و گفت: تلاش کرده‌ایم دسترسی مردم به عدالت را افزایش دهیم، تاخیر در تعقیب را کاهش دهیم و هوشمندانه با فساد مبارزه کنیم.

وی تصریح کرد: برای این امر سیاست های متعددی در نظر گرفته ایم. جرم زدایی از قوانین با اصلاح قوانین و مقررات، جرم زدایی از جرایم به معنای تسهیل مجازات ها هم با اصلاح قوانین و هم آزاد گذاشتن قضات در بررسی مجازات های جایگزین حبس است.

جهانگیر ادامه داد: در حوزه زندان ها برای جلوگیری از آسیب به خانواده زندانیان می خواهیم از نهادهایی استفاده کنیم که زندانی از زندان خارج شود و در کنار خانواده باشد و برای تحقق این امر از دستگیری الکترونیکی استفاده کرده ایم. مشروط، مرخصی و عفو. توسعه فرآیندهای الکترونیکی در پی اپیدمی کرونا از دیگر سیاست‌های مورد اشاره جهانگیر بود.

کارن آندراسیانو وی همچنین گفت: ایران به عنوان یک متحد سیاسی و ژئوپلیتیکی همیشه در کنار ما بوده و از ما حمایت کرده است. اگر همکاری سیاسی نبود به همکاری حقوقی نمی رسیدیم.

آرمنک میناسیانتس نیز در همین دیدار گفت: ما ایران را دوست و همسایه خوب خود می دانیم و با مردم ایران پیوند تاریخی داریم. ظرفیت های زیادی برای تقویت همکاری ها وجود دارد که هنوز نتوانسته ایم به آنها دست یابیم. امیدوارم این دیدار باعث تعمیق همکاری ها شود.

رئیس دادگاه قانون اساسی ارمنستان ادامه داد: خوشحال می شویم با تشکیل کارگروهی مشترک از تجربیات وی در زمینه قانون گذاری، رسیدگی قضایی، عدالت الکترونیکی، دفاع از حقوق شهروندی و در تمامی حوزه های قضایی استفاده کنیم. ما ایران را به عنوان یک بازیگر کلیدی عادلانه و منصفانه در منطقه می دانیم و معتقدیم که روند حوادث منطقه بدون حضور ایران ناقص است. دیدار با مقامات قضایی قزاقستان اصغر جهانگیر در دومین روز این کنفرانس با قنات موسین وزیر دادگستری قزاقستان دیدار و گفتگو کرد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: زمانی که آمریکا نتوانست روش های سخت افزاری ایران را شکست دهد، سعی کرد از ابزارهای قانونی مانند حقوق بشر و تروریسم برای منزوی کردن ما استفاده کند اما این فشارها و تحریم ها ما را مجبور کرده است. رفع کاستی ها در داخل کشور در مواجهه با این واقعیت که این کمبودها منجر به فساد می شود، ما به سرعت قوانین، فرآیندها و سیستم ها را برای رسیدگی به این شرایط تغییر داده ایم.

در ادامه این جلسه وزیر دادگستری قزاقستان وی گفت: قزاقستان در دهه گذشته به دنبال اصلاحات گسترده در زمینه های اجرای قانون و قضایی، عملکرد عدالت و مبارزه با جرم و جنایت بوده است.

وی افزود: با وجود تفاوت هایی که در سیستم قضایی دو کشور وجود دارد، قطعا نقاط مشترکی برای تولید داریم. دیدار با مقامات قضایی قرقیزستان اصغر جهانگیر در تازه ترین دیدار خود با وزیر دادگستری قرقیزستان گفت: با شناخت حقوق بشر آمریکایی و ناقضان واقعی حقوق بشر و همچنین همکاری قضایی دو طرف می توان به موضوع پرداخت. “یکجانبه گرایی آمریکایی”. ما باید زمینه های مبارزه با جنایات ترور دولتی توسط آمریکا مانند ترور سردار حاج قاسم سلیمانی در عراق را در زمانی که وی میهمان رسمی دولت عراق بود و همچنین توسط اسرائیل که در سراسر جهان رخ می دهد، تقویت کنیم. با همکاری متقابل

وزیر دادگستری قرقیزستان در این نشست گفت: به خوبی می دانیم که ایران در سال های اخیر از استقلال خود دفاع کرده است. ما به این تلاش برای حفظ استقلال احترام می گذاریم.

دهمین کنفرانس حقوقی بین‌المللی سن پترزبورگ با هدف گفت‌وگوی بین‌المللی درباره بهینه‌سازی علم حقوق به نفع بشریت و جامعه و همچنین توسعه فرهنگی معاصر از 8 تا 10 ژوئیه در سن پترزبورگ برگزار شد. قانون و تنظیم حوزه اجتماعی و اقتصادی در شرایط تحول اجتماعی.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه به عنوان رئیس هیئت ایرانی در آغاز این همایش بین المللی به ارائه دیدگاه های کشورمان در خصوص تحولات حقوقی ایران و ابعاد بین المللی آن پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید