شورای پژوهشی سازمان زندان ها با محوریت «اصلاح کیفری» آغاز به کار کرد.


شورای پژوهشی سازمان زندان ها با محوریت

رئیس سازمان زندان ها در اولین نشست تخصصی «شورای تحقیق» این سازمان گفت: مهمترین شاخص ما در عرصه اجرایی که باید اقدامات حوزه اصلاح و تربیت را بر آن استوار کنیم، کاهش تعداد مشتریانی که به زندان باز می گردند». شما باید این شاخص را در گروه های مختلف مشتریان در شورای تحقیقات اندازه گیری کنید.


به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان زندان های کشور و اقدامات تامینی و تربیتی، اولین نشست تخصصی «شورای تحقیقات سازمان زندان ها» با محوریت «اصلاح کیفری» و با حضور دکتر غلامعلی محمدی و جمعی از شخصیت های دانشگاهی در ستاد این نهاد اصلاح و تربیت.


محمدی در ابتدای این نشست هدف ما از تشکیل شورا را تشکیل اتاق فکر علمی برای سازمان دانست و گفت: در دوره کنونی مدیریت زندان ها سعی داریم زندان ها را بر اساس دانش و مبنای علمی و علمی اداره کنیم. تحقیقات ما عمدتاً مبتنی بر تحقیقات است از این پس این عملی است که نقشه راه ما در اداره زندان باشد. پس باید از تحقیقات نظری بگذریم.


ما با برداشتن گام های تحول آفرین در زندان ها، اصلاح و آموزش مددجویان را هدف گذاری کرده ایم


رئیس سازمان زندان ها اضافه کرد: قصد ما در این دوره از مدیریت و اسکان اعضای شورای پژوهشی سازمان این است که به کیفیت و نه کمیت تحقیق اولویت دهیم تا بتوانیم طرح خیابان را متحول کنیم. با جرقه های علمی ما سعی داریم از این اتاق فکر در نحوه نگهداری زندانیان بهره ببریم. بنابراین، علاوه بر تمرکز بر پژوهش، بر اساس ماموریت اصلی خود یعنی اصلاح و آموزش مشتریان، گام های تحول آفرینی نیز برخواهیم داشت.


محمدی با اشاره به حلقه های مفقوده در اداره زندان ها از جمله ارائه روش های مختلف برای مدیریت مددجویان، یادآور شد: طبقه بندی مددجویان در زندان ها امری ضروری و مستمر است، اما این زندانیان افرادی با شخصیت یا سوابق متفاوت هستند. به نظر می رسد برای اداره زندان ها و مددجویان با جرایم مختلف نباید از یک نسخه استفاده کرد.


وی در همین راستا افزود: باید شیوه اصلاح فردی که برای اولین بار به زندان می آید از فردی که دارای سوابق فراوان است تغییر داد. نسخه فرهنگی و تربیتی ما از کانون اصلاح و تربیت تا زندان بزرگسالان نیز باید تغییر کند، البته هنوز این اتفاق نیفتاده است.


مهمترین مبنای اقدام پژوهشی ما کاهش تعداد زندانیان بازگشته به زندان است


محمدی ورود شورای پژوهشی به این موضوعات را ضروری دانست و با تاکید بر اینکه زندان بهترین آزمایشگاه برای مطالعات جنایی، جرم شناسی و جامعه شناسی است، گفت: مهمترین شاخص ما در حوزه اجرایی است که باید بر اساس اقدامات حوزه انجام دهیم. زندانی و آموزشی، کاهش تعداد مراجعین به زندان است، زندان است. باید بدانیم چند درصد از زندانیان آزاد شده مرتکب جرم نمی شوند. انتظار دارم این شاخص را در گروه های مختلف شورای پژوهش اندازه گیری کنم.


در ادامه این جلسه اعضای شورای تحقیق و تفحص از سازمان پس از معرفی و ابلاغ حکم از سوی رئیس سازمان زندان به بیان نقطه نظرات خود در حوزه پژوهشی با توجه و تبادل نظر در این زمینه پرداختند. .


لازم به ذکر است در این جلسه دکتر غلامعلی محمدی عطا، عضو «شورای تحقیق و تفحص سازمان زندان» و علاوه بر رئیس سازمان زندان، چهره هایی از جمله دکتر. محمد فرجیها (دکترای حقوق جزا و جرم شناسی)، دکتر. مهدی هادی (دکترای حقوق خصوصی)، دکتر. عبدالعلی اطری (دکترای حقوق جزا و جرم شناسی)، دکتر. محمد روشن (دکترای حقوق خصوصی) و دکتر. مهدی امینی (دکترای روانشناسی بالینی) و همچنین دستیاران سازمان به این سمت معرفی شدند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید