شرکت کنندگان غایب نمی توانند در زیارت اربعین شرکت کنند/ توضیح درباره تمدید گذرنامه زائران در مرزها


شرکت کنندگان غایب نمی توانند در زیارت اربعین شرکت کنند/ توضیح درباره تمدید گذرنامه زائران در مرزها

معاون هماهنگ کننده فراجا در خصوص تمدید گذرنامه، تردد زائران و امنیت مرزها توضیحاتی ارائه کرد.


سردار محمد شرفی معاون هماهنگ کننده فراجا در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص تمدید گذرنامه در مرز و که پیش از این سردار حاجیان اعلام کرده بود حتی افرادی که دارای گذرنامه یک ماهه هستند نیز می توانند در سفر اربعین شرکت کنند. موضوع باید بین ما و طرف عراقی و ستاد مرکزی هماهنگ شود تا این موضوع نهایی شود و به مردم اعلام شود.


وی ادامه داد: اما آنچه در حال حاضر مرسوم است این است که گذرنامه ها باید 6 ماه اعتبار داشته باشند، البته سردار اشتری هم پیشنهاد داد افرادی که گذرنامه شان بعد از این تاریخ منقضی شده است در ایام اربعین مهر بزنند، 45 روز به آنها فرصت دهید. البته این موضوع در دست بررسی است و پس از نهایی شدن اطلاع رسانی خواهد شد.


معاون هماهنگ کننده فراجا خاطرنشان کرد: بهترین راه این است که فردی که می خواهد سفر کند مقدمات سفر به مبدأ را فراهم کند، این موارد در مرزها برای ما مهم است، بنابراین به همه زائران توصیه می کنیم همه اقدامات را انجام دهند. لازم است تا مشکلی نداشته باشند.


سردار شرفی درباره اسناد موقت گفت: طرف عراقی اسناد موقت را نپذیرفته است اما در آخرین جلسه ستاد اربعین اعلام کرد رایزنی می کنند تا انشالله از اسناد موقت نیز به عنوان سند رسمی استفاده شود. برای زیارت اربعین


وی درباره امنیت مرزها در ایام اربعین نیز گفت: ما به عنوان یک ماموریت سازمانی سه موضوع اساسی داریم.


معاون هماهنگ کننده فراجا گفت: در خصوص ترافیک، طرح های ترافیکی در تمامی مسیرهای ورودی و خروجی زائران داخل کشور و در پایانه ها اجرا می شود. در این زمینه از تجربیات سال های گذشته استفاده شده است.


سردار شرفی ادامه داد: در خصوص خدمات گذرنامه با توجه به اینکه هدف ما عبور زائر از مرز با کمترین هزینه و کمترین توقف است در این زمینه برنامه ریزی کرده ایم. در مرزهای کشور تعداد گیت‌ها را افزایش داده‌ایم و سعی کرده‌ایم در چند ثانیه خدمات ارائه کنیم و زائران مجبور نباشند در مرز منتظر بمانند، اما در سمت عراق این بار ممکن است چند دقیقه طول بکشد. تلاش ما ایجاد همسویی بین طرف ایرانی و عراقی است و در این زمینه به طرف عراقی کمک خواهیم کرد تا این همسویی صورت گیرد. یکی از مشکلات اساسی ما ماندگاری زائر در مرز است و این مشکل باید از نظر گرما حل شود.


وی در خصوص رصد مرزها توسط پهپادها گفت: از نظر هوایی پیش بینی های لازم را برای رصد هوایی هر سه مرز با بالگرد، بال ثابت و پهپاد در نظر گرفته ایم و برقرار و گشت های هوایی انجام می شود. خارج در سطوح مختلف


معاون هماهنگ کننده فراجا با بیان اینکه شرکت کنندگان غایب نمی توانند در سفر اربعین شرکت کنند، گفت: البته برای دانشجویان و شرکت کنندگان غیرغایب تسهیلاتی در نظر گرفته شده و واریزی که قبلا توسط این افراد وصول شده بود در این ایام لغو شده است. .


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید