سندرم مرگ ناگهانی نوزاد؛ علل، عوامل خطر و روش های پیشگیری


سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) مرگ غیرقابل توضیح نوزاد قبل از یک سالگی است که معمولاً در هنگام خواب رخ می دهد. به سندروم مرگ ناگهانی نوزاد نیز می گویند زیرا این نوزادان اغلب در گهواره خود می میرند. اگر می خواهید بدانید سندرم مرگ ناگهانی نوزاد چیست و علل و روش های پیشگیری از آن را بدانید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد چیست؟

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، مرگ غیرمنتظره نوزاد قبل از یک سالگی است. بیشتر این مرگ و میرها در شب اتفاق می افتد، معمولاً از نیمه شب تا ساعت 6 صبح، زمانی که نوزاد در خواب است. بیشتر این مرگ و میرها بین 1 تا 4 ماهگی و 90 درصد آنها قبل از 6 ماهگی رخ می دهد.

علل سندرم مرگ ناگهانی نوزاد

برخی از کودکان بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی هستند. اگرچه علت مرگ ناشناخته است، محتمل ترین فرضیه این است که کودک نوعی نقص اساسی (مانند یک الگوی ژنتیکی یا یک ناهنجاری ظریف مغزی) داشته که قابل تشخیص و پیش بینی نیست. سپس این نوزاد آسیب پذیر در معرض عوامل محرکی مانند محیط خواب ناامن یا سیگار کشیدن مادر قرار می گیرد و مرگ ناگهانی رخ می دهد. نمی توان تشخیص داد که کدام کودکان مشکلات سلامتی و رشدی دارند، بنابراین بهترین اقدام پیشگیرانه جلوگیری از قرار گرفتن کودک در معرض عوامل محرک است.

آبان عطار

ترکیبی از عوامل محیطی و فیزیکی می تواند نوزاد را در برابر این سندرم آسیب پذیرتر کند. البته این عوامل برای هر کودک متفاوت است.

1. عوامل فیزیکی

 • نقص های مغزی: برخی از نوزادان با مشکلاتی به دنیا می آیند که احتمال مرگ ناگهانی آنها را افزایش می دهد. در بسیاری از این کودکان، بخشی از مغز که تنفس و بیداری را کنترل می کند، به اندازه کافی بالغ نشده است تا به درستی عمل کند.
 • وزن کم هنگام تولد: زایمان زودرس یا چند قلویی احتمال بلوغ کامل مغز نوزاد را افزایش می دهد، بنابراین مغز کنترل کمتری بر فرآیندهای خودکار مانند تنفس و ضربان قلب دارد.
 • عفونت تنفسی: بسیاری از کودکانی که بر اثر این عارضه جان باختند، مدتی پیش سرما خورده بودند و این سرماخوردگی آنها را دچار مشکلات تنفسی کرده بود.

2. عوامل محیطی

اشیاء موجود در گهواره و موقعیت نوزاد می توانند با مشکلات جسمی کودک ترکیب شده و خطر مرگ ناگهانی را افزایش دهند، به عنوان مثال:

 • خوابیدن به شکم یا پهلو: نوزادانی که بر روی شکم یا باسن خود می خوابند ممکن است نسبت به نوزادانی که به پشت می خوابند در تنفس دچار مشکل شوند.
 • خوابیدن روی سطح نرم: خوابیدن روی تشک نرم می تواند مجاری تنفسی کودک را مسدود کند.
 • گرمای بیش از حد محیط: گرمای بیش از حد در محیط خواب نوزاد عامل دیگری است که خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش می دهد.

عوامل زمینه ساز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد

اگرچه هر نوزادی ممکن است به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد مبتلا شود، محققان چندین عامل را شناسایی کرده‌اند که می‌توانند این خطر را افزایش دهند. این عوامل عبارتند از:

 • ژانر. دسته: احتمال مرگ پسران در اثر این عارضه کمی بیشتر از دختران است.
 • سن: نوزادان 2 تا 4 ماهه آسیب پذیرتر هستند.
 • رقابت: به دلایل ناشناخته، کودکانی که سفید پوست نیستند بیشتر در معرض این بیماری هستند.
 • سابقه خانوادگی: کودکانی که خواهر، برادر یا یکی از بستگان نزدیک آنها بر اثر این عارضه فوت کرده است، بیشتر در معرض خطر هستند.
 • دود سیگار: نوزادانی که با سیگاری ها زندگی می کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد هستند.
 • نارسبودن: هم تولد نارس و هم وزن کم هنگام تولد خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش می دهند.

عوامل مستعد کننده مربوط به مادر

ممکن است تعجب کنید، اما وضعیت مادر در دوران بارداری نیز با سندرم مرگ ناگهانی نوزاد مرتبط است، به خصوص اگر:

 • زیر 20 سال باشد؛
 • سیگار کشیدن؛
 • مصرف مواد مخدر یا الکل؛
 • در دوران بارداری از او مراقبت نکنید.

پیشگیری از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد

هیچ راه مطمئنی برای جلوگیری از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد وجود ندارد، اما شما می توانید با رعایت این نکات به کودک خود کمک کنید تا بهتر بخوابد و خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش دهید.

1. کودک را به پشت بگذارید

خوابیدن نوزاد به پشت برای جلوگیری از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد

در سال اول زندگی کودکتان، همیشه او را به پشت بخوابانید. اجازه ندهید کودک برای مدت طولانی در کالسکه، صندلی ماشین یا تاب بخوابد. آن را بیرون بیاورید و روی یک سطح صاف و ثابت قرار دهید. اگر پرستار کودک، پدربزرگ یا هر شخص دیگری از کودک شما مراقبت می کند، به آنها یادآوری کنید که او را به پشت بخوابانند.

هنگامی که کودک می تواند به هر طرف بچرخد (معمولاً در حدود 6 ماهگی)، می تواند در خواب به پهلو بچرخد. خیلی خوب. بگذارید موقعیت خواب خود را انتخاب کند و راحت بخوابد.

2. تخت را تا حد امکان خالی نگه دارید

بالش، اسباب‌بازی‌های نرم یا حیوانات عروسکی را در گهواره قرار ندهید، زیرا اگر نوزاد صورتش را فشار دهد، ممکن است تنفس او مختل شود. فقط یک تشک سفت را در داخل تخت خواب پهن کنید. شما حتی به یک پتو هم نیاز ندارید. اگر هوای اتاق سرد است، به جای پوشاندن پتو روی نوزاد، لباس گرم تری بپوشید.

3. در نزدیکی نوزاد سیگار نکشید

بر اساس این تحقیقات، خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد در زنانی که در دوران بارداری سیگار می‌کشیدند در مقایسه با افراد غیرسیگاری سه برابر بیشتر بود. سیگار کشیدن در دوران بارداری یکی از عوامل مهم سندرم مرگ ناگهانی نوزاد محسوب می شود و سیگار کشیدن در نزدیکی نوزاد نیز احتمال بروز این عارضه را افزایش می دهد. اجازه ندهید کسی در اطراف کودک شما سیگار بکشد.

4. نوزاد را بیش از حد گرم نکنید

همانطور که گفتیم گرم نگه داشتن نوزاد یکی از عوامل سندرم مرگ ناگهانی نوزاد است. لباس های سبک و راحت به کودک بپوشانید و سر او را نپوشانید. اتاقی را که کودک در آن می خوابد گرم نکنید و دمای اتاق را در حد مناسب خود نگه دارید.

5. کودک را در اتاق خود بخوابانید

در حالت ایده آل، کودک می تواند از 6 ماهگی به تنهایی در گهواره یا تخت بخوابد. قبل از این سن جای خواب او را از خود جدا نکنید. جداسازی محل خواب نوزاد بعد از 6 ماهگی نیز به عوامل زیادی بستگی دارد. اجازه ندهید کودک قبل از 6 ماهگی به تنهایی بخوابد.

6. هرگز با کودک روی تخت یا مبل نخوابید

اگر به تازگی بچه دار شده اید، کاملاً حق دارید که خسته باشید. بچه دار شدن و مشکلات زندگی زناشویی بعد از بچه دار شدن گاهی اوقات شما را بسیار خسته می کنند. این کاملا طبیعی و قابل درک است که شما گاهی در حین شیر دادن یا خواباندن کودک به خواب می روید. اما خوابیدن با نوزاد روی سطوح ناامن مانند کاناپه، کاناپه یا صندلی یکی از عوامل سندرم مرگ ناگهانی نوزاد است. تا حد امکان روی این سطوح خطرناک نخوابید. اگر کودک را به رختخواب خود می آورید تا او را آرام کنید یا به او شیر بدهید، حتماً او را در گهواره یا تخت در زمان خواب قرار دهید.

7. تا زمانی که ممکن است به کودک غذا بدهید

تغذیه با شیر مادر می تواند خطر مرگ ناگهانی را تا 50 درصد کاهش دهد، کارشناسان علت این مشکل را نمی دانند. برخی فکر می کنند که شیر مادر می تواند از نوزادان در برابر عفونت هایی که خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش می دهد، محافظت کند. اگر به کودک خود شیر می دهید، الکل ننوشید. زیرا نوشیدن الکل خطر مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش می دهد.

8. کودک را ایمن نگه دارید

طبق تحقیقات و شواهد، خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد در نوزادان واکسینه شده نسبت به نوزادانی که به طور کامل واکسینه نشده اند، 50 درصد کمتر است.

9. به نوزاد پستانک بدهید

مکیدن پستانک بدون بند در هنگام خواب می تواند خطر مرگ ناگهانی را کاهش دهد. اگر کودک شما به پستانک علاقه ای ندارد، آن را مجبور نکنید. یک روز دیگر دوباره امتحان کنید. اگر در هنگام خواب پستانک از دهان افتاد، آن را دوباره در دهان قرار ندهید.

اگر کودک با شیر مادر تغذیه می شود، صبر کنید تا یک ماهگی به پایان برسد و به روال شیردهی عادت کند، سپس به او پستانک بدهید.

10. قبل از 1 سالگی به کودک عسل ندهید

دادن عسل به کودکان بسیار کوچک می تواند منجر به بوتولیسم شود. بوتولیسم و ​​باکتری های ایجاد کننده آن می توانند با سندرم مرگ ناگهانی نوزاد مرتبط باشند.

شما بگو

اکنون می دانید سندرم مرگ ناگهانی نوزاد به چه معناست. آیا اخیراً بچه دار شده اید و نگران سندرم مرگ ناگهانی نوزاد هستید؟ آیا اقدامات پیشگیرانه ای که در این مقاله در مورد آنها صحبت کردیم را دنبال می کنید؟ پیشنهاد شما چیست؟ خوشحال می شویم نظرات و تجربیات ارزشمند خود را با ما و کاربران عزیز به اشتراک بگذارید.

هشدار! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر


مهم ترین و سخت ترین وظیفه پدران و مادران تربیت فرزندان، تربیت فرزندان شاد و سالم امروز و فردای انسان های موفق است.دیدگاهتان را بنویسید