فیلتر کردن؛ تهدیدی برای اشتغال شهروندان/ پیگیر جبران خسارات وارده به مشاغل اینترنتی هستیم


فیلتر کردن؛  تهدیدی برای اشتغال شهروندان/ پیگیر جبران خسارات وارده به مشاغل اینترنتی هستیم


به گزارش خبرنگار ایلنا، اما اینکه چقدر تاثیر اینترنت به درستی سنجیده شده و تبعات اقتصادی محدودیت های اینترنت ایران بر زندگی مردم چقدر بوده موضوعی است که باید به آن توجه شود. محدودیت های اینترنت در ایران بسیاری از شرکت ها و استارت آپ ها را با مشکلات برنامه ریزی نشده و زیان های مختلف مواجه کرده است. اندازه‌گیری تأثیر محدودیت‌ها در اینترنت مطمئناً بسیار دشوار است و تقریباً غیرممکن است که رقم دقیقی که شامل همه آسیب‌ها باشد ارائه داد.


مدیر سبزی ژیکوان با اشاره به مشکلات ناشی از قطعی اینترنت گفت: بسیار طبیعی است که با قطع شدن اینترنت، دسترسی اکثر مردم به فضای مجازی و اپلیکیشن هایی که فضای کسب و کار را ایجاد کرده اند، قطع می شود، بنابراین آسیب هایی که به کسب و کار اینترنتی و بازاریابی وارد می شود. فعالیت ها بسیار قابل توجه است.


اشرف السادات طاهری در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، افزود: البته باید به شرایطی توجه کرد که آسیب های ناشی از قطعی اینترنت را در چه شرایطی تحمل می کنیم. این وضعیت زمانی رخ داد که ما 3 سال پیش آسیب ناشی از کرونا را متحمل شدیم و اکنون با چالش نهایی اینترنت روبرو هستیم.


مدیر سبزی ژیکوان گفت: برای شرکت هایی که هم از طریق فضای IT فعالیت می کردند و هم دارای مرکز فروش بودند، مشتریان آنها با موقعیت فروشگاه ها آشنا بودند و آسیب به مراتب کمتری متحمل شدند. اما کسب و کارهایی که فقط از طریق فضای مجازی فعالیت می کردند آسیب شدیدتر و گسترده تری را متحمل شدند.


به دلیل فیلتر نمی توانید به فعالیت های آنلاین ادامه دهید


یکی دیگر از افراد شاغل در فضای مجازی گفت: به دلیل قطعی اینترنت آسیب های زیادی به فعالیت های فضای مجازی وارد شده است. متأسفانه فیلترینگ شرایطی را ایجاد کرده که امکان ادامه فعالیت های تجاری در فضای مجازی وجود ندارد.


حامد یاراحمدی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا افزود: به دلیل فیلترینگ و قطعی اینترنت، خسارات و زیان های مالی و درآمدی زیادی به بنگاه ها وارد شده است و این خسارات به حدی است که به راحتی قابل جبران نیست.


وی ادامه داد: طیف مشتریانی که از طریق اینترنت و فضای مجازی از این گونه شرکت ها خرید می کردند به میزان قابل توجهی کاهش یافته و این امر آسیب شدیدی به کسب و کارهای اینترنتی و بازاریابی وارد کرده است.


یار احمدی گفت: به عنوان یکی از کارآفرینان فضای مجازی برای حدود 15 نفر شغل ایجاد کرده ام و هر ماه باید حقوق این 15 نفر را پرداخت کنم. برخی از این افراد کودکان کار هستند که با پوشش دادن آنها در فضای کاری خود توانستم بخشی از مشکلات درآمدی این کودکان را برطرف کنم.


وی تصریح کرد: اما متأسفانه با وجود فیلترهای موجود و قطعی مکرر اینترنت، کسب و کار خود را در فضای مجازی از دست خواهم داد و به همین دلیل افرادی که برای آنها شغل ایجاد کرده بودم و کودکان کارگری که تحت پوشش قرار داده بودم با مشکل مواجه می شوند. جدی برخورد شود


فیلتر کردن ارتباط بین صاحبان مشاغل و مشتریان را مختل کرده است


یکی دیگر از بانوان فعال در فضای مجازی گفت: قطعی اینترنت و فیلتر شدن فعالیت های فضای مجازی با آسیب ها و مشکلات زیادی مواجه شده است. این شرایط باعث شده است که کارآفرینان در فضای مجازی ارتباط با مشتریان را متوقف کنند و از این رو حجم مشتریان آنها به شدت کاهش یافته است.


ماندانا منصوری در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، افزود: امیدوارم مسئولین بدانند اینترنت یک ابزار ارتباطی عمومی است و برای بسیاری از افرادی که از این طریق امرار معاش می کنند، فضای کاری ایجاد می کند.


وی ادامه داد: بسیاری از اپلیکیشن هایی که در فضای مجازی وجود دارد ابزار و فضای کسب و کار تعداد زیادی از افراد است. بنابراین نباید آن را اسباب بازی تلقی کنند که هر وقت خواستند آن را آزاد کنند و هر وقت نخواستند آن را فیلتر کنند.


تعداد مشتریان و حجم فروش بسیار کاهش یافته است


محمد خسروی مانند یکی دیگر از افرادی که از طریق فضای مجازی به تجارت مشغول است در گفتگو با خبرنگار ایلنا گفت: با توجه به فیلترها و قطعی مکرر اینترنت از یک سو تعداد مشتریان ما از سوی دیگر است. حجم فروش محصولات نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، بنابراین در واقعیت می توان گفت که با شرایط فعلی نمی توان درآمد چندانی را متصور شد.


دولت به دنبال جبران فعالیت های اینترنتی است


مدیرکل دفتر اقتصادی استانداری مرکزی نیز در این خصوص اظهار داشت: اگر قرار باشد سیاست، طرح یا برنامه خاصی در خصوص اینترنت و فضای مجازی وجود داشته باشد، استان ها نمی توانند به طور جداگانه در این خصوص تصمیم گیری کنند. قطعا هر سیاست، استراتژی و برنامه ای باید در سطح کلان کشور اندیشیده و اتخاذ شود.


محمدرضا گودرزی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا افزود: در این زمینه برنامه، سیاست و اقدام جایگزین خاصی به استان ها ابلاغ نشده است. بنابراین به عنوان یک مسئول استانی نمی توانم در این باره اظهار نظر خاصی داشته باشم و هرگونه اظهارنظری در این باره قطعی و دقیق نخواهد بود.


وی ادامه داد: مهم ترین موضوع این است که دولت پیگیر جبران خسارات وارده به فعالیت های اینترنتی و فضای مجازی است تا فعالان این حوزه آسیب کمتری را در این زمینه ببینند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید