طولانی ترین رودخانه جهان، نیل یا آمازون؟


رودخانه‌ها خاستگاه اولین تمدن‌ها بوده‌اند و هنوز هم نقش پیشرو در زندگی بشر دارند. هر چه رودخانه بزرگتر باشد، افراد بیشتری از آن استفاده می کنند، به همین دلیل برای ما مهم است که بدانیم طولانی ترین رودخانه های جهان کدامند. اگر پرسیده شود طولانی ترین رودخانه جهان کدام است، به رودخانه نیل پاسخ خواهیم داد و احتمالاً پس از فکر کردن در مورد نام رودخانه های جهان، رودخانه آمازون، رودخانه ولگا و رودخانه کنگو را نیز در لیست قرار خواهیم داد. طولانی ترین رودخانه های جهان، اما تا چه حد می توانیم این لیست را داشته باشیم؟ آیا می دانیم هر کدام از آنها از کجا می آیند و به کجا می روند؟ این رودخانه ها برای چیست؟ با ما همراه باشید تا با طولانی ترین رودخانه های جهان بیشتر آشنا شوید.

15. رودخانه برهماپوترا 3848 کیلومتر طول دارد

این رودخانه طولانی ترین رودخانه جهان نیست، اما از 3 کشور هند، بنگلادش و تبت در قاره آسیا می گذرد. رودخانه برهماپوترا از دریاچه تالونگ تسو در تبت سرچشمه می گیرد و به خلیج بنگال در بنگلادش می ریزد.

رودخانه برهماپوترا نه تنها آب آشامیدنی برای تعداد زیادی از مردم و آب برای کشاورزی فراهم می کند، بلکه نقش مهمی در حمل و نقل ایفا می کند.

14. رودخانه نیجر 4180 کیلومتر طول دارد

این رودخانه از 5 کشور بنین، مالی، گینه، نیجر و نیجریه در قاره آفریقا می گذرد و نام های زیادی بر آن گذاشته شده است. رودخانه نیجر رسوب کمی دارد و شفافیت آب آن مشهور است.

نقش این رودخانه در شکل گیری تمدن بشری بسیار مهم بود، زیرا مردمی که برای زندگی در صحرای بزرگ آفریقا مشکل داشتند در اطراف این رودخانه ساکن شدند و به پرورش حیوانات اهلی و کشاورزی پرداختند.

13. رودخانه مکنزی 4241 کیلومتر طول دارد

این رودخانه نه طولانی ترین رودخانه جهان و نه طولانی ترین رودخانه اروپا است، اما دومین رودخانه بزرگ آمریکای شمالی است و به شمال غربی کانادا می ریزد.

رودخانه مکنزی به دلیل کشف طلا، سرب، اورانیوم و سایر مواد معدنی مشهور است. اگرچه این منطقه از کانادا پرجمعیت نیست، اما از رودخانه مکنزی برای تولید برق از طریق برق آبی استفاده می شود.

12. رودخانه مکونگ 4328 کیلومتر طول دارد

زندگی میلیون ها نفر به رودخانه مکونگ بستگی دارد. این رودخانه از کشورهای بسیاری می گذرد، از جمله:

آبشار خون فاپنگ مانند بسیاری از آبشارهای ایران آبشاری خاص است که توسط رودخانه مکونگ ایجاد شده است. این رودخانه به دلیل ماهیگیری و نیروگاه برق آبی خود مشهور است.

11. رودخانه لنا 4377 کیلومتر طول دارد

رودخانه لنا بیش از 4300 کیلومتر از روسیه می گذرد تا سرانجام به دریای لاپتف می ریزد، منطقه ای دورافتاده که شاید به اندازه مسکو معروف نباشد، اما بسیار زیبا است.

10. رودخانه آمور 4420 کیلومتر طول دارد

رودخانه آمور به دو کشور چین و روسیه می ریزد و مرز طبیعی بین این کشورها محسوب می شود که نام های متفاوتی روسی، چینی و حتی مغولی به آن ها داده اند.

9. رودخانه کنگو 4675 کیلومتر طول دارد

بسیاری از مردم با شنیدن نام کنگو به یاد تب کنگو می افتند، اما این کشور رودخانه ای به همین نام را نیز در خود جای داده است که اگرچه طولانی ترین رودخانه جهان نیست، اما عنوان عمیق ترین رودخانه جهان را به خود اختصاص داده است. و تو رفتی آنقدر عمیق است که نور شادی به آنها نمی رسد. رودخانه کنگو دومین رودخانه بزرگ جهان از نظر جریان است.

8. ریودولا پلاتا 4848 کیلومتر طول دارد

این رودخانه که یکی از طولانی‌ترین رودخانه‌های جهان است نیز دارای تاریخ غنی است و جنگ‌های زیادی در آن رخ داده و بخشی از جنگ جهانی دوم بوده است. حوزه آبخیز ریودولا پلاتا شامل کشورهای آرژانتین، اروگوئه و برزیل است.

7. رودخانه اوب 5382 کیلومتر طول دارد

رودخانه آب؛  یکی از طولانی ترین رودخانه های جهان

یکی از زیباترین راه آهن های جهان خط سیبری است که بخشی از شهرت خود را مدیون عبور از کنار رودخانه اوب است. این رودخانه از روسیه خارج نمی شود و در نهایت به خلیج اوب می ریزد. در حال حاضر از این رودخانه برای تامین آب شرب و آب کشاورزی و تولید برق استفاده می شود.

6. رودخانه زرد 5432 کیلومتر طول دارد

رودخانه زرد یکی از طولانی ترین رودخانه های جهان است که جایگاه ویژه ای در تاریخ چین دارد و نقش بسزایی در توسعه چین داشته است. این رودخانه هنوز برای چینی ها مهم است، زیرا بخشی از آب کشاورزی را تامین می کند و آنها یک نیروگاه برق آبی در آنجا ساخته اند.

5. رودخانه Yenisei 5512 کیلومتر طول دارد

این رودخانه در روسیه جریان دارد و به اقیانوس منجمد شمالی می ریزد. احتمالاً نام این رودخانه از عبارتی به معنای «رودخانه مادر» گرفته شده است، زیرا به نفع بسیاری از مردم بوده است. در گذشته قبایل کوچ نشین در اطراف این رودخانه زندگی می کردند.

4. رودخانه می سی سی پی 6243 کیلومتر طول دارد

این رودخانه پس از عبور از بسیاری از شهرها و تامین آب آنها به خلیج مکزیک می ریزد. رودخانه می سی سی پی نقش مهمی در جنگ داخلی آمریکا ایفا کرد و هنوز هم به عنوان طولانی ترین رودخانه در ایالات متحده بسیار مهم است.

3. رودخانه یانگ تسه 6267 کیلومتر طول دارد

این رودخانه طولانی ترین رودخانه جهان نیست، اما طولانی ترین رودخانه آسیا است و زیستگاه بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری به حساب می آید. رودخانه یانگ تسه نقش مهمی در تجارت چین از گذشته تا به امروز داشته است و اکنون برای تولید برق نیز استفاده می شود.

2. رودخانه آمازون 6361 کیلومتر طول دارد

طول این رودخانه حدود 300 کیلومتر از طولانی ترین رودخانه جهان کوتاهتر است و از کشورهای برزیل، پرو و ​​کلمبیا می گذرد. تنوع زیستی آمازون نیز منحصر به فرد است.

رودخانه آمازون با بهره مندی از شهرها و قبایل بومی امروزی به اقیانوس اطلس می ریزد.

1. نیل; طولانی ترین رودخانه جهان با طول 6608 کیلومتر

رود نیل طولانی ترین رودخانه جهان است، مسافتی باورنکردنی را طی می کند و از چندین کشور از جمله اوگاندا، سودان و مصر می گذرد تا به دریای مدیترانه می ریزد.

نقش اصلی رود نیل در شکل گیری تمدن بشری بر هیچکس پوشیده نیست. این رودخانه چنان قدرتی به مصریان باستان داد که یکی از عجایب هفتگانه جهان را خلق کردند.

این رودخانه هنوز هم اهمیت زیادی دارد و برای تجارت، تامین آب و تولید برق مورد استفاده قرار می گیرد.

آخرین کلمه

رودخانه ها نقش بسزایی در شکل گیری تمدن بشری داشته اند و امروزه با کمبود منابع آبی اهمیت آنها بیش از پیش شده است. در این مقاله طولانی ترین رودخانه های جهان را معرفی کرده ایم.

شما بگو

آیا تا به حال از یکی از طولانی ترین رودخانه های جهان دیدن کرده اید؟ اگر بتوانید در یکی از این رودخانه ها قایق سواری کنید، کدام یک را انتخاب می کنید؟ طولانی ترین رودخانه جهان یا رودخانه پرماجرا و خطرناک آمازون؟ شاید طولانی ترین رودخانه اروپا یا رودخانه های سرد روسیه مانند لنا و آمور را ترجیح دهید!

لطفا نظرات خود را بنویسید تا در مورد این رودخانه ها بیشتر صحبت کنیم. شاید ما هم مانند شخصیت های داستان معروف آگاتا کریستی، روزی با قایق در رود نیل راندیم!


اصول و روش های عملی برای یادگیری سریع و پایدار هر زبان جدید


دیدگاهتان را بنویسید