فیفوبیا یا ترس از عشق علت، علائم، درمان


فیفوبیا یا ترس از عشق می تواند روابط معنادار را برای فرد دشوار کند. یک جدایی دردناک، طلاق، رها شدن یا طرد شدن در کودکی یا بزرگسالی ممکن است شما را برای همیشه از عاشق شدن ترسانده باشد. در این مقاله به بررسی علائم و علل این مشکل می پردازیم و روش هایی را برای درمان آن معرفی می کنیم.

فیلوفوبیا چیست؟

افراد مبتلا به فیلوفوبیا از عشق می ترسند. این ترس آنقدر شدید است که ایجاد و حفظ روابط عاشقانه را دشوار و گاهی غیرممکن می کند. کلمه فیلو یک کلمه یونانی به معنای دوست داشتن یا دوست داشتن است و در زبان یونانی فوبیا برای بیان ترس به کار می رود. بیشتر مردم در مقطعی از زندگی خود ترس خفیفی از عاشق شدن احساس می کنند، اما فیلوفوبیا شدیدتر است و باعث می شود افراد احساس انزوا و عدم محبوبیت کنند. فرد مبتلا به این اختلال از عاشق شدن یا نزدیک شدن به دیگران می ترسد و در برخوردهای عاشقانه نمی تواند واکنش خوبی نشان دهد.

تشخیص تعداد افراد مبتلا به فیلوفوبیا آسان نیست، زیرا بسیاری از افراد ممکن است ترس خود را ابراز نکنند یا هرگز متوجه نشوند که این مشکل را دارند. برخی از مردم انگلیس معتقدند که ملکه الیزابت اول نیز فیلسوفی داشت و به همین دلیل هرگز ازدواج نکرد.

چه کسانی مستعد فیلوفوبیا هستند؟

معمولا زنان بیشتر از مردان از ترس از اختلال عشق رنج می برند. البته بروز این اختلال در افراد به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • سابقه خانوادگی: دیدن یک والدین یا یکی از اعضای خانواده که دارای فوبیا یا اختلال اضطرابی است می تواند شما را مستعد ابتلا به بیماری ها و ترس های مشابه کند.
 • ژنتیک: بر اساس برخی تحقیقات، ژن های برخی افراد تغییراتی ایجاد می کند که آنها را مستعد اختلالات اضطرابی و انواع فوبیا می کند.
 • درگیری با انواع دیگر فوبیا: داشتن بیش از یک نوع فوبیا رایج است. فرد مبتلا به فیلوفوبیا ممکن است از تعهد، طرد شدن یا رها شدن نیز بترسد.

چرا از ترس از اختلال عشق رنج می بریم؟

اکثر افرادی که به فیلوفوبیا مبتلا می شوند می توانند ریشه این مشکل را به تجربیات آسیب زا در دوران کودکی ردیابی کنند. این نوع فوبیا می تواند یک واکنش محافظتی باشد. اگر به خود اجازه ندهید در دل کسی بیفتید، خطر آسیب دیدن و درد جدایی احتمالی کمتر می شود.

برخی از دلایل بالقوه ترس از عشق عبارتند از:

 • روابط مشکل ساز قبلی؛
 • ترس از طرد شدن؛
 • فشارهای فرهنگی یا مذهبی؛
 • آسیب های دوران کودکی؛
 • ژنتیک؛
 • سردی روابط والدین.

در زیر هر یک از این دلایل را به اختصار توضیح می دهیم.

1. روابط مشکل ساز قبلی

روابط آسیب زا در گذشته می تواند باعث فیلسوفی شود. تجربه خیانت، خیانت یا دلشکستگی گاهی افراد را به دوری از روابط عاشقانه سوق می دهد. در واقع تجربه قبلی این افراد به قدری دردناک بوده است که می خواهند با دوری از این نوع رابطه از خود در برابر شکست های احتمالی یا تکرار تجربیات قبلی محافظت کنند.

دل شکستن

2. ترس از طرد شدن

طرد شدن والدین نیز می تواند منجر به ترس از عشق در بزرگسالی شود، اما این مشکل تنها در دوران کودکی ریشه ندارد. حتی بزرگسالانی که به طور مکرر توسط دوستان یا شرکای عاشقانه طرد شده اند، ممکن است ترس داشته باشند و از علاقه دوباره به دیگران اجتناب کنند.

3. فشارهای فرهنگی یا مذهبی

در برخی جوامع فشار بیشتری برای ازدواج در سنین پایین و در شرایط خاص وجود دارد. در این جوامع اگر کسی این نوع ازدواج را نپذیرد و نخواهد از آداب و رسوم سنتی پیروی کند، ممکن است از عشق بترسد. این افراد احساس می‌کنند که هیچ نقشی در تعیین شریک زندگی ندارند و از نوعی ناامیدی رنج می‌برند که فیلسوفی یکی از پیامدهای احتمالی آن است.

4. ترومای دوران کودکی

کودکانی که وقایع دشواری را تجربه کرده‌اند ممکن است بترسند که در آینده دوست داشته باشند یا دوست داشته شوند. برخی از قابل توجه ترین رویدادهای آسیب زا که اغلب منجر به فیلسوفی می شوند عبارتند از:

 • طلاق اختلافی والدین؛
 • مرگ پدر یا مادر؛
 • عزیمت، خروج
 • کودک آزاری.

5. ژنتیک

افراد می توانند بیماری هایی مانند ترس یا اضطراب را از خانواده خود به ارث ببرند. طبق تحقیقات، وراثت یا ژنتیک تا 76 درصد در ترس های اجتماعی و فوبیا نقش دارد. البته برخی از دانشمندان نیز بر این باورند که تأثیر ژنتیکی این مشکلات تنها 13 درصد است.

6. روابط سرد با والدین

روانشناسان بر این باورند که وابستگی اولیه ما به والدین، نحوه نگرش ما به روابط را شکل می دهد و بر روابط ما در بزرگسالی تأثیر می گذارد. به عبارت دیگر، ترس از عاشق شدن می تواند ناشی از برخورد با والدینی باشد که از نظر عاطفی به ما نزدیک نبودند. گاهی اوقات، بزرگ شدن توسط والدینی که بیش از حد مضطرب هستند یا به کودک خود توجهی ندارند، باعث ایجاد مشکلاتی مانند ترس از عشق می شود. کودکی که مورد توجه، محبت و تایید والدین قرار نمی گیرد، بیشتر جذب غریبه ها می شود تا ارتباط با عزیزانش.

7. افسردگی

به گفته گروهی از دانشمندان آمریکایی، افسردگی عامل مهمی در ترس از عشق است. یک فرد افسرده ممکن است با احساس بی ارزشی و دشواری در تصمیم گیری دست و پنجه نرم کند. همین مشکل می تواند منجر به مشکلاتی مانند ترس از عشق شود.

نشانه های ترس از عشق

احساس عشق

علائم فیلوفوبیا برای هر فردی متفاوت است اما برخی از علائم در این افراد شایع است که با مشاهده آنها می توانیم چاره ای برای آن بیندیشیم.

1. سعی نمی کنند با دیگران صادقانه ارتباط برقرار کنند

فردی که از عاشق شدن می ترسد ممکن است با دیگران روابط دوستانه داشته باشد اما معمولاً صحبت های سطحی و معاشرت با آنها دارد. دلیلش روشن است. این افراد از صمیمیت با دیگران، ضعف نشان دادن و ابراز احساسات می ترسند. کسانی که با ترس از عشق دست و پنجه نرم می کنند ممکن است نگران قضاوت شدن یا حتی طرد شدن باشند.

2. نمی توانند به دیگران اعتماد کنند

عاشق شدن یعنی به شریک زندگی تان اعتماد کنید و مطمئن باشید که او به شما وفادار می ماند و به شما صدمه نمی زند. اگر از فیلوفوبیا رنج می برید، احتمالاً اعتماد به دیگران برای شما بسیار دشوار است و ممکن است دائماً در مورد نیت خوب شریک زندگی خود شک داشته باشید.

3. تعهد در یک رابطه مترادف با مشکل تلقی می شود

فردی که از عشق می ترسد در واقع از درگیر شدن در یک رابطه جدی می ترسد و مدام احساس می کند در دام افتاده یا آزادی و هویت خود را از دست داده است.

4. ایجاد روابط صمیمانه با دیگران برای آنها آسان نیست

وقتی فردی با ترس از عشق دست و پنجه نرم می کند، برای روابط نزدیک و صمیمی با دیگران محدودیت هایی قائل می شود. دلیل آن این است که این فرد از برقراری ارتباط نزدیک با دیگران احساس خوبی ندارد.

5. بار سنگین گذشته را به دوش می کشند

هر رابطه آشفته و آسیب زا حامل بار سنگینی از خاطرات بد و تجربیات دردناک است که می تواند برای مدت طولانی ادامه یابد. اگر فردی روابط آسیب زا خانوادگی یا عاشقانه خود را در گذشته فراموش نکند، ممکن است از تکرار این تجربیات بترسد. این مشکل نشانه بارز ترس او از عشق است.

6. دوست ندارند در مورد عشق یا روابط شخصی صحبت کنند

دوستان در مورد روابط عاشقانه خود با یکدیگر صحبت می کنند و این به هیچ وجه غیرطبیعی نیست، اما فردی که از فیلسوفی رنج می برد از گفتگوهای عاشقانه و هر چیزی که مربوط به عشق است اجتناب می کند.

7. بعد از چند قرار عاشقانه از شما دوری می کنند

افرادی که از عشق می ترسند از صمیمیت اجتناب می کنند، بنابراین ممکن است پس از چند قرار عاشقانه، تماس های تلفنی یا پیامک های شما را نادیده بگیرند. مشکل از شما نیست. این افراد از توسعه روابط می ترسند.

8. در روابط عاطفی مشکل دارند

فردی که از عشق می ترسد از روابط فیزیکی لذت می برد، اما نمی تواند از نظر عاطفی به شما نزدیک شود. نزدیکی فیزیکی به او آسیب چندانی نمی زند، بنابراین برای او راحت تر است.

9. از شکسته شدن می ترسند

دلیل اینکه برخی افراد از روابط عاشقانه اجتناب می کنند این است که نمی خواهند خطر شکست قلب را بپذیرند. این افراد از عاشق شدن می ترسند و نمی خواهند در مورد آن صحبت کنند.

10. از تنهایی لذت می برند

کسانی که از فیلوفوبیا رنج می برند از یک زندگی تنها و تنها لذت می برند. هیچ خطری در این سبک زندگی وجود ندارد. آنها می توانند هر کاری را که می خواهند انجام دهند. در واقع آنها نیازی به ایجاد انگیزه یا نگرانی در مورد صمیمیت خود با دیگران و آسیب دیدن ندارند.

از تنهایی لذت ببر

۱۱- علائم جسمانی داشته باشید

افرادی که از عشق می ترسند، وقتی چنین احساساتی را تجربه می کنند، می توانند این علائم فیزیکی را داشته باشند:

فیلوفوبیا چگونه درمان می شود؟

اکثر مردم در مقطعی از زندگی خود از صمیمیت یا عاشق شدن مقاومت می کنند یا از آن می ترسند. اگر این ترس و نگرانی زندگی عادی شما را مختل کرده است، باید به فکر درمان آن باشید.

مهمترین راه مقابله با ترس از عشق مشاوره است. اگر با این مشکل مواجه شدید، بهتر است با یک متخصص سلامت روان مشورت کنید. این متخصصان روابط گذشته شما را بررسی می کنند تا علت مشکل شما را بیابند. آنها ممکن است تمرینات تمدد اعصاب یا سایر روش های درمانی را برای کمک به غلبه بر ترس پیشنهاد کنند.

متخصصان سلامت روان نیز می توانند از حساسیت زدایی سیستماتیک استفاده کنند. این روش شرطی سازی متقابل نیز نامیده می شود. در این روش درمانی، درمانگر به آرامی شما را با ایده عاشق شدن مواجه می کند تا از حساسیت شما بکاهد.

هیپنوتیزم درمانی روش دیگری است که این متخصصان برای درمان این مشکل استفاده می کنند. این روش با آنچه در فیلم ها می بینید کاملا متفاوت است. هیپنوتیزم درمانی بیشتر شبیه نوعی مدیتیشن هدایت شده است که به شما امکان می دهد انجام کاری را که دوست دارید تصور کنید.

یافتن درمانگر مناسب نیاز به تحقیق در مورد متخصصان مختلف و شناخت روش های درمانی آنها دارد. اگر با یکی از درمانگران احساس راحتی نمی کنید، ناامید نشوید. به متخصصان دیگر بروید و فردی را پیدا کنید که فکر می کنید روش درمانی موثر و قابل اعتمادی دارد.

چگونه به فرد مبتلا به فیلسوفی کمک کنیم؟

اگر فردی در اطراف شما هست که از عشق می ترسد، می توانید با درک این مشکل از او حمایت کنید. شاید برای شما خیلی پیش پا افتاده یا بی اهمیت به نظر برسد، اما زندگی این افراد معمولاً سخت و غیرقابل تحمل است.

برای کمک به این افراد می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • آنها را مجبور به انجام کارهایی نکنید که دوست ندارند، مانند صحبت کردن در مورد جزئیات زندگی شخصی.
 • آنها را تشویق کنید تا از یک مشاور کمک بگیرند.
 • تا حد امکان در مورد فوبیا بخوانید تا بتوانید احساس آنها را درک کنید.
 • کارهایی را انجام دهید که آنها احساس راحتی بیشتری با شما داشته باشند. آنچه کار می کند ساده است! از خودت بپرس.

آخرین کلمه

فیلوفوبیا مشکلی است که می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد. ترس از دوست داشتن و دوست داشته شدن دلایل متعددی دارد که مهم ترین آنها را بررسی کرده ایم. برای درمان این فوبیا، بهتر است با یک متخصص سلامت روان مشورت کنید تا برای همیشه از شر این مشکل خلاص شوید.


پیوست کتاب الکترونیکی

اگر می خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاشقانه خود یا حتی خودتان در یک رابطه را بفهمید، باید این کتاب را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید