قرارداد هفت میلیارد دلاری توسعه میدان آزادگان منعقد شد


رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور تاکید کرد: در یک ماه گذشته قرارداد هفت میلیارد دلاری توسعه میدان مشترک نفتی آزادگان در این سازمان منعقد کرده ایم.

میرکاظمی با ارائه تحلیلی از شرایط اقتصادی کشور گفت: در برنامه های 1401 چندین هدف داشتیم از جمله ثبات اقتصادی که بتوانیم منابع و مصارف کشور را مدیریت کنیم و نیازی به استقراض نداشته باشیم، پایه پولی نیست، افزایش می یابد و می شود. باعث تورم نمی شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اضافه کرد: بر این اساس فشار تقاضا را کنترل کردیم; اما در فشار هزینه ها عواملی مانند افزایش دستمزد کارگران و افزایش تعرفه ها که رشد منطقی خود را در سال های گذشته ایجاد نکرده بود، باعث ایجاد آثار تورم در بازار شد و این فشار هزینه بر برنامه های انجام شده تأثیر گذاشت. .

معاون رئیس جمهور از عزم دولت برای اتمام پروژه های نیمه تمام خبر داد و گفت: در حال حاضر با سرعت سال گذشته بیش از 3 هزار میلیارد تومان نیم پروژه در کشور داریم و هر روز تحت فشار هستیم که برای تعریف پروژه های جدید، در ما در سال گذشته حدود 180 هزار میلیارد تومان پرداخت کردیم و اگر به این وضعیت ادامه دهیم، ساماندهی پروژه های نیمه راه سال ها طول می کشد. در این شرایط اگر پروژه جدیدی تعریف کنیم، وضعیت بدتر می شود.

میرکاظمی ادامه داد: در برخی جاها پیشنهاد داده ایم که پروژه ها به بخش خصوصی و مردم واگذار شود اما مسئولان گفته اند این پروژه ها ارزان نیست در حالی که این سوال باقی است که اگر پروژه ارزان نیست چرا باید دولت به جای هزینه در بخش های اشتغال یا ایجاد زیرساخت های تولید در پروژه هایی که ارزان نیستند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: این نکته را همیشه به یاد دارم که ما فقط مسئول بودجه نیستیم؛ بلکه باید به این نکته توجه داشته باشم. زیرا در بسیاری از موارد به برنامه ملی و سازمان بودجه و سازمان های مدیریت و برنامه ریزی استان ها فقط به عنوان توزیع کننده بودجه نگاه می شود و به مرور زمان این سازمان به یک سازمان بودجه تبدیل شده است. وظیفه دستگاه های مدیریت و برنامه ریزی استان تدوین برنامه های منطقی و فعال نگه داشتن شورای برنامه ریزی و توسعه استان برای تخصیص منابع ابلاغی به پروژه های اولویت دار است.

وی سپس افزود: آنچه اکنون در کشور به شدت ضعیف است، برنامه است. منابع زیادی در کشور هزینه می شود اما خروجی قابل قبولی نداریم. مثلاً در 7 سال گذشته 2 هزار و 700 میلیارد تومان در کشور هزینه شده است اما تولید موثری برای مردم صورت نگرفته است.

میرکاظمی ادامه داد: وقتی به شاخص‌های کلان اقتصادی در سال‌های اخیر نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که حتی پسرفت کرده‌ایم و اقتصاد منقبض شده و نرخ رشد سرمایه‌گذاری به منفی ۴.۶ درصد و رشد اقتصادی ۴، ۶ درصد بوده است.

معاون رئیس جمهور سپس با طرح این سوال که با صرف 2700 منابع همتی چه دستاوردی حاصل شده و چه تاثیری در امور اقتصادی کشور و معیشت مردم داشته است، گفت: سازمان های مدیریت و برنامه ریزی استان ها باید به انحرافات توجه کنند و نکنند. فقط روی خودشان تمرکز کنند، اما در تامین مالی شرکت کنند. مدیران استانی باید با مدیریت و برنامه ریزی متناسب با توان هر استان، رونق شرکت ها را ارتقا دهند و این هنر استان هاست که با برنامه ریزی و مدیریت صحیح بودجه می توانند منابع را در جایی که بیشترین تاثیر را دارد خرج کنند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در ادامه افزود: امسال منابع خوبی در نظر گرفته بودیم و سهم صندوق پیشرفت و عدالت 20 درصد در حساب بودجه بود و راهنمای عالی برای برخی سهم صندوق را 40 درصد افزایش داد. دلایل.” اما وقتی مجلس 20 درصد منابع را کاهش داده است باید 20 درصد هزینه ها را هم کاهش دهد که انجام نشده است. در نتیجه بخشی از اشتغال کاهش یافت و برخی درآمدها دیده شد که محقق نشد.

میرکاظمی سپس گفت: تلاش می کنیم از این منابع برای صندوق پیشرفت و عدالت استفاده کنیم. پشتوانه ای برای شکل گیری فعالیت های اقتصادی استانی و همچنین عمرانی باشیم تا با امکاناتی که در اختیار داریم جهشی به کارهای عمرانی بدهیم تا از آنها استفاده کنیم.

وی افزود: گاهی آنقدر درگیر مسائل حاشیه ای می شویم که متن اصلی از دست ما خارج می شود و متاسفانه خیلی جاها این اتفاق افتاده است. مثلاً در قوانین برنامه توسعه کشور، اگر به صفحات اولیه آن نگاه کنید، رشد اقتصادی، بهره وری، کاهش تورم و … تعریف و هدف گذاری شده است. اما با بازگشت به صفحات بعدی، متوجه خواهیم شد که این مفاهیم تقریباً به فراموشی سپرده شده اند و در پایان برنامه با کمال تعجب مشاهده می کنیم که متأسفانه رشدی نداشته است. بنابراین باید از همان ابتدا برای هر هدف برنامه داشته باشیم و روی آن تمرکز کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در ادامه گفت: ما فقط مرکز هزینه نیستیم و باید روی درآمد هم تمرکز کنیم. در قانون بودجه 1401 صندوق های مختلفی تعریف شده است که باید با فروش ملک فعال شود. به عنوان مثال در حوزه جهاد کشاورزی 30 هزار میلیارد تومان در این صندوق برای تنظیم بازار، خرید محصول، حمایت از تولید و… دیده شده که وقتی کار نمی کنند نمی توانیم به بیت المال فشار بیاوریم. زیرا شاهد تاخیر در پرداخت غلات کشاورزان هستیم. زیرا یکی از مهم ترین عوامل تاخیر در پرداخت اعتبارات کمبود منابع این صندوق است و در غیر این صورت در صورت تحقق کل یارانه نان تبصره 14 70 هزار میلیارد تومان می شود که به این رقم می رسد. در 12 ماه

وی افزود: هنر در ایجاد منابع و انجام کار است اما در حال حاضر همه متکی به داشته های بیت المال هستند. در حالی که منابع زیادی در کشور وجود دارد که می توانیم پروژه های بزرگ را به تنهایی انجام دهیم. طی یک ماه گذشته کارگروه ها و کنسرسیوم های مختلفی برای تنظیم برنامه و بودجه کشور تشکیل شده و قراردادی به ارزش 7 میلیارد دلار برای توسعه میدان مشترک نفتی آزادگان منعقد کرده ایم. همچنین برای ساخت دو پروژه پتروشیمی 19 میلیارد دلار تفاهم نامه امضا کرده ایم و در حال آماده سازی پروژه 10 میلیارد دلاری دیگر هستیم. بنابراین باید از روش ها، خلاقیت و ابتکار مختلف برای ایجاد منابع استفاده کرد وگرنه با داشته های فعلی دولت امکان حرکت جدیدی وجود ندارد.

معاون رئیس جمهور درباره واردات خودرو گفت: بانک مرکزی با این استدلال که تقاضا برای ارز در بازار افزایش می یابد و قیمت آن افزایش می یابد به شدت با این موضوع مخالف بود و وزارت امنیت نیز بر واردات تاکید کرده است. خودرو تا قیمت خودرو در بازار متعادل شود. اما پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه این بود که با اختصاص واردات خودرو به شرکت هایی که منابع ارزی دارند، این کار انجام شود. زیرا نه تنها بر عرضه و تقاضای ارز داخلی تاثیری ندارد، بلکه ارز از این طریق وارد کشور می شود.

میرکاظمی همچنین افزود: دارایی‌های ارزشمندی در کشور اعم از مردم و بخش خصوصی داریم که باید با ایجاد کنسرسیوم و مشارکت در تامین منابع پروژه‌ها، رشد اقتصادی و اشتغال‌زایی به آن‌ها توجه جدی داشته باشیم. بنابراین لازم است برای هر یک از این مولفه های مهم در هر استان برنامه ریزی شود و بر اساس استعدادها و پتانسیل های منطقه، کار به صورت منظم و جدی تعریف و رصد شود و در شورای برنامه ریزی و توسعه استان و همچنین جلسات مختلف دیگر نتیجه پیگیری های مدیران می باشد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در ادامه گفت: در حال حاضر میانگین عمر پروژه ها در کشور 17 سال است که با این روند تامین منابع مالی باید به 40 سال برسد. ما تلاش می‌کنیم به استان‌ها مرکزیت بیشتری بدهیم و مطمئن هستیم که نظارت بر پروژه‌ها توسط استان‌ها بهتر انجام می‌شود و معتقدیم هر چه استان‌ها فعال‌تر باشند، کار بهتر انجام می‌شود.

میرکاظمی افزود: باید به بحث کاربری اراضی توجه بیشتری شود. همچنین باید در بحث صادرات با جدیت کار کنیم و موانع موجود را با جدیت رصد و رفع کنیم و برای توسعه زیرساخت های صادراتی تلاش بیشتری کنیم. چرا که باید امسال حداقل 40 درصد رشد صادرات داشته باشیم تا در تراز ارزی نیازی به سود ارزی نفت نداشته باشیم و درآمدهای صادراتی کالاها و خدمات مهندسی بتواند درآمد را پوشش دهد و این ظرفیت در کشور وجود دارد. کشور.

معاون رئیس جمهور در پایان گفت: دلیل تاکید مستمر بر آماده سازی زمین این است که اجازه ندهیم منابع کشور با سرمایه گذاری بیش از نیاز و سپس تعطیلی واحدها هدر رود و بهره وری و سرمایه ملی ما کاهش پیدا کند و نه ما به رشد اقتصادی دست خواهیم یافت. شما باید تصمیم بگیرید که در هر منطقه چه نوع سرمایه گذاری انجام شود و همه استان ها اولویت های خود را با در نظر گرفتن اسناد آمایش محاسبه و آماده کنند تا بتوانند سرمایه گذاری را هدایت کنند و منابع را به صورت محلی خرج کنند تا بالاترین ارزش و بازده ملی را داشته باشند. می توان به دست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید