قلم این روزهای خبرگزاری ایلنا


قلم این روزها

علی ربیعی در یادداشتی به بهانه روز قلم تاکید کرد: نباید خلاف جهت حرکت کنیم. از سخت گیری های بی اساس یا بی اساس و همچنین محدودیت در متون نوشتاری که تبدیل به فیلم، کتاب، مقاله و غیره می شوند خودداری کنید.


به گزارش ایلنا، متن یادداشت علی ربیعی به شرح زیر است:


امروز را روز قلم نامیده اند و مصادف شدن این روز با 23 تیر که در ایران باستان روز مشتری یا عطارد نامیده می شود و این سیاره در ادبیات کهن سیاره کاتبان و نویسندگان افلاک است. جالب هست.


جوایز متعددی به نام بوزران قلم برای حمایت از نویسندگان رشته های مختلف در نظر گرفته شد.


امسال در روز قلم به نظرم باید این روز را با رهایی قلم اندیشمندان از ننوشتن جشن گرفت.


چرخاندن قلم روی کاغذها، مقایسه ای برای دریافت حقیقت ایجاد می کند.


اینها نه تنها ویژگی های نسلی ایرانیان چند دهه پیش است، بلکه این امکان برای نسل امروز وجود دارد که مسیر درست را از طریق سطرها، پرسش ها و پاسخ ها بیابد. اگر در گذشته‌ای نه چندان دور ورودی‌های ذهنی افراد یک نسل مثلاً صد واحد در روز بود، امروزه، در عصری که زمان کوتاه و مکان محدود است، ورودی‌های ذهنی به طرز چشمگیری افزایش یافته است. غیرقابل تصور. در همین حال، در عصر مجازی، هیچ راهی برای غالب کردن روشنگری در پسحقیقت وجود ندارد جز اینکه قلم ها را علامت گذاری کنند.


کسانی که به نام خود می نویسند به نوشته های خود وفادار می مانند.


ما مجبور نیستیم در جهت مخالف حرکت کنیم. از سخت گیری های بی اساس یا بی اساس و همچنین محدودیت در متون نوشتاری که تبدیل به فیلم، کتاب، مقاله و غیره می شوند خودداری کنید. این گونه است که قلم می تواند جامعه را به آرامش برساند.


این روز را به همه مردم و صاحبان قلم تبریک می گوییم و آن را حفظ خواهیم کرد.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید