صادرات کیوی به هند همچنان ممنوع است/ بانک های بین المللی برای بازرگانان ایرانی باز نیستند


صادرات کیوی به هند همچنان ممنوع است/ بانک های بین المللی برای بازرگانان ایرانی باز نیستند

رئیس اتحادیه سراسری محصولات کشاورزی تاکید کرد: راه بانک های بین المللی به روی تجار ایرانی باز نیست، بنابراین باید ارز حاصل از صادرات را به صرافان داخلی بسپارند و پول را به ریال واریز کنند. 95 درصد صادرات به کشورهای حاشیه خلیج فارس توسط امانت انجام می شود و فروش امانی در کنترل بازار است نه صادرکنندگان و باید با چند کشور تولیدکننده مذاکره کنیم تا در نهایت بتوانیم صادرات داشته باشیم.


رضا نورانی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با بیان اینکه صادرات محصولات کشاورزی به هند از اواخر شهریور ماه آغاز می شود، گفت: سیب مهمترین محصول صادراتی هند است و در حال حاضر سیب نداریم. ما می خواهیم به هند صادرات کنیم.


به نظر او؛ صادرات کیوی از ایران به هند همچنان ممنوع است.


نورانی کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای مستقل مشترک المنافع را خریداران اصلی محصولات کشاورزی از ایران معرفی کرد و افزود: انقباض ارز به یکی از توقفگاه های صادرات محصولات کشاورزی تبدیل شده است زیرا صادرکنندگان باید تعهدات ارزی بدهند. از سوی دیگر مسیر آزادی برای واردات ارز در شرایطی وجود دارد که هیچ جریمه ای وجود ندارد.


این فعال اقتصادی ادامه داد: راه بانک های بین المللی به روی تجار ایرانی باز نیست بنابراین باید ارز حاصل از صادرات را به صرافی های داخلی بسپارند و پول را به ریال واریز کنند. 95 درصد صادرات به کشورهای حاشیه خلیج فارس توسط امانت انجام می شود و فروش امانی در کنترل بازار است نه صادرکنندگان و باید با چند کشور تولیدکننده مذاکره کنیم تا در نهایت بتوانیم صادرات داشته باشیم.


یکی از اعضای کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی از نبود استاندارد شبکه حمل و نقل جاده ای و دریایی برای صادرات میوه، تره بار و گل خبر داد و تاکید کرد: مسیرهای جاده ای نیاز به بازسازی و کمبود کانتینرهای یخچال دار در کشور دارند. ، نمی توان به توسعه صادرات محصولات کشاورزی امیدوار بود


وی در پاسخ به این سوال که اخیرا استانداردسازی محصولات کشاورزی توسط ایران و روسیه منعقد شده است، آیا این امر می تواند عاملی برای افزایش صادرات محصولات کشاورزی به این کشور باشد؟ وی گفت: زیرساخت های با این اهمیت در ایران مهیا نیست و برای ساخت آن ابتدا باید آزمایشگاه های کشور تجهیز شوند تا بتوانند به سرعت گواهی سلامت صادر کنند. کارگاه های ما در این زمینه محدود هستند و نمی توانند تمامی محصولات تولید شده در ایران را پوشش دهند.


نورانی تاکید کرد: برای توسعه صادرات باید زیرساخت های این بخش را آماده کنیم تا در 6 ماهه دوم سال برای صادرات محصولات گلخانه ای مشکلی نداشته باشیم.


رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی گفت: صادرات 7 نوع سبزی و صیفی از ایران برای حمایت از تولید داخل ممنوع است. به نظر می رسد وزارت کشاورزی ایران به عنوان متولی صادرات محصولات کشاورزی باید قراردادهای پایدار و بلندمدتی با طرف عراقی منعقد کند تا دیگر مشکلی برای ممنوعیت صادرات به این کشور وجود نداشته باشد.


به نظر او؛ تولید میوه و تره بار در ایران رو به افزایش است بنابراین باید به فکر توسعه صادرات این محصولات باشیم تا قوانین فوری کشورهایی مانند عراق نتواند خللی در صادرات ما ایجاد کند.


نورانی بیشترین اقلام صادراتی ایران به روسیه را شامل فرانک، فلفل، گوجه فرنگی، سبزی و صیفی دانست و افزود: صادرات میوه به روسیه محدود است. قیمت جهانی این اقلام کاهش یافته و در این شرایط امکان صادرات وجود ندارد، از این رو صادرکنندگان می خواهند نامه ای به مقام معظم رهبری بنویسند و از ایشان برای حل مشکل خود کمک بخواهند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید