قوانین حمل و نقل برای سفرهای داخلی


یکی از مهم ترین نکاتی که قبل از رزرو بلیط هواپیما ارزان یا درجه یک باید به آن توجه کنید قوانین چمدان در سفرهای داخلی است. تصور کنید چمدان هایتان را بسته اید و افسر ذیصلاح فرودگاه به شما می گوید که بیشتر از مقدار قانونی چمدان به همراه دارید و باید آن را کم کنید! برای جلوگیری از این مشکل، بهتر است قبل از بستن چمدان ها و خرید بلیط، قوانین حمل بار با هواپیما را بدانید. اگر پرواز خود را به دلیل رزرو بیش از حد از دست بدهید، از چند جهت آسیب می بیند زیرا قبلاً هزینه رزرو هتل خود را پرداخت کرده اید.

حداکثر بار مجاز در پروازهای داخلی چقدر است؟

قبل از بررسی حداکثر بار مجاز برای سفرهای داخلی و خارجی، لطفاً توجه داشته باشید که چمدان مجاز برای پروازهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال، مقدار مجاز چمدان در پرواز درجه یک ممکن است بیشتر از سفرهای اقتصادی باشد.

برای همه پروازهای اکونومی، به استثنای پروازهای کلاس Y، هر مسافر می تواند تا 20 کیلوگرم بار داشته باشد و حمل کند. در پروازهای کلاس Y این عدد به 25 کیلوگرم افزایش یافته است. اگر پرواز فرست کلاس را انتخاب کرده اید، می توانید تا 30 کیلوگرم بار با خود ببرید. لطفاً توجه داشته باشید که در هنگام سفر با اتوبوس و هنگام خرید بلیط اتوبوس محدودیتی در میزان اعتبار مجاز در سفرهای جاده ای ندارید.

چرا حداکثر وزن بار باید 30 کیلوگرم باشد؟

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که عدد 30 از کجا می آید و چرا پس از رزرو بلیط هواپیما ارزان، چمدان های بیش از 30 کیلوگرم مجاز نیست؟ از آنجایی که حمل بیش از 30 کیلوگرم بار می تواند برای کارکنان فرودگاه مضر باشد، این تعداد حداکثر بار مجاز در ماله در نظر گرفته می شود.

اگر بار مسافر از 30 کیلو گذشت چه باید کرد؟

اگر چمدان شما بیش از 30 کیلوگرم باشد، نمی توانید چمدان خود را با خود ببرید؟! در پاسخ به این سوال باید گفت که شما می توانید بیش از 30 کیلوگرم وزن را حمل کنید اما برای اضافه بار باید هزینه ای را به عنوان جریمه پرداخت کنید. این هزینه ممکن است بر اساس میزان بار اضافی، مبدا و مقصد یا کلاس پرواز متفاوت باشد. برای اطلاع از این هزینه می توانید قبل از رزرو بلیط هواپیما ارزان چمدان خود را وزن کنید سپس در مورد هزینه ها با شرکت هواپیمایی مورد نظر صحبت کنید.

میزان بار مجاز در سفرهای خارج از کشور چقدر است؟

در قسمت قبل با میزان بار مجاز در سفرهای داخلی آشنا شدیم، در این قسمت می خواهیم بدانیم چه میزان بار در سفرهای خارج از کشور مجاز است؟ مانند پروازهای داخلی، میزان بار مجاز در سفرهای خارج از کشور نیز بر اساس نوع پروازی که می گیرید متفاوت است.

  • میزان بار مجاز در پروازهای اقتصادی خارجی تا 30 کیلوگرم در یک کوله می باشد
  • میزان بار مجاز در پروازهای بیزانس تا 40 کیلوگرم و دو چمدان است
  • میزان بار مجاز در پروازهای فرست کلاس تا 50 کیلوگرم و دو چمدان می باشد
  • این میزان بار برای سفر به قاره آمریکا با خطوط هوایی مختلف افزایش می یابد.

اقلام ممنوعه در کابین هواپیما

در هر پرواز داخلی و خارجی می توانید علاوه بر چمدانی که در قسمت چمدان هواپیما ذخیره کرده اید، یک چمدان دستی نیز در کابین داشته باشید. از آنجایی که وسایل شما قبل از سوار شدن به هواپیما بررسی می شود، باید بدانید که چه وسایلی را نمی توانید با خود ببرید.

از جمله اقلام ممنوعه داخل کابین هواپیما می توان به چاقو، قیچی، ناخن گیر، سوهان، ابزار مغناطیسی، سنگ و هر وسیله تیز و برنده دیگر اشاره کرد. به غیر از این موارد، حمل اقلامی مانند ژل مو، خمیر دندان، کرم، هر نوع مایعی از آب معدنی گرفته تا آب میوه، عطر و اسپری ممنوع است. بنابراین، پس از رزرو بلیط ارزان هواپیما، حتما اقلام داخل چمدان خود را چک کنید تا مجبور نباشید آنها را در فرودگاه جابجا کنید.

بعد از خرید بلیط ارزان هواپیما چه وسایلی را می توان در کابین حمل کرد؟

در قسمت قبل اشاره کردیم که چه اقلامی را نمی توانید با خود به داخل کابین ببرید اما کدام اقلام ممنوع نیست؟

  • غذای کودک و وسایل بهداشتی مورد نیاز او
  • مدارک مورد نیاز سفر مانند شناسنامه و پاسپورت
  • داروهایی که دارای مجوز پزشکی هستند.
  • وسایل الکترونیکی مانند لپ تاپ، تبلت، تلفن همراه و دوربین
  • کیف پول، چک یا کارت اعتباری
  • لوازم آرایشی

قوانین گم شدن چمدان در هواپیما

سوال رایج بسیاری از افراد این است که اگر چمدانشان پس از خرید بلیط ارزان هواپیما و مسافرت گم شود، مسئولیت آن با کیست؟ اگر چمدان خود را در منطقه آسیب دیده تحویل داده اید و چمدان شما قبل از تحویل گرفتن در مقصد گم شده است، مسئولیت چمدان بر عهده شرکت هواپیمایی است. معمولا چندین شرکت هواپیمایی بیمه بار و اموال گمشده دارند و بر اساس نوع مال گمشده و ارزش آن به مسافر غرامت پرداخت می کنند.

هشدار! این مقاله صرفا جهت آشنایی با کسب و کار مهمان منتشر شده است و سایت هیچ مسئولیتی در رابطه با آن ندارد. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید