شرط واردات باید انتقال تکنولوژی باشد


شرط واردات باید انتقال تکنولوژی باشد

رئیس جمهور گفت: معتقدم شرط واردات به کشور نیز باید انتقال فناوری و نظارت آن بر جهاد دانشگاهی باشد.


به گزارش ایلنا، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در دیدار با پژوهشگران و مدیران جهاد دانشگاهی افزود: باید امکانات بیشتری را در اختیار جهاد دانشگاهی قرار دهیم تا بتوانیم با کمیت و توسعه، افراد تحصیلکرده بیشتری را جذب کنیم. تربیت نیروی انسانی تا اتفاقات بزرگ بیفتد».


وی ادامه داد: مهم این است که جهاد دانشگاهی بتواند برای همه مشکلات کشور که نیازمند کار علمی است، همه ایده ها را بگیرد و به ارزش افزوده تبدیل کند تا در همه بخش هایی که مردم را متضرر می کند، از اقتصاد و بازار، مشکلات را حل کند. به کشاورزی و بهداشت، آن را حل کنید.


رئیس جمهور گفت: اگر علم و دانش را در کنار توانمندی های کشور قرار دهیم، کشاورزی ما اساس فناوری، اقتصاد ما پایه علم می شود و با این روش هزینه کمتر، ثروت و محصول بیشتری خواهیم داشت. و کیفیت بالاتر و زندگی بهتر. مردم تسهیل می شوند.


رئیسی با اشاره به روش های نوین درمانی جهاد دانشگاهی افزود: کارهایی که در زمینه ژن درمانی و سلول درمانی انجام داده اید کار بزرگی بوده که باعث افتخار ما در منطقه و جهان بوده است.


وی با تاکید بر اینکه سرمایه کشور نیروهای دانشی است که می تواند در زمینه های مختلف مهارت آفرینی کند، ادامه داد: جهاد دانشگاهی با بهره مندی از نیروهای کارآمد و تحصیلکرده که هر کدام سرمایه کشور هستند؛ جهاد دانشگاهی با بهره مندی از نیروهای کارآمد و تحصیلکرده، سرمایه های کشور را تشکیل می دهد. بالاترین گام ها را در زمینه خودکفایی در کشور برداشته است.


رئیس جمهور با اشاره به انتخاب شعار «زیست نوآوری نخبگان» برای چهل و دومین سالگرد جهاد، گفت: شعار این جلسه به درستی انتخاب شده است و باید زمینه را برای بازگشت نخبگان به کشور فراهم کنیم.


رئیسی خطاب به محققان و مدیران جهاددانشگاهی افزود: این افراد در محضر دانشمندان و نخبگانی چون شما کسب علم کرده اند و باید برای این مرز و بوم خدمت کنند و ثمره علمی آنها نیز برای این مردم و این باشد. دهکده جهاد دانشگاهی توانایی معکوس کردن مهاجرت را دارد.


وی با اشاره به تلاش دشمن برای عقب‌نشینی و جلوگیری از استقلال ایران، ادامه داد: بر همگان واضح است که نمی‌خواهند ما مستقل باشیم و هرگز فرمول اصلی تولید بذر و دام با کیفیت برتر را به ما منتقل نمی‌کنند.


رئیس جمهور با اشاره به کارهای ارزشمند انجام شده در جهاد دانشگاهی گفت: این مجموعه امروز این توانایی را دارد که بگوید آمادگی دارد به افزایش استحصال روغن کمک کند، در تولید گیاهان دارویی و تولید گیاه، هیبریدها و این نوع محصولات حرفی برای گفتن داشته باشد. و به بازار عرضه و در زمینه صادرات نیز فعال باشد.


رئیسی افزود: مهم این است که در جهاد دانشگاهی هم توصیف علمی و دانشگاهی وجود دارد و هم شرح جهاد.


وی ادامه داد: «باید همراه باشیم» می‌توانیم «با اقدام و اجرا» و دشمن این را نمی‌خواهد به‌ویژه در حوزه علمی، اما جهاد دانشگاهی ثابت کرده است «می‌دانیم»، ما «آن» را می‌خواهیم. آنچه را که امام راحل و شهدا به ما آموخته اند، می توانیم اجرا کنیم.


رئیس جمهور با اشاره به گزارش پیشرفت جهاد دانشگاهی در حوزه درمان ناباروری گفت: این گزارش ها بسیار خوشحال کننده است که مشکل ناباروری را حل کردید، امروز تعداد فرزندانی که از این طریق متولد می شوند مهم نیست. مهم این است که این توانایی در ایران بومی شده است و برای درمان ناباروری نیازی به سفر به خارج از کشور نداریم.


رئیسی با قدردانی از دکتر سعید کاظمی آشتیانی افزود: امروز باید کادر ایجاد کنیم، باید در کنار دانشمندان خود علما داشته باشیم تا این موفقیت ها ادامه داشته باشد و با کارکنان این موفقیت ها ادامه داشته باشد.


وی ادامه داد: رهبر انقلاب هرگاه نام دکتر کاظمی آشتیانی را می آورند از وی به عنوان چهره ای نمادین در نوآوری، حرکت خلاق، کار فناورانه و دانش پایه یاد می کنند.


رئیس جمهور با تاکید بر توسعه کمی و کیفی آموزش در جهاد دانشگاهی گفت: این باید بستر سیال علم و فناوری و به عبارتی باشگاه فکری و فکری در عرصه های علمی و فناوری باشد و سن مشکلی ندارد. یا ممکن است یک استاد ارشد باشد.” او می تواند دانشجوی پژوهشی باشد تا در نهایت افکارش به سرمایه ای عملی برای حل مشکلات مردم تبدیل شود.


رئیسی افزود: یک اتفاق عجیب در کشور طی مدتی افتاده است، بسیاری از کارخانه ها تعطیل شده اند، وقتی وارد استانی می شوم ابتدا به کارخانه های آن استان می روم، هرجا که می رویم می بینم سه یا چهار شغل افزایش می یابد. بارها، اما بسیاری از کارخانجات پیشرو یا تعطیل شد یا در شرف ورشکستگی بود. مازندرانی، سرنوشت نساجی قائم شهر را یادتان هست، نمی‌دانم چه کسی درگیر آن بود، اما این وضعیت باید تغییر کند.


وی ادامه داد: گروه جهاد با تمام کارهای انجام شده می تواند عرصه های دیگری را نیز فتح کند، در گیاهان دارویی که اقتدار نفت را دارند و به گفته کارشناسان در همه جای کشور ما و در سایر نقاط کشور زمینه پرورش گیاهان دارویی وجود دارد. جهاد باید گام جدیدی بردارد: گام دوم انقلاب اسلامی را بردارد. اما ما در این گام دوم بر اساس پس انداز و تجربیات گام های بالاتری برمی داریم.


رئیس جمهور امسال را به تولید دانش بنیان اختصاص داده است و یکی از زمینه هایی که می تواند در این زمینه نقش آفرینی کند، جهاد دانشگاهی است و گفت: در دولت کار خود را بر پیشرفت و عدالت متمرکز کرده ایم. نقش شما نه تنها علمی، بلکه اجرایی، عملی و جهادی است که کار شما را ارزشمند کرده است.


رئیسی افزود: انشاءالله سال آینده که به خدمت شما آمدیم شاهد تحقق های عملی، مسئله محور و حل علمی مشکلات نظام و مردم باشیم که قطعاً شدنی است.


وی ادامه داد: از همه خدماتی که از ابتدای تاسیس این سازمان انقلابی تا امروز و 42 سال سن دارد قدردانی می کنیم و از جناب آقای دکتر طیبی در طول بیش از 10 سال مدیریتشان تشکر می کنیم و از ما نیز تشکر می کنیم. با آرزوی موفقیت برای دکتر دهقانی فیروزآبادی


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید