عدم تمدید آتش بس یمن فشار بر ریاض و ابوظبی بود.


عدم تمدید آتش بس یمن فشار بر ریاض و ابوظبی بود.

یک کارشناس مسائل منطقه گفت: عربستان تلاش می کند حقوق ماهیانه سربازان را دریافت نکند تا بتواند به جنگ آسیب برساند و اوضاع را به نفع خود پیش ببرد.


«مصدق مصدق پور» کارشناس مسائل منطقه در گفت و گو با خبرنگار ایلنا با اشاره به عدم توافق بر سر برقراری آتش بس در یمن گفت: در شرایط کنونی باید دانست که قضیه یمن پیچیده تر است. نسبت به گذشته”. در سال‌های اخیر دو بار آتش‌بس در یمن تمدید شد، اما حالا که باید برای سومین بار این اتفاق می‌افتاد، ناگهان انصارالله سوال صریح خود را اعلام کرد. بر این اساس در روزهای اخیر شاهد بودیم که انصارالله یمن آتش بس را نپذیرفته و حتی هشدارهای ویژه ای در خصوص گشایش جبهه های درگیری جدید در داخل یمن داده است. لازم به ذکر است یکی از دلایل مخالفت انصارالله با آتش بس در یمن، پرداخت نشدن حقوق ماهانه کارمندان این کشور است که با تاخیر حدود شش ماهه مواجه شد.


وی ادامه داد: در این میان عربستان سعودی تلاش می کند حقوق ماهیانه سربازان را دریافت نکند تا بتواند به جنگ لطمه بزند و اوضاع را به نفع خود پیش ببرد. همین دو مشکل کوچک باعث شد تا انصارالله آتش بس را نپذیرند و در این زمینه حتی از سوی این حرکت علیه عربستان و امارات تهدید شوند. همانطور که مقامات نظامی صنعا و سیاستمداران یمنی اعلام کرده اند، بدون شک شاهد گشایش یک جبهه جدید درگیری در یمن خواهیم بود. لازم به ذکر است که هشدار دیگر انصارالله مربوط به غارت منابع انرژی یمن است. مقامات امنیتی و نظامی یمن بارها اعلام کرده اند که غارتگران منابع کشورشان به زودی از سرزمینشان اخراج خواهند شد، اما مشکل اینجاست که در شرایط کنونی، یمنی ها سعی دارند امارات و عربستان را هدف قرار دهند.عربستان سعودی در اقتصاد و حوزه های صادرات انرژی


این تحلیلگر سیاسی گفت: آنها به خوبی می دانند که پس از بروز بحران اوکراین و همچنین بحران انرژی ناشی از این قضیه، کشورهای عربی تحت فشار غرب، دست به تولید و فروش مازاد نفت و گاز خواهند زد و با این روش قطع این روند می تواند ابزار فشار علیه ریاض و ابوظبی باشد، در این راستا سفر اخیر نماینده ویژه سازمان ملل به یمن چندان موفقیت آمیز نبوده و اساساً نتوانسته است موانع موجود را برطرف کند. آتش بس آن طور که او فکر می کرد واقعیت این است که تحریم های اقتصادی علیه مردم یمن و همچنین تحریم ها علیه ساختارهای کلان و کلی این کشور روز به روز عمیق تر می شود و از این رو انصارالله یمن تلاش می کند متقابل انجام دهد. این جنبش بارها اعلام کرده است که با غارت منابع یمن مقابله خواهد کرد و فکر می کنم انصارالله اکنون در تلاش است تا واکنش شدید نشان دهد.


وی در پایان خاطرنشان کرد: دیدار اخیر یکی از مقامات امنیتی امارات با مقامات انصارالله یمن در عمان موضوعی است که نشان می دهد ابوظبی نیز از این واکنش روند به شدت ترسیده است. توجه داشته باشید که امارات با کمک شرکت های اروپایی نفت یمن را در جنوب یمن قاچاق و می فروشد و به همین دلیل انصارالله یمن گزینه نظامی را انتخاب کرده و آتش بس را تمدید نکرده است. این در حالی است که امارات و عربستان سعودی هرگز اعلام نمی کنند که چرا منابع مالی یمن آزاد نمی شود و این کشور همچنان در بحران اقتصادی است. بر این اساس به نظر من تهدیدهای نصرالله علیه عربستان و امارات جدی است و بدون شک ساختار اقتصادی این دو کشور را هدف قرار خواهد داد. زیرا صراحتا اعلام کرده اند که احتمال واکنش شدید به اقدامات هر دو کشور وجود دارد و در اینجا نیز هشدارهای جدی به سرمایه گذاران داده اند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید