علت افتادگی پوست بعد از جراحی لاغری + 5 راه سفت شدن پوست


پس از جراحی کاهش وزن، اکثر بیماران وزن زیادی (اغلب بیش از 50 کیلوگرم) از دست می دهند که در نهایت می تواند باعث افتادگی پوست و شل شدن عضلات شود. از آنجایی که این پوست اضافی پس از کاهش وزن خود به خود از بین نمی رود، اکثر بیماران از افتادگی پوست شکایت دارند. زیرا با افزایش وزن، پوست به سمت رسوبات جدید چربی منبسط می شود و با کاهش وزن معمولاً پوست خاصیت ارتجاعی کافی برای انقباض و بازگشت به حالت اولیه خود را ندارد.

آیا بیمار بعد از تمام جراحی های لاغری دچار افتادگی پوست می شود؟

حال باید از خود بپرسید که این مشکل چقدر روی شما تاثیر خواهد گذاشت؟ در واقع شدت این مشکل در افراد مختلف متفاوت است و میزان آن به عواملی مانند نوع جراحی، وزن قبلی، سن، سابقه مصرف سیگار و ژنتیک بستگی دارد.

نوع جراحی لاغری در میزان افتادگی پوست بسیار مهم است. جراحی اسلیو معده که در طی آن بیمار با سرعت کمتری نسبت به جراحی بای پس معده وزن کم می کند، باعث افتادگی کمتر پوست می شود. از آنجایی که اکثر افراد پس از کاهش وزن دچار افتادگی پوست می شوند، طبیعی است که احساس ناخوشایندی داشته باشند. اما جای نگرانی نیست زیرا همیشه راه هایی برای پیشگیری و اصلاح گزینه های چنین مشکلاتی وجود دارد.

افتادگی پوست در کدام قسمت های بدن بیشتر اتفاق می افتد؟

افتادگی پوست اغلب در ناحیه شکم اتفاق می افتد که بیشترین میزان تجمع چربی را دارد. البته شل شدن و افتادگی پوست در قسمت های دیگر نیز ممکن است رخ دهد. برخی افراد پس از رژیم لاغری سریع دچار افتادن و شل شدن بازوها و سینه‌ها می‌شوند، در حالی که برخی دیگر دچار افتادن در ناحیه ران و ران می‌شوند.

بیشتر بدنی که بعد از جراحی لاغری با افتادگی پوست کنار می‌آید، شکم است، تصویری از معده مردی که با افتادگی پوست پس از جراحی کاهش وزن کنار می‌آید.

چگونه از افتادگی پوست بعد از جراحی لاغری جلوگیری کنیم؟

اگرچه افتادگی پوست بخشی طبیعی از روند کاهش وزن است، اما در برخی موارد می توان با انجام اقداماتی از افتادگی و افتادگی پوست جلوگیری کرد.

ورزش

به گفته پزشکان، ورزش بعد از جراحی کاهش وزن یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از افتادگی پوست است. البته نمی توان گفت که بیمار در هنگام کاهش وزن همراه با ورزش دچار افتادگی و افتادگی پوست نخواهد شد اما حرکات ورزشی در رفع افتادگی شکم و تقویت عضلات بسیار کمک کننده است.

تمرینات قدرتی و انعطاف پذیری را به برنامه ورزشی خود اضافه کنید. تمرینات قدرتی به شکل دادن به عضلات کمک می کند و تمرینات انعطاف پذیری به خم شدن و آرامش مفاصل کمک می کند. بهتر است ترکیبی از تمام این تمرینات را در هر جلسه برای تاثیر بیشتر انجام دهید.

کاهش وزن تدریجی

در واقع کاهش وزن سریع رابطه مستقیمی با افتادگی پوست دارد، بنابراین سعی کنید بیش از یک یا دو کیلوگرم در هفته کم نکنید تا پوست فرصت جمع شدن داشته باشد. همانطور که قبلا ذکر شد، جراحی اسلیو معده به دلیل کاهش وزن تدریجی باعث افتادگی پوست کمتری نسبت به سایر انواع جراحی کاهش وزن می شود.

یک زن در ورزشگاه تمرین می کند

مراقبت از پوست

با افزایش سن، کلاژن و الاستین به طور طبیعی قدرت خود را از دست می دهند. به همین دلیل کاهش وزن در سنین پایین باعث افتادگی کمتر پوست می شود زیرا بدن توانایی بازگشت به حالت قبلی را دارد. البته میزان کلاژن موجود در پوست می تواند ژنتیکی باشد.

مراقبت از پوست می تواند مقاومت پوست در برابر افتادگی را افزایش دهد. نور مستقیم خورشید و سیگار کشیدن می تواند روی کلاژن پوست تاثیر منفی بگذارد، بنابراین بهتر است از این دو دوری کنید.

جراحی زیبایی پوست

در حالی که انجام موارد فوق می تواند مفید باشد، حقیقت این است که پس از کاهش بیش از 50 کیلوگرم وزن بدن با روش های کاهش وزن طبیعی و غیر طبیعی، باید انتظار کمی افتادگی پوست را داشته باشید.

جراحی زیبایی پوست برای برداشتن پوست اضافی و شل انجام می شود. به عنوان مثال ابدومینوپلاستی بعد از جراحی کاهش وزن یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی پوست است. نگرانی در مورد قرار دادن بخیه ها بعد از ابدومینوپلاستی طبیعی است، اما یک جراح پلاستیک با تجربه می تواند این بخیه ها را در منحنی های بدن قرار دهد تا کمتر دیده شوند. برای درمان افتادگی پوست شکم بعد از جراحی کاهش وزن می توان از دو روش استفاده کرد:

ابدومینوپلاستی

در طی این جراحی ماهیچه ها و پوست شکم منقبض و سفت می شوند. از آنجایی که این عمل جراحی زیبایی محسوب می شود، معمولاً تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد.

ابدومینوپلاستی باعث اینفوگرافیک برای درمان افتادگی پوست بعد از جراحی کاهش وزن می شود

پانیکولکتومی

اگر بیمار به دلیل افتادگی یا شل شدن پوست شکم دچار عفونت شده و بخشی از آن از کار افتاده باشد، جراح توصیه می کند که به دنبال جراحی پانیکولکتومی باشد. در طی این جراحی، پوست شل و اضافی برداشته و سفت می شود، اما ماهیچه ها سفت نمی شوند. اکثر بیمه ها جراحی پانیکولکتومی را پوشش می دهند.

کاندیدای مناسب برای جراحی زیبایی پوست چه کسانی هستند؟

کسانی که ویژگی های زیر را دارند ممکن است کاندیدای جراحی زیبایی پوست برای رفع افتادگی و افتادگی باشند:

  • آنها به هدف کاهش وزن خود رسیدند و وزن آنها در 6 ماه گذشته ثابت مانده است. جراحی افتادگی پوست سال‌ها طول می‌کشد، اما نوسانات وزن بعد از جراحی می‌تواند بر نتایج تأثیر منفی بگذارد.
  • در سلامت کامل زندگی کنید (این برای ایمنی بیمار ضروری است.) برخی از بیماری ها می توانند احتمال نیاز به جراحی زیبایی پوست را افزایش دهند.
  • از جراحی انتظارات واقع بینانه داشته باشید. برداشتن پوست افتاده می تواند ظاهر فرد را بهبود بخشد، اما قادر به بهبود و تغییر بدن فرد نیست.
  • به خاطر داشته باشید که لکه ها به طور کامل ناپدید نمی شوند و یک جراح مجرب فقط می تواند آنها را تا حد قابل قبولی محو کند. بنابراین هنگام پوشیدن لباس های باز مانند لباس شنا این را در نظر داشته باشید.
  • بعد از جراحی برداشتن پوست، 2 تا 3 هفته وقت آزاد برای استراحت دارید.

دیدگاهتان را بنویسید