قرص ها در بارداری چه تاثیری دارند؟ (فواید و مقدار مصرف قرص پرگمامان) – نعنا


چالش‌های بارداری تنها به علائم بارداری محدود نمی‌شود، هر مادر باردار یکسان است هفته های اول بارداری او باید خود را برای موقعیت های جدید و احتمالاً کاملاً متفاوت آماده کند. این شرایط جدید شامل افزایش نیاز بدن زن باردار به مواد مغذی و انواع ویتامین ها و مواد معدنی است. بسیاری از مادران در دوران بارداری علاوه بر پیروی از رژیم بارداری، از جمله قرص‌های حاملگی، به مصرف مکمل‌های مختلف نیز نیاز دارند.

مکمل های بارداری یکی از عناصر ضروری رژیم بارداری هستند که در صورت عدم توجه کافی می توانند اثرات جبران ناپذیری بر سلامت مادر و جنین داشته باشند. مکمل تقویت کننده Pregmom در همین راستا با هدف رفع بخش مهمی از نیازهای مادر و جنین ساخته شد.

چرا برای من یک قرص تجویزی تجویز می شود؟

احتمالاً از خود می پرسید که چرا دکتر من این قرص را تجویز کرده است؟ شما همچنین ممکن است کمی نگران باشید که من مراقب باشم رژیم غذایی در بارداری من خودم هستم و تمام جزئیات را رعایت می کنم اما هنوز باید قرص ها را بخورم!

همانطور که در بالا توضیح داده شد، قرص پرگمامان یک مکمل غذایی است که با صلاحدید پزشک متخصص زنان و زایمان برای شما تجویز می شود. البته لازم به ذکر است که این مکمل لزوماً در دوران بارداری مصرف نمی شود، پس از مشورت با پزشک، قبل از بارداری و چه زمانی امکان پذیر است. باردار شو شما همچنین می توانید از این مکمل مفید استفاده کنید.

همه انواع مکمل های بارداری در واقع یک داروی مکمل بی ضرر هستند که با تامین بخش مهمی از نیاز تغذیه ای بدن زن را برای موقعیت جدیدی آماده می کند.

قرص حاملگی چه ویژگی هایی دارد؟

با گنجاندن قرص ها در رژیم بارداری خود، می توانید بخش قابل توجهی از نیاز بدن خود به ریزمغذی ها (انواع ویتامین ها و مواد معدنی) را تامین کنید. این مکمل غذایی از نظر ارزش غذایی شامل موارد زیر است:

قرص‌های پرگمامان حاوی ویتامین‌های ضروری مورد نیاز بدن هستند.

قرص‌های پرگمامان حاوی ویتامین‌های ضروری مورد نیاز بدن هستند.

ویتامین های گروه B

مهمترین ویتامینی که به قرص های حاملگی اضافه می شود، ویتامین B9 یا اسید فولیک معروف است که بدون شک در اولین جلسات با پزشک خود توصیه های جدی برای مصرف آن در دوران بارداری دریافت کرده اید.

اسید فولیک برای زنان یکی از مواد مغذی است که هم قبل از بارداری و هم در دوران بارداری باید مصرف شود. از دلایل اهمیت این ویتامین در کنار ویتامین B12 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به تقسیم سلولی و رشد جنین کمک می کند
 • پیشگیری از نقایص مادرزادی در نوزاد (اسپینا بیفیدا یا شقاق مهره ای)
 • حفظ عملکرد طبیعی مغز و بهبود سیستم عصبی

انواع ویتامین های B برای تامین انرژی، رفع خستگی، تقویت بینایی، افزایش گلبول های قرمز و رفع مسمومیت های دوران بارداری مفید است. علاوه بر این، حفظ سلامت پوست، مو و ناخن از دیگر فواید مصرف ویتامین های گروه B است.

ویتامین A

کمک به تقسیم سلولی، رشد استخوان و اندام های کودک، تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری ها و تقویت بینایی از جمله اثرات مثبت مصرف قرص ویتامین A موجود در پرگاموم است.

ویتامین D3

با گنجاندن ویتامین D3 در رژیم غذایی بارداری، بارداری ایمن و سالم را تجربه خواهید کرد. این ویتامین به حفظ سلامت استخوان ها و دندان های مادر کمک می کند، از پوکی استخوان و پوکی استخوان جلوگیری می کند، از بارداری های پرخطر جلوگیری می کند، به رشد طبیعی مغز کمک می کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

روی

بهبود عملکرد آنزیم های فعال در بدن، تقویت سیستم ایمنی، رشد صحیح قد و وزن کودک و همچنین افزایش سایز سر، تقویت حافظه و قدرت یادگیری، پیشگیری از سقط جنین و همچنین پیشگیری از زایمان زودرس از مهمترین مزایای مصرف قرص های پوستی به دلیل وجود روی در آن است.

آهن

توجه داشته باشید که کم خونی در بارداری یکی از شایع ترین مشکلات زنان در این دوران است. ماما اکیدا دریافت آهن کافی، خوردن غذاهای غنی از آهن مانند گوشت قرمز و انواع سبزیجات، آجیل و تخم مرغ و یا مصرف دوز معینی از قرص های قبل از مادر را برای جبران این کمبود توصیه می کند.

اثرات کمبود این ماده بسیار مهم در بدن زن باردار را با هم می خوانیم:

 • زایمان زودرس
 • عدم رشد داخلی رحم
 • نوزاد کم وزن یا نارس
 • کم خونی مادر و نوزاد

نکته: هر دو قرص پرگاموم حاوی 27 میلی گرم آهن مورد نیاز مادر در روز هستند.

اسیدهای چرب امگا 3

با افزودن قرص به رژیم غذایی در دوران بارداری از خطر سقط جنین جلوگیری می کنید!

با افزودن قرص به رژیم غذایی در دوران بارداری از خطر سقط جنین جلوگیری می کنید!

احتمالا یکی از نسخه های مامایی برای شما در این دوران مصرف است قرص های اضافی DHA است! به طور کلی، تمام مکمل های بارداری مقدار مشخصی را حمل می کنند اسیدهای چرب امگا 3 من هستم. با مصرف دوز معینی از مکمل غذایی پرگاموم از فواید خوراکی اسیدهای چرب امگا 3 بهره مند خواهید شد:

 • پیشگیری از بارداری های پرخطر و زایمان زودرس
 • قد و وزن کودک و همچنین اندازه دور سر را افزایش دهید
 • بهبود هماهنگی دست و چشم
 • عملکرد مغز جنین و روند رشد را بهبود می بخشد
 • بهبود تمرکز
 • بینایی خود را بهبود بخشید

منیزیم

منیزیم موجود در قرص پرگاموم حدود 50 میلی‌گرم است که باعث کاهش انقباضات در بارداری، تامین انرژی و کاهش خستگی رایج در این دوران می‌شود. مسمومیت بارداریتنظیم قند خون و پیشگیری دیابت بارداری و فشار خون را تنظیم می کند.

اسید فولیک

این ماده همان فولات موجود در ریزمغذی های موجود در غذا است. اسید فولیک به عنوان ویتامین B9 از خانواده ویتامین ها شناخته می شود. این ماده نقش بسیار مهمی در پیشگیری از ناهنجاری های مادرزادی نوزاد از جمله نقص ستون فقرات و سیستم عصبی دارد.

البته تعیین میزان اسید فولیک در رژیم غذایی به این سادگی نیست. به همین دلیل، توصیه می کنیم زنانی که قصد بارداری دارند حداقل یک ماه قبل از بارداری از مکمل ویتامینی حاوی 400 میکروگرم اسید فولیک در روز استفاده کنند.

در دوران بارداری، افزایش مصرف اسید فولیک به 600 میکروگرم در روز توصیه می شود. این مقدار معمولا در ویتامین های روزانه بارداری وجود دارد. این عدد توسط دفتر ملی بهداشت ایالات متحده توصیه شده است. زنان بارداری که روزانه 400 میکروگرم اسید فولیک مصرف می‌کنند، خطر ابتلا به نقایص مادرزادی را در نوزادشان تا 50 درصد کاهش می‌دهند. این گزارش با تحقیقات انجام شده در سال 2019 مطابقت دارد.

چه موادی منابع خوبی از اسید فولیک هستند: سبزیجات برگ سبز، غلات غنی شده، نان و پاستا، و همچنین حبوبات و مرکبات.

فوتبال

این ماده معدنی برای ساخت استخوان و دندان کودک استفاده می شود. اگر در دوران بارداری کلسیم کافی دریافت نکنید، این ماده معدنی مستقیماً از ذخایر کلسیم مادر در استخوان ها گرفته می شود و برای رفع نیاز جنین مصرف می شود.

بسیاری از محصولات لبنی و همچنین غذاهای غنی شده با ویتامین D، یکی دیگر از مواد مغذی که با کلسیم کار می کند، نقش مهمی در استخوان ها و دندان های کودک دارند.

زنان باردار 19 ساله و بالاتر به 1000 میلی گرم کلسیم در روز و نوجوانان باردار 14 تا 18 ساله به 1300 میلی گرم کلسیم در روز نیاز دارند.

طبق گزارشی که در سال 2021 در مجله Nutrients منتشر شد، اسکلت کامل نوزاد حدود 30 گرم کلسیم دارد، یعنی سه چهارم مقدار ذخیره شده در بدن زن در طول سه ماهه سوم بارداری.

علاوه بر یک رژیم غذایی سالم، زنان باردار همچنین برای دریافت برخی از مواد مغذی که نه تنها در غذا یافت می شوند، در دوران بارداری نیاز به مصرف روزانه ویتامین دارند. مانند اسید فولیک و آهن.

به خانم هایی که جویدن و بلعیدن ویتامین ها را انتخاب می کنند توصیه می کنیم به برچسب روی این نوع ویتامین ها توجه کنند. زیرا این ویتامین ها آهن کافی ندارند.

غذاهای حاوی کلسیم: شیر، ماست، پنیر، آب میوه ها و غذاهای غنی شده با کلسیم، ساردین یا ماهی سالمون با استخوان، برخی سبزیجات مانند کلم.

پروتئین

به عنوان یک زن باردار، شما به پروتئین بیشتری نیاز دارید و بسیاری از زنان مشکلی برای دریافت پروتئین کافی از غذاهای پروتئینی ندارند.

بسیاری از متخصصان تغذیه پروتئین را یک ماده مغذی سازنده می نامند زیرا نقش مهمی در ساخت اندام های مهم بدن نوزاد دارد. مثل مغز و قلب. طبق گزارشی از دانشگاه کالیفرنیا، کارشناسان توصیه می کنند که همه زنان باردار حداقل 60 گرم پروتئین در روز دریافت کنند.

غذاهای پروتئینی: گوشت گوسفند و گاو، مرغ، ماهی، حبوبات خشک، تخم مرغ، آجیل، توفو.

نحوه مصرف قرص پرگماما

دوز مکمل تقویت کننده پرگاموم برای زنان باردار 2 عدد در روز بعد از هر وعده غذایی است. البته ناگفته نماند که باید با پزشک خود در مورد میزان مصرف این مکمل صحبت کنید.

محدودیت یا ممنوعیت مصرف قرص چیست؟

به طور کلی مصرف انواع مکمل های خوراکی چه قبل و چه در دوران بارداری عوارض خطرناکی ندارد. اما به نظر پزشک سه گروه از زنان نمی توانند مکمل پرگاموم را مصرف کنند:

 • زنان شیرده
 • آن دسته از زنانی که تحت درمان با انواع دیگر داروها هستند.
 • آن دسته از زنانی که به یکی از مواد معدنی یا ویتامین های موجود در قرص های پوستی حساسیت دارند.

مکمل Pregmom یک ژل تقویت کننده است که با توجه به نیاز زنان باردار تولید می شود. این محصول برای آقایان مناسب نیست و برای انتخاب مکمل مناسب باید با پزشک مشورت کرد.

خوب است بدانید که قرص پرگمامان اثر تقویتی دارد و برای پیشگیری و درمان بیماری ها استفاده نمی شود.

نتایجی که اظهار شده

انواع مکمل های بارداری در این دوران نقش داروهای اضافی را ایفا می کنند. با مصرف دوز معین زیر نظر پزشک متخصص می توانید بارداری بی خطری را تجربه کنید و زیاد نگران حفظ سلامت جنین و رشد طبیعی نوزاد نباشید.

تامین انرژی روزانه، پیشگیری از بارداری های پرخطر، پیشگیری از زایمان زودرس، بهبود عملکرد مغز و رشد بهتر جنین، افزایش قد و وزن نوزاد و جلوگیری از تولد نوزاد کم وزن یا نارس از مهمترین ویژگی های قرص پوستی . فراموش نکنید که قرص حاملگی مکمل زنان باردار است و برای مردان تجویز نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید