سلیمانی: باشگاه ها بروند بیانیه بنویسند/ داوران ما در بحث قوانین داوری به روز هستند


سلیمانی: باشگاه ها بروند بیانیه بنویسند/ داوران ما در بحث قوانین داوری به روز هستند

مجری دپارتمان داوری درباره برگزاری لیگ برتر و لیگ دسته اول و کارگاه آموزشی باشگاه صحبت کرد.


به گزارش ایلنا، غلامرضا سلیمانی درباره سمینار دستیار اجرایی لیگ برتر و دسته اول و سمینار آموزشی باشگاه ها گفت: از سازمان لیگ برای برگزاری چنین جلسه ای تشکر می کنم. در طول سال نیز به این دیدار با داوران نیاز داریم زیرا مدیران از نظر شخصیتی و رفتاری با داوران ما آشنا هستند. خداداد افشاریان قرار بود در جلسه امروز شرکت کند اما نتوانست در جلسه حاضر شود و من به وظیفه خود عمل کردم. در مورد رفتار در کنار زمین، قطعا داوران ما آموزش های لازم را برای رویارویی با این چالش ها و ناهنجاری هایی که در سال های گذشته رخ داده بود، دیده اند.


وی افزود: چهار روز برای داوران و دو روز برای ناظران با حضور استاد خارجی کلاس داشتیم. بچه ها به روز هستند. مهمترین چیز به روز رسانی قوانینی بود که سال ها می دانستند. البته ملاحظاتی هم به آفساید اضافه شد. البته آفساید هم شرایط قبلی را دارد و تغییری در آن صورت نگرفته اما ملاحظاتی وجود دارد.


رئیس دپارتمان داوران فدراسیون فوتبال گفت: نکته کلیدی این است که در گذشته به هیچ وجه بحث کنترل توپ در دستان بازیکن مطرح نبوده و اگر مدافع قصد ضربه زدن به توپ را داشته باشد امتیاز در نظر گرفته شده است ضعف فنی و اگر توپ به بازیکنی در موقعیت آفساید برود حریف آمده است داوران باید آموزش ببینند که این حرکت آفساید نباشد اما حالا اگر بازیکن کنترل توپ را در اختیار داشته باشد. و مالکیت کامل توپ را داشته باشد، اگر نتواند از این فرصت استفاده کند و توپ به بازیکنی که آفساید است برسد، دیگر آفساید نیست. در غیر این صورت، موقعیت آفساید در نظر گرفته می شود.


سلیمانی با توجه به اینکه علت اعتراضات در لیگ برتر فوتبال ایران عدم آشنایی با قوانین و یا عدم اجرای قوانین است، گفت: داوران ما از سنین پایین تا آخرین سال های عمر خود هر ساله به روز می شوند. و آنها قوانین داوری را کاملاً می دانند. اینطور نیست که آنها قوانین را نمی دانند. عوامل خارجی فشار وارد می کنند که نمونه آن این ادعاها است. بیانیه 24 یا 48 ساعت قبل از مسابقه به شدت بر روحیه و رفتار داوران تاثیر می گذارد. هر چقدر هم تلاش کنیم که داوران به این سمت نروند، تاثیر خودش را خواهد داشت.


وی افزود: از باشگاه ها می خواهیم که این اتفاق را نادیده بگیرند و به سمت این موارد نروند چرا که نتیجه ای جز ایجاد مشکلاتی به دست نمی آورند. من خودم سال ها در زمین بازی هستم و می دانم که بیشتر تنش ها از بیرون وارد زمین می شود. بازیکن بازی خود را انجام می دهد و اگر تخلفی انجام دهد داور با او برخورد می کند اما باید توسط عوامل بیرونی کنترل شود. کمیته انضباطی می تواند در این زمینه کمک زیادی کند.


مسئول اجرایی اداره داوری اضافه کرد: عوامل قضایی و انتظامی مانند تمام دنیا می توانند به این امر بسیار کمک کنند. اگر عوامل رسمی یک تیم یا سرمربی مرتکب تخلف شوند، با جدی ترین شکل برخورد می شود. اگر این اتفاق بیفتد کمک زیادی به داور می کند تا آرام شود.


سلیمانی درباره غیبت مدیران و اعضای هیئت مدیره فدراسیون فوتبال در کارگاه امروز گفت: اطلاعی ندارم و شاید دعوت نشده اند. اگر دعوت شده بودند امکان نداشت که نیایند چون از پنجشنبه گذشته تا آخرین روز هر بار که آنها را به کلاس داوران و ناظران دعوت می کردیم حضور داشتند. سهیل مهدی باید در این مورد پاسخ دهد.


وی در خصوص ناکامی بسیاری از داوران در کلاس های داوری پیش فصل و نگرانی های ایجاد شده نسبت به چیدمان داوری در فصل جدید، گفت: متاسفانه حداقل 5 تا 6 داوری که نتوانستند در آزمون موفق شوند جزو بزرگان این دوره بودند. کشور . . ” غیبت آنها قطعا جای نگرانی دارد، اما با توجه به تعداد زیادی داوری که در کشور داریم و حدود 150 داور در این دوره دانش افزایی شرکت کرده اند، جایگزین هایی برای آنها داریم، اما مایلیم آنها حضور داشته باشند تا از تجربیات خود استفاده کنند. چون سال ها در میادین فوتبال بوده اند و داور کار کرده است.


مسئول اجرایی دپارتمان داوران در خصوص احتمال اضافه شدن داوران رد شده در نیم فصل لیگ برتر، پاسخ داد: در حال حاضر تصمیم بر این است که آنها در نیم فصل اضافه شوند. البته طبق استانداردها، داوری که موفق به انجام آزمون نمی شود یک هفته دیگر نمی تواند مجدداً امتحان بدهد، بلکه باید یک دوره زمانی از آزمون اولیه خود را بگذراند که فکر می کنم 45 روز است. در صورت تایید اعضای کمیته داوران، باید این داوران را مجددا مورد آزمون قرار دهیم.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید