سنگ کلیه: علل، علائم و درمان


تصفیه خون توسط کلیه ها منجر به تولید ادرار می شود. گاهی اوقات نمک ها و سایر مواد معدنی موجود در ادرار به هم متصل می شوند و سنگ کلیه را تشکیل می دهند. اندازه سنگ ها می تواند به کوچکی یک دانه شکر یا به بزرگی یک توپ پینگ پنگ باشد.

علائم سنگ کلیه:

سنگ های کوچک می توانند بدون علامت باشند. اما به طور کلی وقتی سنگ به داخل مجاری ادراری حرکت می کند علائم زیر را ایجاد می کند:
درد شدید در پشت، شکم و کشاله ران
تکرر ادرار یا درد هنگام ادرار کردن
• وجود خون در ادرار
• حالت تهوع و استفراغ

اگر به طور ناگهانی در ناحیه کمر یا شکم خود احساس درد شدید کردید، بهتر است بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید. علائم سنگ کلیه می تواند مشابه بیماری های دیگر باشد. به عنوان مثال، درد شکم ممکن است به دلایل دیگری مانند آپاندیسیت و حاملگی خارج از رحم باشد یا احساس درد هنگام ادرار کردن نشانه عفونت ادراری است.

تشخیص سنگ کلیه:

سنگ ها به ندرت قبل از ایجاد درد تشخیص داده می شوند. درد ناشی از سنگ کلیه معمولا آنقدر شدید است که بیمار به اورژانس مراجعه می کند. سی تی اسکن، اشعه ایکس، سونوگرافی و آزمایش ادرار می تواند به تشخیص بیماری کمک کند.

علائم سنگ کلیه

درمان سنگ کلیه:

اگر سنگ خیلی کوچک باشد، پزشک ممکن است داروهای مسکن را توصیه کند و از شما بخواهد که صبر کنید تا سنگ به خودی خود از بین برود. در این صورت باید به اندازه کافی (حدود 10 لیوان در روز) آب و مایعات دیگر بنوشید تا رنگ ادرار شفاف شود.


بیشتر بخوانید: تامین آب: بهترین غذاها برای کم آبی بدن


اگر اندازه سنگ کمتر از 5 میلی متر باشد، 90 درصد احتمال دارد که خود به خود رد شود. اگر اندازه سنگ بین 5 تا 10 میلی متر باشد، احتمال رد آن 50 درصد است. اگر سنگ بزرگتر باشد، مداخله پزشکی لازم است.
داروهایی وجود دارند که دیواره های مجاری ادراری را گشاد می کنند و به دفع آسان سنگ ها کمک می کنند. عوارض جانبی این داروها خفیف است و می تواند باعث سردرد و سرگیجه شود. برخی داروها همچنین از تشکیل سنگ کلیه جدید جلوگیری می کنند.
رایج ترین درمان مورد استفاده برای سنگ کلیه، سنگ شکنی موج شوک (ESWL) است. با استفاده از این روش سنگ ها را به قطعات کوچک خرد می کنند تا به راحتی از بین بروند. عوارض جانبی این روش خونریزی، کبودی و درد است.
در روش دیگری به نام اورتروسکوپی، یک لوله نازک از مجرای ادرار به محل سنگ منتقل می شود. جراح سنگ را می شکند و قسمت های آن را از طریق این لوله خارج می کند. در این روش هیچ برشی در بدن ایجاد نمی شود.
به محض اینکه سنگ توسط پزشک خارج یا از بدن خارج شد، باید اجزای آن شناسایی شوند. حدود 80 درصد از سنگ های کلیه از کلسیم تشکیل شده است. بقیه سنگ ها از اسید اوریک، استروویت یا سیستین تشکیل شده اند. تعیین نوع سنگ به شما در جلوگیری از تشکیل سنگ در آینده کمک می کند.

درمان سنگ کلیه

علل ایجاد سنگ کلیه:

زمانی که تعادل آب، املاح و مواد معدنی موجود در ادرار به هم بخورد، ممکن است سنگ کلیه ایجاد شود. عوامل مختلفی از بیماری های مزمن خاص گرفته تا نوع غذاها و نوشیدنی های مصرفی در ایجاد سنگ کلیه نقش دارند.
عدم مصرف آب کافی شایع ترین علت سنگ کلیه است. مصرف زیاد پروتئین حیوانی، سدیم و غذاهای غنی از اگزالات (مانند شکلات و سبزیجات سبز تیره) خطر تشکیل سنگ را در برخی افراد افزایش می دهد. مصرف نوشیدنی های شیرین، اضافه وزن و چاقی و مصرف برخی داروها نیز در ایجاد این بیماری موثر است.


بیشتر بخوانید: منابع اصلی سدیم در رژیم غذایی چیست؟بیشتر بخوانید: کاهش وزن سریع – آیا کاهش وزن سریع در کوتاه مدت توصیه می شود یا خیر؟


مردان سفید پوست بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. در زنان بالای 50 سال، احتمال ابتلا به سنگ کلیه افزایش می یابد. سابقه خانوادگی این بیماری، استفاده از برخی داروها مانند داروهای ضد فشار خون و برخی بیماری ها مانند نقرس، عفونت های ادراری و بیماری کلیه پلی کیستیک خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهد. درمان این بیماری ها می تواند از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری کند.

پیشگیری از سنگ کلیه


بیشتر بخوانید: برای درمان فشار خون ورزش کنید


پیشگیری از رشد مجدد سنگ کلیه:

اگر نوع سنگ سنگ های کلسیمی است، باید از نمک و پروتئین حیوانی زیاد خودداری شود. همچنین توصیه می شود مصرف غذاهای حاوی اگزالات مانند شکلات، قهوه فوری، چای و سبزیجات دارای برگ تیره را محدود کنید. بهترین راه برای جلوگیری از تشکیل سنگ، نوشیدن آب است.
اگرچه بیشتر سنگ های کلیه کلسیمی هستند، اما بیماران مبتلا به این سنگ ها نیازی به اجتناب از غذاهای غنی از کلسیم ندارند. زیرا مصرف متعادل لبنیات و سایر مواد غذایی حاوی کلسیم نه تنها باعث تشکیل سنگ نمی شود، بلکه احتمال ایجاد سنگ های جدید را نیز کاهش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید