فناوری هارپ چیست؟ همه ی چیزهایی که لازم است بدانی


آیا تا به حال نام هارپ را شنیده اید؟ هارپ کلمه ای است که در سال های اخیر در زمان وقوع بلایای طبیعی مطرح شده است. شایعات زیادی درباره فناوری هارپ در فضای مجازی منتشر شده است، شایعاتی مبنی بر اینکه هارپ عامل بروز بلایای طبیعی مختلف بوده است. با این حال، این شایعات هرگز به طور دقیق نگفتند که هارپ چیست. در این مقاله سعی خواهیم کرد به زبان ساده فناوری هارپ را توضیح دهیم که چه می کند و چرا تئوری های توطئه پیرامون آن بی اعتبار است.

فناوری هارپ چیست؟

کلمه HARP مخفف “High Frequency Active Auroral Research Program” است که در انگلیسی به صورت هارپ (HAARP) تلفظ می شود. مرکز تحقیقات هارپ در ایالت آلاسکا. در این مرکز مجموعه ای متشکل از 180 آنتن فرستنده در زمینی به مساحت 13 هکتار تعبیه شده است. این آرایه ها به مجموعه ای از ژنراتورها متصل می شوند که با هم 3.6 مگاوات برق تولید می کنند. این توان تولید شده به صورت امواج الکترومغناطیسی با فرکانس 2.7 تا 10 مگاهرتز از طریق این آنتن ها به سمت آسمان پخش می شود.

این اعداد ممکن است گیج کننده به نظر برسند. به بیان ساده، مرکز در واقع یک اجاق برقی بزرگ است. درست مانند زمانی که اجاق برقی را در خانه خود روشن می کنید، هوای اطراف توسط تابش گرما گرم می شود، هارپ نیز گرم می شود، با این تفاوت که هدف هارپ گرم کردن و تحریک لایه خاصی در هوای اطراف زمین به نام یونوسفر است.

قبل از اینکه به این سوال بپردازیم که چرا یونوسفر را با هارپ گرم می کنند، ابتدا لایه یونوسفر را معرفی می کنیم.

لایه یونوسفر چیست و در کجا قرار دارد؟

پروژه هارپ و مطالعه لایه یونوسفر
یونوسفر بیرونی ترین قسمت جو زمین است

شاید در کتاب های جغرافیا یا زمین شناسی با لایه های مختلف سیاره ما آشنا شده باشید. جو زمین از چندین لایه تشکیل شده است. یونوسفر یا یونوسفر نیز یکی از لایه های جو زمین است. این لایه از ارتفاع تقریبی 50 کیلومتری از سطح زمین شروع شده و تا ارتفاع تقریبی 500 کیلومتری ادامه می یابد. یونوسفر زمین را مانند یک کمربند احاطه کرده است.

در اثر برخورد پرتوهای انرژی خورشید مانند پرتوهای فرابنفش، اتم های این لایه هوا برانگیخته شده و 1 یا بیشتر الکترون از دست می دهند. در نتیجه اتم های این لایه به 1 اتم یونیزه با بار مثبت تبدیل می شوند. به همین دلیل نام یونوسفر انتخاب شد. بنابراین ما یک کمربند از اتم های یونیزه و الکترون های آزاد داریم.

اهمیت لایه یونوسفر چیست؟

مهمترین نقش یونوسفر در ارتباطات رادیویی و ارتباطات از راه دور است. برای ارسال پیام های رادیویی به فردی که از ما بسیار دور است، باید راهی برای ارسال امواج رادیویی برای آنها پیدا کنیم. ما نمی توانیم امواج را مستقیماً به گیرنده آن بفرستیم زیرا زمین گرد است و فرد در میدان دید ما نیست. اینجاست که یونوسفر به کمک ما می آید. ما امواج رادیویی با فرکانس پایین (مانند سیگنال های تلفن همراه) را با کمک یک ایستگاه فرستنده به آسمان می فرستیم. این امواج به لایه یونوسفر برخورد کرده و در محدوده وسیعی منعکس می شوند. این امواج منعکس شده به ایستگاه گیرنده می رسد و سپس به تلفن همراه ما می رسد.

کاربرد لایه یونوسفر

ساز چنگ؛ دستگاهی برای مطالعه یونوسفر

اکنون می توانیم به سوال اول خود برگردیم. چرا یونوسفر را با هارپ گرم می کنند؟ گاهی اوقات طوفان های خورشیدی باعث ایجاد اختلال در این لایه می شود، اختلالاتی که منجر به وقفه در ارتباطات می شود.

با استفاده از آنتن‌های HARP در مقیاسی میلیون‌ها برابر کوچک‌تر از طوفان‌های خورشیدی، امواج پرانرژی را به یونوسفر می‌فرستیم تا موقتاً بخش کوچکی از این لایه را برانگیخته و (گرما) کند. سپس دستگاه های اندازه گیری واقع در مرکز چنگ این تغییرات را اندازه گیری می کنند. به این ترتیب اطلاعات خود را در مورد این لایه و اختلالات ایجاد شده در آن افزایش خواهیم داد.

تاریخچه چنگ

تولید چنگ از سال 1372 آغاز شد که 1 سال بعد در زمستان 94 این مرکز با 18 آنتن با توان 360 کیلووات کار خود را آغاز کرد. توسعه پروژه هارپ در سال های بعد ادامه یافت تا اینکه در سال 1999 تعداد آنتن ها به 48 عدد رسید و چندین دستگاه اندازه گیری جدید نیز نصب شد. در سال های 2003 تا 2006 تعداد آنتن ها افزایش یافت و به 180 آنتن با توان 3.6 مگاوات رسید.

سرمایه گذار و مجری این پروژه نیروی هوایی و نیروی دریایی ایالات متحده بود. این دو نیرو بودند که برای اولین بار طرح این پروژه را ارائه کردند.

چرا ارتش آمریکا ARPA را ساخت؟

شاید حضور نظامیان در این پروژه مشکوک باشد و در واقع یکی از دلایل تئوری های مختلف توطئه همین است. البته همانطور که گفتیم مطالعه یونوسفر برای مخابرات مهم است که در ارتباطات نظامی اهمیت بیشتری پیدا می کند. ممکن است اختلال در ارتباطات تلفنی غیرنظامی برای مدت کوتاهی از اهمیت بالایی برخوردار نباشد، اما برای ارتباطات نظامی از اهمیت بالایی برخوردار نیست. بنابراین نیروی هوایی و نیروی دریایی ایالات متحده با مطالعه این لایه می خواستند دستگاه های خود را در برابر این اختلالات احتمالی بهینه کنند.

اگرچه هارپ یک پروژه نظامی بود، اما هرگز مخفی نبود. تمام داده ها و نتایج مطالعه HARP از زمان شروع آن در جامعه علمی موجود بوده است. علاوه بر این، امروز این پروژه دیگر در دست ارتش آمریکا نیست. از سال 2015، HARP توسط دانشگاه آلاسکا فیربنکس مدیریت می شود.

تکنولوژی هارپ و تئوری های توطئه

حضور 2 نیروی نظامی به عنوان پیمانکار و آزمایش های چنگ باعث شده تا این مرکز از زمان ساخت تا کنون سرچشمه نظریه های توطئه مختلف باشد. یکی از معروف ترین این نظریه ها توسط هوگو چاوز، رئیس جمهور سابق ونزوئلا، در سال 2010 ارائه شد که استدلال می کرد که زلزله بزرگ در هائیتی توسط چنگ ایجاد شده است. همچنین برخی از حوادث طبیعی مانند زلزله یا طوفان در فضای مجازی به زبان فارسی به آرپا نسبت داده شده است. جدای از اینها، کنترل ذهن و دستکاری زمان نیز از دیگر مواردی است که به این پروژه نسبت داده می شود.

هارپ و زلزله

واقعیت این است که هیچ یک از این نظریه ها مبنای علمی و حتی منطقی ندارند. مثلا فرستنده ای که با توان 3.6 مگاوات راه اندازی شده و انرژی خود را به آسمان می فرستد چگونه می تواند در دل زمین زلزله ایجاد کند؟

انرژی مورد نیاز برای ایجاد زلزله بم که حدود 6.5 در مقیاس ریشتر بود، معادل انفجار 4.5 میلیون تن TNT است. انرژی لازم برای ایجاد زلزله ای به بزرگی 5 ریشتر معادل انفجار حدود 31000 تن TNT است. توان 3.6 مگاواتی آنتن های هارپ در مقایسه با این اعداد چیزی نیست. مقداری از این نیرو نیز به صورت انرژی حرارتی در بدنه آنتن ها و در هوای اطراف هدر می رود. بنابراین هیچ مبنای علمی برای فناوری هارپ برای ایجاد زلزله وجود ندارد.

چنگ و دستکاری زمان

در مورد دستکاری آب و هوا نیز باید گفت که آب و هوای زمین یک سیستم بسیار بزرگ و پیچیده است. یعنی هزاران عامل ریز و درشت در تعامل با یکدیگر پدیده های هواشناسی را شکل می دهند. حال چگونه ممکن است مرکز کوچکی در گوشه ای از جهان با قدرت اندک خود بتواند این مجموعه بزرگ و پیچیده را برای رسیدن به هدفی خاص دستکاری کند؟ واقعیت این است که تا کنون بشریت نتوانسته است زمان را با مداخله تکنولوژیک دستکاری کند. به عنوان مثال، آنچه باروری ابرها نامیده می شود نیز تلاشی ناموفق و ناموفق است که به دلیل تأثیر ناچیز و بیهوده آن در بیشتر کشورهای جهان رها شده است. وقتی نمی‌توانیم ابرها را بارانی کنیم، چگونه می‌توان انتظار داشت که پدیده‌های عظیمی مانند طوفان را کنترل کنیم؟

آخرین کلمه

دانش بشر از جو و نقش آن در زندگی انسان هنوز در حال تکامل است. هارپ تنها یکی از مراکز مطالعه لایه های مختلف جو زمین است. اما این مرکز یکی از مهم ترین و قوی ترین مراکز تحقیقاتی در نوع خود بی نظیر است. منتظر نظرات و سوالات شما در قسمت نظرات هستیم.

منابع دیگر: haarp.gi.alaska


بسته 9 ایده کسب و کار برای ایجاد ثروت با سرمایه کم

کسب و کار خود را با سرمایه اندک شروع کنید

برای مدت محدود

دیدگاهتان را بنویسید