سندرم تخمدان پلی کیستیک و درمان با رژیم غذایی مناسب


به طور کلی سندرم تخمدان پلی کیستیک تنبلی تخمدان شناخته شده است.
این سندرم یک بیماری است که بر سطح هورمون های زنانه تأثیر می گذارد. بدن زنان مبتلا کمی بالاتر از حد طبیعی هورمون های مردانه تولید می کند. این منجر به عدم تعادل هورمونی می شود. تعادل هورمونی را به هم می زند عادت زنانه نامنظم می شود و باردار شدن را برای فرد دشوارتر می کند.
یکی از راه های درمان این بیماری رژیم غذایی و برنامه درمانی است. اما راه های دیگری برای انجام آن وجود دارد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا علاوه بر بررسی علائم این بیماری، به راهکارهای درمانی آن نیز بپردازیم.

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

یکی از شایع ترین اختلالات هورمونی در بین زنان، سندرم تخمدان پلی کیستیک است. اصطلاح پزشکی این سندرم سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است.
علت دقیق این بیماری ناشناخته است، اما عوامل مختلفی ممکن است در بروز آن دخیل باشند.
این بیماری در کودکان در سنین باروری، بین 14 تا 45 سال رخ می دهد. 2.2 تا 26.7 درصد از زنان در این گروه سنی درگیر هستند. افرادی که قاعدگی نامنظم دارند، دوره های نامنظم را تجربه می کنند. همچنین در بارداری به دلیل سطح بالای هورمون های مردانه دچار مشکل می شوند. بسیاری از زنان مبتلا به این سندرم از ابتلای خود به آن بی اطلاع هستند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

تخمدان ها از چندین کیست کوچک پر از مایع تشکیل شده اند. به این کیست ها فولیکول می گویند. تخمک ها در داخل فولیکول ها رشد می کنند. وقتی فردی به این سندرم مبتلا می شود، ترتیب رهاسازی تخمک ها به هم می خورد. تخمدان ها یک تخمک آزاد می کنند تا توسط اسپرم مرد بارور شود. هر ماه یک تخمک آزاد می شود که به آن تخمک گذاری می گویند.

هورمون محرک فولیکول تولید شده در غده هیپوفیز تخمک گذاری را کنترل می کند. این هورمون تخمدان ها را برای تولید فولیکول تحریک می کند. هنگامی که فولیکول تولید می شود، تخمدان را تحریک می کند تا تخمک بالغ را تخلیه کند.
سندرم تخمدان پلی کیستیک سندرمی است که تخمدان ها و تخمک گذاری را تحت تاثیر قرار می دهد. این باعث سه ویژگی می شود:

  1. ایجاد کیست در تخمدان
  2. سطوح بالای هورمون های مردانه
  3. قاعدگی نامنظم یا یائسگی

آیا سندرم تخمدان پلی کیستیک خطرناک است؟

هنگامی که فردی مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک است، کیسه های کوچک پر از مایع بزرگتر می شوند. کلمه پلی کیستیک به معنای کیست های متعدد است. این کیسه ها فولیکول هایی هستند که حامل تخمک نابالغ هستند.

عدم تخمک گذاری می تواند سطح استروژن و پروژسترون را تغییر دهد. بیش از حد هورمون های مردانه در بدن زنان می تواند چرخه قاعدگی را مختل کند. تا جایی که فرد دوره های قاعدگی کمتری را تجربه می کند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک هیچ بیماری جدی ایجاد نمی کند، اما می تواند باعث ایجاد بیماری های زیادی در فرد شود.

علائم PCOS را بشناسید

علائم این بیماری معمولا در اولین قاعدگی و در دوران بلوغ ظاهر می شود. سندرم تخمدان پلی کیستیک گاهی اوقات به دلیل افزایش وزن قابل توجه ایجاد می شود.

علائم و نشانه های این بیماری در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. برای تشخیص این سندرم، فرد باید حداقل دو مورد از علائم زیر را داشته باشد:

1. سیکل قاعدگی نامنظم
قاعدگی نامنظم که به ندرت در فرد اتفاق می افتد، یکی از شایع ترین علائم این سندرم است. به عنوان مثال، زمانی که یک فرد کمتر از 9 دوره قاعدگی در سال دارد. به طوری که پریودها غیر طبیعی بوده و بیش از 35 روز بین آنها فاصله وجود دارد.

2. سطوح بالای هورمون های مردانه
سطح آندروژن فرد بالاست. سطوح بالای هورمون های مردانه می تواند منجر به علائم فیزیکی شود. به عنوان مثال موهای پرپشتی را روی صورت و بدن خود حمل می کند که گاهی در برخی افراد باعث ایجاد جوش و طاسی با الگوی مردانه می شود.

3. تخمدان پلی کیستیک
در چنین شرایطی، تخمدان‌های فرد بزرگ می‌شوند و حاوی فولیکول‌هایی هستند که اطراف تخمک‌ها را احاطه کرده‌اند. در نتیجه، تخمدان ها به درستی کار نمی کنند.

علائم PCOS در افراد دارای اضافه وزن شدیدتر است.

درمان تنبلی تخمدان چیست؟

اگر فردی قاعدگی نامنظم داشته باشد باید به پزشک مراجعه کند. حتی زمانی که فردی ناباروری را تجربه کرده است، باید برای تشخیص علت و درمان مناسب به پزشک مراجعه کند. سطوح بالای آندروژن می تواند آکنه، طاسی با الگوی مردانه را تشدید کند و هیرسوتیسم را تشدید کند.

تشخیص زودهنگام بیماری، شروع درمان و کاهش وزن کافی خطرات و عوارض بیماری را کاهش می دهد. همچنین از بیماری هایی مانند دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی جلوگیری می کند.

قرص های ضد بارداری و داروهای دیابت که با مقاومت به انسولین و سندرم تخمدان پلی کیستیک مبارزه می کنند، می توانند در برهم زدن تعادل هورمونی و بهبود علائم موثر باشند.

رژیم غذایی برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

رژیم غذایی تاثیر زیادی در درمان و کنترل سندرم تخمدان پلی کیستیک دارد. روند درمان شامل کاهش وزن با تغذیه مناسب و تنظیم فعالیت بدنی است.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

کاهش 5 تا 10 درصد وزن بدن می تواند تاثیر بسزایی در بهبود چرخه قاعدگی فرد و سایر علائم این سندرم داشته باشد. باید در نظر داشت که کاهش وزن به دلیل درمان سندرم تخمدان می تواند باعث موارد زیر شود:

  • سطح انسولین را تنظیم کنید
  • سطح کلسترول را بهبود بخشد
  • خطر بیماری قلبی را کاهش دهید
  • مشکلات عروقی را کاهش دهید

برای پیروی از یک رژیم غذایی صحیح برای درمان این سندرم باید تمام شرایط و ویژگی های فرد در نظر گرفته شود. رژیم های کم کربوهیدرات به طور کلی گزینه خوبی برای این کار هستند. این رژیم باید میوه و سبزیجات بیشتری داشته باشد. غلات کامل نیز گزینه های خوبی برای این رژیم هستند.

بهتر است به دنبال کمک پزشکی باشید تا بتوانید رژیم غذایی خود را برای PCOS تنظیم کنید. بهترین انتخاب از رژیم های درمانی دکتر یحیی پاسدار است که می تواند در کنترل این بیماری و بهبود عملکرد بدن موثر باشد. این سبک از رژیم غذایی علاوه بر کاهش وزن به الف درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک شما هم پرداخت کنید. برای ثبت این رژیم کافیست به صفحه نتایج رژیم دکتر یحیی پاسدار مراجعه کرده و رژیم را دریافت کنید.

منبع: خط سلامت

این مقاله توسط ویراستاران از منابع مختلف گردآوری شده است و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تهیه شده است. ما هیچ گونه تاکید یا رد بر این موضوع را تضمین نمی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید