«عرضه خودرو در بورس» آغاز شد/ به زودی بازار سرپوشیده املاک افتتاح می شود


را

وزیر اقتصاد در مراسم افتتاحیه عرضه خودرو در بورس کالا گفت: تالار املاک در ماه های آینده راه اندازی می شود تا زمینه برای نوع دیگری از تعاملات اقتصادی فراهم شود.


به گزارش ایلنا، سید احسان خاندوزی امروز چهارشنبه پنجم مردادماه در مراسم افتتاحیه عرضه خودرو در بورس کالا اظهار کرد: برخلاف برخی تحلیل ها و فضاسازی هایی که در رسانه های کشور مبنی بر عدم برنامه ریزی از سوی بورس کالا انجام می شود. دولت در بخش اقتصادی در ماه‌های اخیر مجموعه‌ای از اقدامات انجام شده و همه این‌ها یک نخ قرمز است که عملکرد سیاست‌های اقتصادی را نشان می‌دهد و ما در این مسیر حرکت می‌کنیم تا درآمد حاصل از تجارت و توزیع را حذف کنیم.


وی با بیان اینکه سیاست اصلاح فناوری اطلاعات که در اردیبهشت ماه صورت گرفت در این راستا معنا دارد، تصریح کرد: در بحث خودرو، بسیاری از جریان ها دوست نداشته اند و نمی خواهند روند معامله و توزیع این کالاها به صورت کاملا شفاف ادامه پیدا کند. و رقابتی است، اما با فراز و نشیب توانستیم به یک دستور کار عملی برسیم و از این نظر بسیار خوشحالم که این اتفاق فرخنده امروز رخ داد.


وی گفت: اگرچه معتقدیم بورس کالا یکی از ارکان است و نه سکوهای تشریفاتی و تزئینی نظام معاملات و توزیع، اما معتقدم این بورس کالا نیازمند عناصر نهادی مکمل است که بتوانیم بخشی از بخشنامه تصمیم گیری یکجانبه باشیم. مقامات وزارتی کشور را در قالب مقررات منطبق با بازار در کنار سازوکار بورس کالا می بینیم.


خاندوزی گفت: به همین دلیل بورس کالا نسبت به سال های گذشته در مسیر رشد قرار گرفته است. به طوری که در حال حاضر محصولاتی مانند سنگ آهن، شیشه، سیمان و زعفران در بورس کالا معامله می شود و این بورس کالا منطق شفاف خود را گسترش داده و در جریان های مقاومت داخلی غالب می شود.


وی بیان کرد: صنعت خودرو از جمله صنایعی است که متاسفانه در دهه 90 به شدت مورد بی مهری قرار گرفت و عملکرد این صنعت هم از نظر شاخص های بخش و رضایت اجتماعی و هم با ورود خودروها به کشور در وضعیت نامناسبی قرار گرفت. در بورس کالا یکی از این قفل ها تا حدی شکسته است.


وزیر اقتصاد با بیان اینکه امروز خودروسازان، مشتریان، مسئولان و نمایندگان برای وضعیت صنعت خودرو گریه می کنند و امیدواریم این گونه اقدامات به خروج از این وضعیت کمک کند، اظهار داشت: با وجود الزام قانونی برای صنعت خودروسازی عرضه خودرو در شورای عالی بورس وجود نداشت اما جمع بندی شورا این بود که این اقدام را انجام دهد تا رانت سنگینی که از طرف مردم در قرعه کشی های تصادفی توزیع می شد و به سمت دلال می رفت را به حداقل ممکن کاهش دهد.


وی بیان کرد: امیدواریم این منطق به کاهش ضرر 120 تریلیون تنی دو خودروساز ایرانی در سال های آینده کمک کند و اشتباهات سیاسی تکرار نشود.


خاندوزی تصریح کرد: در این میان فقط خریداران و سهامداران متضرر نشدند، بلکه این ضرر سرایت کرد و خود را به نهادهای مالی کشور از جمله بانک ها تحمیل کرد و با فشار وارده بر شبکه بانکی، بخش بزرگی از مردم را تحت تاثیر قرار داد. این سیاست اشتباه دهه 90 من را راهنمایی خواهد کرد.


وی ادامه داد: علاوه بر این، عرضه خودرو در بورس کالا مزایای زیادی برای مصرف کنندگان دارد چرا که این شبهه وجود داشت که ورود خودرو به بورس کالا فشار بیشتری بر مصرف کنندگان وارد می کند و با افزایش قیمت روزگار سختی را رقم می زند. برای مردم اما عرضه خودرو در بورس کالا نشان داد که این اتفاق نخواهد افتاد. زمانی تکمیل می شود که بتوانیم تمهیدات لازم در حوزه توزیع و تجارت را به سازوکار بورس کالا پیوند دهیم.


وزیر اقتصاد و دارایی بر معافیت مالیاتی گواهی سپرده تاکید کرد و گفت: با پیگیری های وزارت اقتصاد، سازمان امور مالیاتی و سازمان بورس و اوراق بهادار بخشنامه اخیر و ارزش افزوده مالیات موضوع گواهی سپرده حل شده و اکنون توپ در حوزه بازار سرمایه است.» فعالان اقتصادی در بورس کالا


وی ادامه داد: علاوه بر این پیگیری های لازم در حال انجام است، تالار املاک نیز در ماه های آینده راه اندازی می شود که می تواند باعث کاهش و شفاف سازی رانت و توزیع در اقتصاد شود و زمینه را برای نوع دیگری از تعامل اقتصادی ایجاد کند.تهران شهرداری نیز اقدام به استفاده از ظرفیت بورس کالا برای این بخش کرده است، به همین دلیل تولید کالاهای دولتی در حال انجام است و تا پایان امسال به صورت رسمی آغاز می شود.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید