صادرات گاز ایران به ترکیه افزایش می یابد؟


در پنج ماهه نخست سال جاری میزان صادرات گاز ایران به تمامی مقاصد صادراتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته 20 درصد و میزان درآمد صادرات گاز در دولت فعلی 64 درصد افزایش یافته است. حجم صادرات گاز به ترکیه به عنوان یکی از مقاصد صادراتی 11 درصد افزایش یافت.

همچنین ادامه مذاکرات برای افزایش صادرات گاز، جمع آوری حدود 1.6 میلیارد دلار تقاضای گاز ایران از عراق، افزایش 138 درصدی تجارت گاز و … از دیگر اقدامات انجام شده برای گسترش دیپلماسی انرژی در سیزدهم است. دولت.

در همین راستا جواد اوجی که چندی پیش در راس هیاتی به آنکارا رفته بود، با فاتح دونموز و نورالدین نباتی وزرای انرژی و اقتصاد ترکیه و همچنین رئیس کل بانک مرکزی ترکیه دیدار و گفتگو کرد. ترکیه و شرکت های بزرگ فعال در بخش انرژی این کشور. یکی از مهمترین موضوعات مورد بحث، تمدید قرارداد صادرات گاز ایران به ترکیه بود که اصول آن مورد توافق طرفین است و مقرر شد کارگروه مشترکی برای بررسی موضوع تمدید قرارداد تشکیل شود. .

در این سفر همچنین افزایش میزان صادرات گاز ایران به ترکیه و احداث خط لوله صادراتی جدید برای افزایش ظرفیت انتقال گاز از این مسیر مورد بررسی قرار گرفت. همچنین دو سناریو افزایش صادرات گاز از طریق قرارداد جدید یا در قالب تمدید قرارداد قبلی مورد بحث قرار گرفت.

قرارداد 25 ساله فعلی صادرات گاز ایران به ترکیه در سال 2026 به پایان می رسد. به همین دلیل ایران به دنبال شرایط بهتری در قرارداد جدید است. حمیدرضا عراقی، مدیرعامل سابق شرکت ملی گاز ایران به ایسنا گفت: در حال حاضر افزایش ظرفیت صادرات گاز به ترکیه با توجه به نیاز کشور و احتمالاً به اندازه قرارداد فعلی امکان پذیر نیست. حدود 7-9 میلیارد متر مکعب است، ما می توانیم صادرات.

به گفته وی، با توجه به اینکه نیازهای کشور به گونه ای است که نیروگاه ها و صنایع به ویژه در فصل زمستان مصرف بالایی دارند، آخرین قراردادی که می توانیم با این کشور ببندیم مانند گذشته است، در سال های اخیر توانسته ایم. صادرات 9 میلیارد مترمکعب گاز در ترکیه در سال بدون مشکل در قرارداد یا جریمه.

عراقی با اشاره به نیاز عراق به گاز خاطرنشان کرد: طی یکی دو سال آینده نیاز عراق به گاز بیشتر از ترکیه خواهد بود، بنابراین اگر ظرفیت صادرات افزایش پیدا کند، این افزایش برای عراق خواهد بود، اما اگر قرارداد جدیدی منعقد شود. منعقد شده با ترکیه به نظر می رسد که مفاد آن مانند قرارداد قبلی باشد.

به گفته وی، در صورت توافق دو طرف بر سر حجم گاز، این قرارداد تمدید می شود و امکان انعقاد این قرارداد با حجم قبلی وجود دارد، تجربه سال های اخیر نشان داده است که ایران توانایی صادرات گاز در ترکیه را دارد. 9 میلیارد متر مکعب است.

این کارشناس صنعت گاز با اشاره به مذاکرات برای احداث خط لوله جدید گاز برای صادرات گاز به ترکیه گفت: این مذاکرات در گذشته بوده و ادامه خط لوله نهم پتانسیل افزایش حجم گاز را ایجاد می کند. ترکیه و در صورت مهیا بودن شرایط و آمادگی ترکیه می توان خط را از طریق ایران به کشورهای دیگر تحویل داد، این طرح نیاز به سرمایه گذاری زیادی ندارد.

عراقی با بیان اینکه کار خطوط لوله گاز و انتقال گاز در ایران بسیار قوی است اما مشکل حجم گاز است، گفت: باید تلاش شود منابع جدید گاز پیدا شود، اولویت کشور تامین نیاز داخلی و سپس صادرات است. به کشورهای همسایه که اکنون عراق و ترکیه توضیح داده شده است، اکنون منابع گازرسانی باید افزایش یابد و مهمترین اصل اجرای جدی دستورالعمل مدیریت مصرف است.

وی افزود: اگر همین روند را ادامه دهیم قطعا با کمبود گاز مواجه خواهیم شد و باید گاز برخی از صنایع را قطع کنیم یا سوخت دوم نیروگاه ها را تامین کنیم تا مشکلی برای گازرسانی به نیروگاه ها پیش نیاید. خانواده ها کشور است

دیدگاهتان را بنویسید