سیر تحول آرای مفسران بر آیات مهدویت منتشر شد.


منتشر شده است

کتاب سیر تحول دیدگاه مفسران به آیات مهدویت (عصر حضور معصوم تا عصر غیبت) اثر مرتضی عبدی چاری برای پاسخگویی به شبهات عدمی منتشر شده است. مهدویت در قرآن.


به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، کتاب سیر تحول آرای مفسران در آیات مهدویت (از عصر حضور معصوم تا عصر غیبت) مرتضی عبدی چاری در مؤسسه مهدویت و آینده پژوهی توسط این پژوهش در 472 صفحه تهیه و منتشر شده است.


با اهداف و رویکردهای متفاوت می توان به دیدگاه مفسران درباره مهدویت نگاه کرد. هدف اصلی این پژوهش بررسی سیر تحول و نگرش های تفسیری مهدوی و نیز تعیین حجم و کیفیت ورود به این حوزه و بیان ویژگی های دوره ای است که مفسران اسلامی اعم از شیعه و سنی در آن به بحث پرداخته اند. مهدویت با رویکرد خارجی و درجه دو دنبال خواهد شد.


اساساً این کتاب سعی دارد به این سؤالات پاسخ دهد که دیدگاه معصومین (ع) و مفسران شیعه و سنی در دو دوره تاریخی عصر معصومین (ع) و عصر غیبت صغری چیست و مهدویت چه مشکلاتی دارد. در این دو دوره ذکر شده است؟ آیا این تحول در زمان حضور و غیبت ائمه (ع) اتفاق افتاده است یا خیر؟ آیا شرایط و فضای زمانه در نوع مفسر تأثیر داشت؟


با انجام چنین پژوهشی می توان به برخی از شبهات عدم وجود مهدویت در قرآن پاسخ داد.


این اثر در 3 بخش و 16 فصل نوشته شده است. نویسنده در بخش اول این اثر در 12 فصل به «مهدویت در کلمات راسخان فی العلم» پرداخته است که در آن تفسیر مهدویت در کلام رسول خدا (ص) و ائمه معصومین (ع) آمده است. ) بیان شده است.


در بخش دوم این اثر با عنوان «دیدگاه مفسران آیات مهدویت در عصر حضور معصومین(ع)» در دو فصل، مفسران و مفسران شیعه و سنی عصر از ائمه (ع) که می توان آنها را ابن عباس، سعید بن جبیر، غریب القرآن، المجاهد، حسن بصیری، السعدی الکبیر، مقاتل بن سلیمان، القرآن سنانی، تفسیر منسوب به امام حسن عسکری (ع)، مرویة المؤمنین (عایشه)، عبدالله بن عمر بن خطاب، ضحاک، سفیان ثوری تأکید کردند.


«دیدگاه مفسران به آیات مهدویت در عصر غیبت کبری» عنوان بخش سوم و پایانی این کتاب است که به مفسران و مفسران شیعه و سنی عصر مذکور اشاره دارد. قرآن ابن قتیبه، جامع البیان فی تفسیر القرآن و تفسیر القرآن العظیم از تفاسیر اهل سنت بحث شد.


برشی از اثر


* ظهور ناگهانی حضرت مهدی (عج)


ظهور ناگهانی امام مهدی (عج) یکی از مضامینی است که در روایات تفسیری امام حسن مجتبی (ع) به آن اشاره شده است. امام در ذیل آیه فرمودند: پاسخ دادند: امامان بعد از من دوازده نفر نقیب بنی اسرائیل نیستند و خداوند علم و فهم من را به آنها عطا کرده است و تو از آنانی. گفتم: ای رسول خدا پس جانشین ما اهل بیت (ع) کی می رود؟ گفتند: همانا مَثَل حضرت {مهدی ند مانند روز قیامت است. حادثه این حادثه} در بهشت ​​و زمین گران است; “تا ناگهانی به شما نمی رسد.”


علاقه مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می توانند به آدرس اینترنتی http://shop.isca.ac.ir/ مراجعه کنند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید