سیب گلو یا سیب آدم; ساختار، ابعاد، جراحی


گلو که سیب آدم نیز نامیده می شود، غضروفی است که به دور جلوی حنجره می پیچد. اگرچه این برآمدگی از بدو تولد وجود دارد، اما با بلوغ پسران یا با تستوسترون درمانی رشد می‌کند و برجسته‌تر می‌شود. سیب گلو یا سیب آدم در مردان بیشتر دیده می شود. گاهی اوقات افراد تصمیم می گیرند آن را با جراحی زیبایی از بین ببرند. آیا می دانید چرا این غضروف بی ضرر گاهی باعث درد یا التهاب می شود و چه بیماری هایی درگیر آن هستند یا عمل جراحی سیب آدم چگونه است؟ در زیر به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

سیب آدم چیست؟


سیب گلو غضروف اطراف گلو و تیروئید است. تارهای صوتی در داخل حنجره قرار دارند و به ما امکان صحبت و خندیدن را می دهند. بلوغ باعث رشد حنجره همه می شود، اما حنجره دختران کمتر از پسرها رشد می کند. به همین دلیل است که بیشتر پسرها سیب آدم را دارند و دختران نه. البته ممکنه بعضی دخترا هم این نوک رو داشته باشن و کاملا طبیعیه.

افزایش رشد حنجره باعث می شود پسرها صدای کمتری نسبت به دختران داشته باشند. تستوسترون نقش مهمی در رشد سیب دارد. به همین دلیل، سیب گلو در افرادی که تغییر جنسیت داده اند یا تستوسترون بیش از حد در بدن خود دارند رشد می کند.

جالب است بدانید که نام سیب آدم از داستان آدم و حوا گرفته شده است. بر اساس این داستان، وقتی حضرت آدم سیب حرام را خورد، قسمتی از آن در گلویش گیر کرد و باعث ورم گلویش شد.

ساختار سیب گلو

سیب آدم به طور کامل از غضروف ساخته شده است. غضروف همان بافتی است که در بینی، گوش و نای وجود دارد. انواع مختلفی از غضروف در حنجره و نای وجود دارد که با هم کار می کنند تا مجاری تنفسی را همیشه باز نگه دارند. برخی از این غضروف ها عبارتند از:

  • غضروف تیروئید: بزرگترین غضروف این مجموعه غضروف تیروئید است که گلو را تشکیل می دهد و جلوی حنجره و نای را می پوشاند. عملکرد آن محافظت از کل جلوی گردن است.
  • غضروف کریکوئید: این غضروف که به آن غضروف حلقه ای نیز می گویند، در پایین گردن قرار دارد و شبیه به یک حلقه است. تنها غضروفی که به طور کامل نای را می پوشاند کریکوئید است.
  • غضروف اپی گلوت: این غضروف یکی از مهم ترین غضروف ها است زیرا اجازه می دهد هوا به ریه ها برسد. غضروف اپی گلوت صاف است و درست زیر غضروف تیروئید قرار دارد. همچنین از ورود غذا به نای هنگام صرف غذا جلوگیری می کند.
  • غضروف آریتنوئید: این غضروف نقش مهمی در صحبت کردن شما دارد. آریتنوئید به تارهای صوتی متصل است و به حرکت تارهای صوتی کمک می کند.

غضروف تیروئید در جلوی نای پیچیده می شود، بالای غده تیروئید قرار می گیرد و به غضروف کریکوئید متصل می شود. حرکت این غضروف ها به شما کمک می کند صدای خود را بالا یا پایین بیاورید. اندازه غضروف تیروئید هیچ ارتباطی با عملکرد غده تیروئید ندارد.

چرا سیب گلو رشد می کند؟

حنجره محل نگهداری تارهای صوتی است. این رشته ها پرده های پارچه ای غشایی هستند که صدا تولید می کنند. وقتی پسران به بلوغ می رسند، هورمون تستوسترون تولید می شود که تارهای صوتی را طولانی و ضخیم می کند و باعث رشد غضروف حنجره می شود. با رشد این غضروف، برجسته می شود و کمی به جلو منحرف می شود.

چه عاملی اندازه سیب گلو را تعیین می کند؟

سیب آدم یک صفت جنسی ثانویه است، یعنی بعد از بلوغ بر اساس جنسیت تغییر می کند. این غضروف در مردان بزرگتر و برجسته تر است زیرا حنجره بزرگتری را می پوشاند. حنجره مردان در دوران بلوغ بیشتر از زنان رشد می کند. بنابراین یک سیب گلوی بزرگتر ارتباط مستقیمی با داشتن صدای ضخیم تر دارد.

بنابراین، افزایش هورمون ها در دوران بلوغ، به ویژه تستوسترون، اندازه سیب آدم را تعیین می کند. زنانی که سطح تستوسترون بالایی دارند نیز ممکن است سیب گلوی بزرگتری داشته باشند، به خصوص در دوران بلوغ. بزرگ شدن گلو معمولاً با علائمی مانند افزایش آکنه و موهای بدن و صدای عمیق تر همراه است.

زاویه سیب گلو با حنجره نیز در تعیین اهمیت آن نقش دارد. زنان زاویه بازتری دارند، به این معنی که سیب آدم به صورت صاف روی حنجره قرار می گیرد، که باعث می شود آن را پنهان تر کند.

آیا یک سیب بزرگ از گلو نشانه بیماری است؟

درد و التهاب سیب گلو

اندازه سیب آدم نشانه بیماری نیست. البته برخی از بیماری ها می توانند باعث التهاب حنجره یا برآمدگی در نواحی اطراف شوند و گلو را بزرگتر نشان دهند. برخی از این بیماری ها عبارتند از:

درمان سیب ملتهب آدم نیز به علت آن بستگی دارد و با داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها یا کورتیکواستروئیدها قابل انجام است. اگر سرطان در فرد تشخیص داده شود، درمان با جراحی، پرتودرمانی یا شیمی درمانی انجام می شود.

علل شایع گلودرد

اگر احساس درد در خارج از گلو یا هنگام بلع، به ویژه در گلو دارید، ممکن است به دلایل زیر باشد:

انواع جراحی گلو سیب

اندازه سیب گلو ربطی به سلامتی ندارد، اما برخی افراد تصمیم به جراحی زیبایی می گیرند. برخی از افراد ممکن است ظاهر برجسته سیب آدم را دوست نداشته باشند یا برعکس، خواهان برجستگی بیشتر باشند. جراحی برای بزرگ کردن یا کوچک کردن سیب گلو جراحی زیبایی محسوب می شود. در زیر در مورد این جراحی ها بیشتر توضیح داده ایم.

جراحی بزرگ شدن گلو

در این جراحی، جراح سیب را با ایمپلنت طبیعی بزرگ می کند. متخصصان غضروف‌هایی مانند دنده‌ها را از بدن فرد می‌گیرند و آن‌ها را طوری شکل می‌دهند که با سیب آدم سازگار شود. جراح این غضروف اصلاح شده را در موقعیت مناسبی به گلو می چسباند تا اندازه و برجستگی آن را افزایش دهد. گاهی اوقات جراح ممکن است جراحی چانه یا کاشت فک را با بزرگ کردن سیب آدم ترکیب کند تا فرد مردانه‌تر به نظر برسد.

برداشتن سیب گلو یا کندرالارینگوپلاستی

این جراحی که تراشیدن سیب آدم نیز نامیده می شود، برجستگی گلو را کاهش می دهد. معمولا خانم ها این عمل جراحی را انجام می دهند تا ظاهر خود را زنانه تر نشان دهند. البته مردها هم اگر سیب آدمشان بزرگ باشد می توانند آن را کوچکتر کنند. جراح غضروف اضافی تیروئید را برمی دارد و پوست را تغییر شکل می دهد تا به گردنی صاف و بدون برآمدگی دست یابد.

سیب گلو تارهای صورتی را می پوشاند. به همین دلیل پس از جراحی او باید مراقب باشید. بهبودی کامل ممکن است چند هفته طول بکشد، بنابراین سعی کنید کمتر صحبت کنید تا فشار کمتری بر ناحیه جراحی وارد شود. اگر می خواهید سایز گلوی خود را برای زیبایی تغییر دهید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

آخرین کلمه

سیب آدم غضروف برجسته ای است که در جلوی گردن دیده می شود. اندازه آن به حنجره بستگی دارد و در مردان بزرگتر و برجسته تر است. اگرچه اندازه سیب گلو بر سلامتی تأثیر نمی گذارد، برخی افراد با جراحی زیبایی آن را کوچک یا بزرگ می کنند. همچنین خوب است در نظر داشته باشید که درد و التهاب در این ناحیه می تواند نشانه سایر عوارض باشد و معمولا ربطی به غضروف سیب آدم در گلو ندارد.

هشدار! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید