قهرمانان دروغین خارجی را بیشتر از شخصیت های اصلی خود می شناسیم/ «کمانچه» و «ابوا» ابزار اصلی انیمیشن «سلام بر ابراهیم» هستند.


ما قهرمان های خارجی جعلی را بیشتر از شخصیت های اصلی خود می شناسیم /

آرمین رهبر، نوازنده و آهنگساز سازنده موسیقی انیمیشن هایی چون سریال های پریوش، شکرستان و جوانمردان از حضور خود در پروژه سلام بر ابراهیم گفت و جزئیاتی از انیمیشن کشور ارائه کرد.


به گزارش خبرنگار ایلنا، آرمین رهبر، نوازنده (آهنگساز و رهبر ارکستر) در زمینه موسیقی انیمیشن فعالیت می کند. وی که مشغول ساخت موسیقی متن انیمیشن «سلام بر ابراهیم» است، درباره جزئیات ساخت قطعه موسیقی این مجموعه کارتونی و مسائل مهم در رابطه با آهنگسازی فیلم و انیمیشن با ایلانا گفت وگو کرد. اسماعیل یوسفی کارگردان و اسداله دیانتی تهیه کننده انیمیشن «سلام بر ابراهیم» هستند.


16199661_224


آرمین رهبر در ابتدای صحبت های خود درباره فعالیت های اخیر خود گفت: آهنگسازی سریال انیمیشن «جوانمردان» را بر عهده داشتم و آهنگسازی این مجموعه را برعهده دارم. چون هنوز ادامه دارد. بعد از تولید قسمت های اول و فصل اول، اگر اشتباه نکنم، پنج شش فصل دیگر از این سریال ساخته شد و در این مدت سرم شلوغ بود.


سلام ابراهیم پروژه ای بزرگ و زمان بر است


وی افزود: علاوه بر این پروژه به کارهای دیگری مانند «دهکده ماجرایی» که توسط موسسه فرهنگی هنری صبا تهیه و تولید شده، مشغول بوده ام و به آهنگسازی آن پرداخته ام. یک سری کارهای دیگر هم هست که بیشترشان آثار کوتاه جشنواره بود که برای آنها موسیقی ساختم. در ادامه این فعالیت ها به «سلام ابراهیم» رسیدم که در نوع خود پروژه ای بزرگ و زمان بر بود.


وی در ادامه گفت: ساخت موسیقی «سلام ابراهیم» چالش های زیادی داشت. نوع تنظیم و ارکستراسیونی که قرار بود تعیین کنیم، خودش اتفاق سختی برای او بود. وقتی کار را شروع کردیم، متوجه شدم که باید کارهای زیادی را پشت سر بگذارم. بخشی از سختی کار این بود که «سلام ابراهیم» در دو نسخه، یک فیلم و یک سریال 100 قسمتی در چهار فصل ساخته شد و این واقعیت سختی کار را نشان می دهد.


رهبر درباره چالش های دیگری که در ساخت موسیقی متن انیمیشن «سلام ابراهیم» با آن مواجه بوده است، گفت: اثر دارای سکانس های اکشن متعددی است و قاعدتاً نوع موسیقی که می خواهیم برای آن انتخاب کنیم باید با موضوع و اتفاقات همخوانی داشته باشد. و همچنین تلاش من و اعضای گروه بر این اساس بود. بعد به سکانس های دیگری رسیدیم که احساسی بود.


وی در پاسخ به این سوال که آیا ساخت موسیقی متن فیلم با ساخت موسیقی یک اثر انیمیشن متفاوت است، توضیح داد: این سوالی است که معمولا مطرح می شود و سعی می کنم به آن پاسخ درستی بدهم. در طول هفده، هجده سالی که در عرصه موسیقی انیمیشن فعالیت می کنم به این نتیجه رسیده ام که ساخت موسیقی انیمیشن با ساخت موسیقی فیلم متفاوت است و دلایل آن را توضیح خواهم داد. تصویری که در آثار واقعی می بینیم از دید دوربین است، در حالی که انیمیشن یک هنر کاملا خلق شده از صفر تا صد است و قطعاً رگه هایی از فانتزی دارد. از طرفی موسیقی فیلم بر اساس حرکت و اتفاقاتی است که در صحنه اتفاق می افتد. اما حرکات در انیمیشن متفاوت است. به همین دلایل، ژانر موسیقی و گونه شناسی آن در سینما و انیمیشن متفاوت است. فرقی نمی کند که کار انیمیشن برای کودکان و نوجوانان ساخته شده باشد یا برای بزرگسالان.


این آهنگساز در ادامه گفت: اگر بخواهیم در رابطه با موسیقی انیمیشن برگردیم به آثار کلاسیک والت دیزنی و دیگران می رسیم. اگر به آثار باستانی و کلاسیک نگاه کنیم، متوجه می شویم که ارکستراسیون و آن سیستم بزرگی که برای آنها شکل گرفته، کار خود را به درستی انجام داده است. اتفاقاتی که در آن آثار افتاد شاید کودکانه بود اما تاثیری در موسیقی و کیفیت آن نداشت. آن آثار، مانند کارتون پلنگ صورتی، موضوع محور هستند. اصلاً اینطور نیست که بگوییم، چون ما برای بچه ها اپرا می سازیم، موسیقی او را متفاوت کنیم. حتی فیلم های واقعی کودکان هم شامل این مورد نمی شوند. اگر فیلم های دهه شصت و هفتاد مثل «دزد عروسک ها»، «گلنار» یا حتی «کلاه قرمزی» و خیلی های دیگر را ببینید متوجه کیفیت موسیقی آن ها خواهید شد. آثار ذکر شده از نظر ملودی و توجه به موسیقی بسیار سنگین تر و بهتر از آثار امروزی بودند.


«محیط زیست» در انیمیشن معنا ندارد


وی در پاسخ به این سوال که اگر (در مقایسه با فیلم ها و آثار رئالیستی) بر موسیقی آثار انیمیشن تاکید شده است، دلیل آن چیست؟ وی گفت: من در دانشگاه انیمیشن تدریس می کنم و آنجا هم در مورد این مقوله به جمع بندی هایی رسیده ام. اگر بخواهم خلاصه کنم باید بگویم که به یک نتیجه عالی رسیده ام. اینکه ما چیزهایی به نام محیط یا صدای صحنه و صدای محیط داریم که در فیلم های واقعی با آن ها مواجه می شویم. همانطور که گفتم در فیلم ها و سریال های واقعی دوربین داریم و میکروفون و صدا یکی از موارد مهم در این گونه آثار است و با این گزارش اتفاقات و صداهای زیادی در تصویر وجود دارد و این هنری انیمیشن از صفر به صد می رسد، جایی که تمام عناصر و ستون های آن ساخته شده اند و از قبل وجود ندارند. در انیمیشن صدای محیط یا اتمسفر وجود ندارد و این عناصر نیاز به خلق و پرداختن دارند. در انیمه، گاهی اوقات تنظیمات برای تصویر کافی نیست و لازم است کمی موسیقی اضافه کنیم تا حس و حال و هوای مورد نظر ما به دست آید. حتی اگر موسیقی ما تک تراک و تک تراک باشد، باز هم باید این اتفاق بیفتد.


این مدرس دانشگاه تصریح کرد: پیشرفت ما در حوزه انیمیشن اتفاق بزرگی است زیرا دنیا آرام آرام به سمتی می رود که انیمیشن بیشتر و جدی تر می شود. ما واقعیت هایی را می بینیم که آنها انیمیشن هستند اما بسیار شبیه فیلم ها هستند. مطمئناً در آینده خیلی به انیمیشن نیاز خواهیم داشت، به همین دلیل است که می گویم پیشرفت ما در این زمینه اتفاق بسیار خوبی است.


وی ادامه داد: در دنیای امروز انیمیشن محدود به گروه سنی خاصی نیست و سریال های انیمیشنی را می بینیم بلکه برای بزرگسالان ساخته شده است. همه اینها دلایل مهمی برای اهمیت انیمیشن هستند. اتفاقاً کسانی که آثاری را برای بزرگسالان خلق می‌کنند بسیار هوشمندانه می‌دانند که چه کار کنند و چه گره‌هایی را به داستان و کار اضافه کنند تا مخاطبان اقشار مختلف بتوانند آن‌ها را تماشا کنند.


تقسیم موسیقی به «سنتی»، «پاپ» و «کلاسیک» ایده خوبی نیست


وی ادامه داد: اتفاق بدی که در کشور ما افتاده تقسیم بندی بین موسیقی سنتی، پاپ و کلاسیک است. این تقسیم بندی ها باعث شده است که به سبک های ذکر شده به صورت مستقل نگاه نکنیم و حتی اگر چیزی در مورد هیچ کدام ندانیم، آنها را با هم ترکیب کنیم. این مانند ساختن ساختمانی بدون ستون است اما برای آن دیوار سقفی بسازید. چنین ساختاری به زودی فرو خواهد ریخت. وقتی نمی دانیم موسیقی پاپ چیست، چگونه می توانیم آن را با سبک سنتی ترکیب کنیم! هرچند در موسیقی سنتی نخبه نداریم!


رهبر اذعان داشت: کسانی که در حوزه موسیقی فیلم فعالیت می کنند ابتدا باید تکلیف خود را با نوع موسیقی مشخص کنند. اگر به روش سنتی کار کنیم، باید به سراغ دستگاه های موسیقی برویم. وقتی از موسیقی سنتی و پاپ به درستی استفاده نکنیم و آنها را به درستی ترکیب کنیم، به هویت هر دو توهین می کنیم. بعد از همه اینها است که باید به سراغ قواعد ساخت موسیقی فیلم و موسیقی انیمیشن برویم و آنها را ارزیابی و تفکیک کنیم. موضوع بسیار مهمی است که به خصوص در حوزه انیمیشن باید به آن توجه کنیم.


این نوازنده و آهنگساز درباره روال همکاری خود با سازندگان انیمیشن و نحوه برخوردش با این اثر گفت: برای من مهم این است که موسیقی در خدمت درام باشد. معمولا در حین همکاری با کارگردانان، فیلمنامه را از آنها می گیرم و آن را کامل می خوانم تا با فضا، داستان و شخصیت ها آشنا شوم و لایه های زیرین کار را درک کنم.


«سلام بر ابراهیم» زندگی شهید ابراهیم هادی را روایت می کند


وی درباره تاریخچه انیمیشن «سلام بر ابراهیم» توضیح داد: قبل از آشنایی با اثر و عوامل فیلم، کتاب «سلام بر ابراهیم» را خوانده بودم. این کتاب مجموعه ای از خاطرات شهید ابراهیم هادی است. نسخه سینمایی و مجموعه 100 قسمتی اپرا نیز به زندگی این شهید ملقب به علمدار کمیل می پردازد. اتفاقاتی که برای گردان در کانال کمیل می افتد واقعی و برای ساخت یک اثر سینمایی است. بسیار دراماتیک است.


وی بیان کرد: من به عنوان یکی از بازیگران فیلم از جزئیات ماجرا اطلاع چندانی نداشتم و این در حالی است که اکثر ما قهرمانان قلابی خارجی را بهتر و بیشتر از قهرمانان واقعی خود می شناسیم. امیدوارم با خلق آثاری در مورد شخصیت های برجسته و قهرمانان واقعی کشورمان ایران، آنها را بیشتر بشناسیم و به دیگران معرفی کنیم. به راستی که شخصیت شهیدانی مانند ابراهیم هادی منحصر به فرد است و کارهایی انجام داده است که اکثر ما از آن بی خبریم. آنها با شجاعت و فداکاری خود به قهرمانان واقعی تبدیل شده اند و ما نیز باید با انجام کارهای مناسب و ارائه به دیگران به آنها احترام بگذاریم. این نوع قهرمان سازی توسط هنرمندان عرصه تصویر، کار بسیار درستی است.


ویولن و ابوا از سازهای اصلی فیلم هستند


رهبر همچنین درباره تنظیم های موسیقایی انیمیشن «سلام بر ابراهیم» گفت: در موسیقی فیلم از ویولن ایرانی و ساز بادی ابوا استفاده کردم. ابوا در دسته سازهای کلاسیک قرار می گیرد و صدای بسیار زیبایی دارد. سعی کردم از دو ساز ویولن و ابوا به بهترین نحو استفاده کنم و سنگینی موسیقی حماسی و احساسی اپرا بر دوش این دو ساز بود. البته موسیقی به ویولن و ابوا محدود نمی شود و این دو از سازهای غالب به شمار می روند.


این آهنگساز درباره زمان صرف شده برای ساخت موسیقی این پروژه نیز گفت: حدود چهار ماه فقط «سلام بر ابراهیم» را کار کردم. برای نت نویسی هم پیش تولید داشتیم تا بتوانیم حس ملودی را روی کاغذ بیاوریم. من و کارگردان اصرار داشتیم ملودی متفاوتی نسبت به ملودی های فعال و اکشن داشته باشیم. می خواستیم یک ملودی ساده داشته باشیم و از آن برند بسازیم یا حداقل در این راه قدم برداریم. خیلی ها می گویند ملودی و تم سازی دیگر به درد نمی خورد و دورانشان گذشته است، اما ما آمدیم و بر این اساس کلاسیک کار کردیم.


ساخت یک انیمیشن کوتاه به بودجه کمی نیاز دارد


این آهنگساز در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: به شخصه ساخت انیمیشن های کوتاه را کار خوبی می دانم. این گونه مشاغل به دلیل مدت کوتاهی که دارند به بودجه کمتری نیاز دارند و می توانیم از این امکان استفاده کنیم. با انجام کارهای کوتاه می توانید حضور بهتری در عرصه های بین المللی داشته باشید. ایران واقعا خود را در این زمینه ثابت کرده است. ساخت انیمیشن های کوتاه در حال حاضر امری عادی است و آثار بسیار خوبی با مدت زمان هفت دقیقه و حتی سه دقیقه ساخته شده است.


آرمین راهبر در پایان درباره فعالیت های آینده خود گفت: در حال حاضر مشغول سریال جوانمردان و سلام بر ابراهیم و چند کار دیگر هستم و دیگر فرصتی برای کارهای دیگر نیست و خدا را شکر نسخه سلام بر فیلم ابراهیم» آماده پخش است اما سه فصل دیگر در انتظار ساخت است.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید