غذاهایی که متابولیسم را افزایش می دهند: یک رژیم درمانی جدید


آشنایی با غذاهای افزایش دهنده متابولیسم:

1- غذاهای افزایش دهنده متابولیسم: غذاهای غنی از ید

غده تیروئید نقش مهمی در تنظیم بازی دارد متابولیسم و اشتهای خود را کنترل می کند. شما باید ید کافی دریافت کنید تا این غده کار خود را به خوبی انجام دهد. ید در نمک یددار، زرده تخم مرغ، شیر و سایر محصولات لبنی و ماهی های آب شور یافت می شود.


بیشتر بخوانید: با چند اقدام ساده اشتهای خود را کاهش دهید


2- مواد غذایی افزایش دهنده متابولیسم: حبوبات

حبوباتی مانند لوبیا و عدس سرشار از فیبر هستند. فیبر هم برای ایجاد احساس سیری و هم برای افزایش متابولیسم آن کمک می کند. شواهد نشان می دهد که عدس اشتها، وزن بدن و دور کمر را کاهش می دهد. لوبیا حاوی نشاسته مقاوم است. نشاسته مقاوم باعث افزایش چربی سوزی می شود.

آب بنوشید و متابولیسم را افزایش دهید

3- مواد غذایی افزایش دهنده متابولیسم: آب

آب به طرق مختلف با متابولیسم بدن مرتبط است. استفاده از آب به جای نوشیدنی های شیرین باعث کاهش کالری دریافتی شما می شود. آب سوزاندن کالری و چربی را در افراد چاق افزایش می دهد.


بیشتر بخوانید: آب و نقشی که می تواند در کاهش وزن داشته باشد


4- غذاهای افزایش دهنده متابولیسم: غذاهای سرشار از کلسیم

با شنیدن نام کلسیم احتمالاً به نقش آن در تقویت استخوان فکر می کنید. اما کلسیم با متابولیسم بدن نیز مرتبط است. کلسیم به کاهش وزن و کاهش چربی بدن کمک می کند. علت این اثر مشخص نشده است. لبنیات کم چرب، کلم بروکلی و ماهی (ماهی آزاد و ساردین) به دلیل داشتن کلسیم غذاهایی که متابولیسم را افزایش می دهند آنها با ملاحظه هستند.

5- مواد غذایی افزایش دهنده متابولیسم: زنجبیل

خواص زنجبیل بی شمار است. زنجبیل مشکلات گوارشی و درد و تورم ناشی از آرتریت را کاهش می دهد. زنجبیل تاثیر بسزایی بر وزن بدن و قند خون دارد. نتایج یک مطالعه نشان داد که مصرف نوشیدنی حاوی زنجبیل در وعده صبحانه احساس گرسنگی را کاهش می دهد و اثرات گرمازایی (کالری سوزی) دارد. می توانید از زنجبیل در چای و سایر غذاها استفاده کنید.

6- غذاهای افزایش دهنده متابولیسم: غذاهایی که شاخص گلیسمی پایینی دارند

غذاهایی که دارای شاخص گلیسمی پایین (GI) هستند حاوی کربوهیدرات نسبتاً کمتری هستند. بدن این غذاها را سریعتر از غذاهایی که GI و کربوهیدرات بیشتری دارند هضم می کند. در نتیجه قند خون پس از خوردن آنها به سرعت بالا نمی رود (قند خون اضافی به صورت چربی در بدن ذخیره می شود).
تحقیقات نشان داده است که خوردن غذاهای با GI پایین می تواند به درمان دیابت، بیماری قلبی و برخی سرطان ها کمک کند. سبزیجات سبز، بیشتر میوه ها و لوبیاها دارای شاخص گلیسمی پایینی هستند.


بیشتر بخوانید: غذاهای کاهش وزن که به کاهش وزن کمک می کنند


متابولیسم بدن را تنظیم می کند و مصرف غلات تصفیه شده را کاهش می دهد

نکات دیگری برای کمک به تنظیم متابولیسم بدن

• مصرف غلات تصفیه شده را کاهش دهید.

مطالعات نشان داده اند که خوردن غلات کامل مانند برنج قهوه ای به کاهش وزن کمک می کند. غلات کامل اشتها را کاهش می دهند و حاوی مواد مغذی بیشتری نسبت به غلات تصفیه شده هستند.

• مصرف غذا را نباید زیاد کاهش داد.

قانون کاهش وزن این است که میزان کالری که می سوزانید بیشتر از کالری دریافتی است. آیا با توجه به این قانون می توان گفت که نخوردن باعث افزایش سرعت کاهش وزن و کاهش وزن سریع می شود؟ پاسخ به این سوال منفی است.

اگر مصرف غذا بیش از حد کاهش یابد، بدن گرسنه می ماند و برای حفظ انرژی کالری کمتری می سوزاند. از طرفی در این شرایط کمبود مواد مغذی باعث عوارضی مانند خستگی و بی حالی می شود. همچنین زمانی که دوره رژیم به پایان می رسد، تمایل شما به خوردن غذاهای شیرین یا پرچرب افزایش می یابد. خوردن این غذاها به افزایش وزن مجدد کمک می کند.

• مصرف نوشیدنی های شیرین را کاهش دهید.

دلیل اصلی توصیه نشدن نوشیدنی های شیرین این است که کالری بالایی دارند. برخی از مطالعات نشان داده اند که این نوشیدنی ها علاوه بر پر کالری بودن تاثیر منفی بر روی متابولیسم داشتن. آب میوه ها، نوشابه ها، دمنوش های شیرین و … خطر ابتلا به چاقی، دیابت نوع 2، بیماری عروق کرونر قلب و … را افزایش می دهد.

• مصرف غذاهای سرشار از چربی را کاهش دهید.

بدن برای انجام وظایف خود به مقداری چربی نیاز دارد. اما از آنجایی که چربی ها کالری بالایی دارند، مصرف زیاد آنها توصیه نمی شود.
مصرف زیاد غذاهای پرچرب، حتی برای مدت کوتاه، متابولیسم را تحت تاثیر قرار می دهد. نتایج یک مطالعه نشان داد که تنها 5 روز رژیم غذایی پرچرب توانایی عضلات را برای استفاده از گلوکز (قند) مختل می کند. این منجر به افزایش وزن، دیابت و سایر مشکلات می شود.


بیشتر بخوانید: غذاهای چاق چیست؟


دیدگاهتان را بنویسید