لغزش فرویدی؛ پشت پرده تشویق انسان ها چیست؟


آیا تا به حال چیزی گفته اید که منظورتان نبود؟ فروید این کلمه غیرارادی و بی پروا را به میل و اندیشه ای نهفته در ناخودآگاه انسان پیوند می دهد. نام او لغزش فرویدی است، اشتباهی که به دیگران نشان می دهد واقعاً در افکار و قلب ما چه می گذرد.


لغزش فرویدی چیست؟

لغزش فرویدی یک خطا یا لغزش کلامی است. برای لحظه ای ضمیر ناخودآگاه کنترل زبان را به دست می گیرد و خصوصی ترین افکار و احساسات فرد را آشکار می کند. فقط یک لحظه طول می کشد تا یک نفر همسرش را به نام همسر سابقش صدا کند، کلمه ای اشتباه بگوید یا حتی کلمه ای را اشتباه متوجه شود.

این خطاها معمولاً از احساساتی ناشی می شوند که هنوز وارد قلمرو افکار آگاهانه نشده اند یا زمانی رخ می دهند که فرد سعی می کند چیزی را بگوید که قادر به گفتن آن نیست.

فروید می گوید که خطای زبان انسان تصادفی نیست، بلکه از تأثیر مزاحم یک باور، میل یا اندیشه ناخودآگاه سرچشمه می گیرد و قابل تفسیر است. او معتقد بود که ضمیر خودآگاه انسان افکار و باورهای نامناسب را سرکوب می کند و این رازهای سرکوب شده به صورت لغزش های زبانی آشکار می شوند.

شکل گیری مفهوم لغزش فرویدی

ایده لغزش زبان طی یک تحقیق به ذهن فروید رسید. مرد جوانی روبروی فروید نشسته بود و در حین خواندن بخشی از حماسه «یک کمک» ناخودآگاه روی کلمه ای لاتین پرید. فروید معتقد بود که قرار دادن این کلمه با ضمیر ناخودآگاه مرد جوان ارتباط دارد. جلسات روانکاوی به فروید نشان داد که این کلمه انسان را به یاد خون می اندازد. در ذهن مرد جوان، ترس از خون با ترس از بارداری دوستش پیوند خورده بود و به این ترتیب خود را نشان می داد. فروید گفت که این مرد روی این کلمه می پرد، زیرا حتی نگاه کردن به آن تجربه تلخی از گذشته را برای شما به ارمغان می آورد.

این لغزش زبان چه اهمیتی دارد؟

ابزار کارشناسان برای اندازه گیری افکار ناخودآگاه و تعارضات درونی محدود است، بنابراین هنوز شواهد قطعی وجود ندارد که خطاهای فرویدی مستقیماً از تمایلات ناخودآگاه انسان سرچشمه می گیرد. با این حال، محققان به سرنخ هایی دست یافتند که لغزش فرویدی را با احساس گناه جنسی مرتبط می کند. ظاهراً کسانی که از نظر جنسی بیشتر احساس گناه می کنند این اشتباهات زبانی را بیشتر انجام می دهند. اگر به آن فکر کنیم، این افراد همیشه با 2 انتخاب دست و پنجه نرم می کنند: تعقیب افرادی که دوست دارند یا سرکوب میل جنسی خود.

البته هنوز نمی توان با قطعیت در مورد این نتایج صحبت کرد. اینکه همسرتان را به طور تصادفی مامان خطاب کنید یا به اشتباه بگویید «از دیدنت خوشحالم» به جای «از دیدنت خوشحالم» لزوماً به معنای افکار شیطانی یا آزاردهنده نیست. شاید شما فقط حواستون پرت شده

انواع لغزش فرویدی

1. فراموشی ناشی از سرکوب

فراموشی ناشی از سرکوب

بر اساس نظریه روانکاوی، ذهن انسان سعی می کند خاطره وقایعی را که باعث شرم، اضطراب یا درد او شده اند، فراموش کند. فرض کنید اسبی به نام “بزرگ” شما را در کودکی لگد می زند. شما به بیمارستان می روید، کمر زخمی خود را معالجه می کنید و دیگر سراغ “بزرگ” نمی روید، اما بی اعتمادی به اسب ها برای همیشه با شما باقی می ماند. بعداً در محل کار، یک همکار جدید به نام “بیگری” به دفتر اضافه می شود. بسیار تعجب آور است که در این مورد همیشه نام او را به خاطر می آورید، اما به خاطر سپردن نام خانوادگی او برای شما دشوار است. علم روانکاوی می گوید ذهن شما نام “عظمت” را رد می کند زیرا خاطره تلخ سرکوب شده را زنده می کند.

2. فراموشی ناشی از امیال

لغزش فرویدی گاهی زمانی اتفاق می افتد که فرد تمایل زیادی به انجام کاری دارد یا برعکس، تمایلی به انجام آن ندارد. فرض کنید یکی از همکلاسی هایتان بعد از کلاس شما را به یک فنجان قهوه دعوت کرده است. شما این شخص را دوست دارید و ذهن شما به دنبال بهانه ای برای ملاقات دوباره با اوست. کاملاً ناخودآگاه و ناخواسته کیف پولتان را روی صندلی ماشین می گذارید و می روید. شاید یک لحظه به این فکر نکرده باشید که “این را بهانه ای برای ملاقات دوباره می گذارم”. این پیوست واقعاً باعث شد کیف پول خود را فراموش کنید، بنابراین جلسه به طور خودکار انجام می شود.

3. تحریف یا اشتباهات تلفظ

لغزش فرویدی برای بسیاری منطقی و قابل درک نیست. دوباره مثال «بیگری»، همکار جدیدتان را در نظر بگیرید. گاهی اوقات شما نه تنها نام همکار خود را فراموش می کنید، بلکه مدام او را با نام های اشتباه صدا می زنید. «عظمت»، «عظمت»، هر اسمی غیر از بزرگی. این مشکل آنقدر متشنج می شود که همه متوجه این ضعف می شوند و با آن شوخی می کنند. فروید می گوید که این فراموشی عمدی نیست; در واقع، مغز انسان در تلاش است تا مرکز ثقلی بین افکار خودآگاه و ناخودآگاه بیابد.

چرا تغییر فروید اتفاق می افتد؟

هیچ کس دقیقاً نمی داند که چرا لغزش فرویدی رخ می دهد. دستگاه خاصی وجود ندارد که بتواند ریشه این خطاهای گفتاری را تشخیص دهد. اما دلیل احتمالی را می توان با چندین فرضیه توضیح داد.

1. سرکوب افکار

در قسمت های قبل در مورد ارتباط افکار سرکوب شده و احتمال لغزش های کلامی صحبت کردیم. به عنوان مثال، افرادی که درد ناشی از برق گرفتگی را تجربه می کنند، بیشتر در تلفظ کلمه “شوک” اشتباه می کنند و این هیچ توضیح دیگری جز سرکوب افکار ندارد.

در سال 1987 محققان آزمایشی را برای اثبات این فرضیه انجام دادند که نتایج عجیبی داشت. در این آزمایش از شرکت کنندگان خواسته شد که به خرس سفید فکر نکنند. شگفت انگیز بود که چگونه بسیاری از مردم یک بار در دقیقه به خرس های قطبی فکر می کنند. این آزمایش پایه و اساس «نظریه فرآیند کنایه‌آمیز» روان‌شناس دانیل وگنر را گذاشت و توضیح داد که چرا سرکوب افکار قطعی و خاص دشوار است.

یک قسمت از مغز انسان افکار پنهان را سرکوب می کند و قسمت دیگر ذهن را هر از چند گاهی بررسی می کند تا مطمئن شود هنوز به موضوع سرکوب شده فکر نمی کنیم! در نتیجه، از قضا، فکر و احساسی که ما خیلی سعی کرده ایم پنهانش کنیم، ناگهان جسورانه می شود و از دهان شما بیرون می زند.

2. حواس پرتی

حواس پرتی ناشی از لغزش فرویدی

اگر تا به حال هنگام گوش دادن به موسیقی یا تماشای تلویزیون تایپ کرده باشید، این لغزش را متوجه خواهید شد. در این صورت متن یا عبارات موزیکال مجری حواس تان را پرت می کند و به جای نوشتن کلمات درس، کلمات او را بنویسید. یا مثلا در حین صحبت با دوستتان حواس تان به این است که در مهمانی آخر هفته چه بپوشید. دوستت با تو تماس می گیرد، تو از افکارت فرار می کنی و می گویی: “ببخشید داشتم لباس می پوشیدم”. این جمله دست شما را می چرخاند.

3. پردازش زبان

گاهی اوقات لغزش فرویدی ریشه در نحوه پردازش زبان توسط مغز انسان دارد. قبل از صحبت کردن، بیایید کلمات خود را در ذهن خود تغییر دهیم و اشتباهات خود را مشاهده کنیم. گاهی اوقات، این سیستم برای چند لحظه از کار می افتد و قبل از اینکه مغز بتواند خود به خود حرکت کند، یک کلمه اشتباه بیرون می آید. معمولاً افراد در هر 1000 کلمه 1 یا 2 اشتباه مرتکب می شوند و بسته به میزان صحبت آنها، 7 تا 22 خطای کلامی برای هر انسانی طبیعی است. اگرچه فروید اصرار داشت که این لغزش ها را به معنایی پنهان مرتبط کند، اما خطاهای کلامی بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی انسان است.

4. لغزش های تصادفی

زبان انسان ساده به نظر می رسد، اما گاهی اوقات پیچیدگی ذاتی آن باعث تپش قلب می شود. یک فرد بالغ ده ها هزار کلمه می داند که بسیاری از آنها در گوشه ذهنش دفن شده اند. جای تعجب نیست که این کلمات گهگاه با کلمات دیگری ترکیب می شوند و از دهان فرد خارج می شوند. رشته های عصبی مغز که مسئول تکلم هستند گهگاه دچار اشتباه می شوند و این کاملا طبیعی است. مثل آن زنی که در تشییع جنازه شوهرش به جای این که بگوید خاک زنم هر چه هست، بقای زندگی توست، گفت: خاک تو هر چه باشد، زنده ماندن زنم.

5. سعی کنید اجتناب کنید

آیا تا به حال سعی کرده اید فکری را از ذهن خود خارج کنید؟ اگر آن را تجربه کرده باشید، می دانید که چقدر سریع آن فکر به ذهنتان خطور می کند. گویی تلاش برای فکر نکردن به مشکل، آن را در ذهن انسان برجسته تر می کند. وقتی یک فکر کل فضای ذهن را اشغال می کند، جای تعجب نیست که به مکالمات راه پیدا کند. آیا دقت کرده اید که وقتی کسی می گوید “سعی کن نگران نباشی” چقدر بیشتر نگران می شویم؟

نمونه رایج لغزش فرویدی

آیا تا به حال به همکار یا رئیس خود در حالی که تلفن را قطع کرده است گفته اید “مراقب عزیزم باش”؟ این یکی از نمونه های شرم آور لغزش فرویدی است که متأسفانه بسیاری به آن دچار می شوند. در بیشتر مواقع این اشتباه کلامی معنای خاصی ندارد و فقط از روی عادت اتفاق می افتد. اما برای غلبه بر این وضعیت، می توانید روز بعد لغزش فرویدی را به طرف مقابل بگویید. خجالت نکشید علم روانکاوی پشت شماست.

آخرین کلمه

حالا که دلیل تشویق های گاه و بیگاه را می دانید، به جای اینکه شرایط را ناخوشایند بگذارید، بمانید و سعی کنید آنها را با این مفهوم آشنا کنید. مردم بالاخره برای چند دقیقه به اشتباهات کلامی شما می خندند و خیلی زود فراموش می کنند. زیرا علیرغم تلاش فروید برای اثبات این فرضیه، هر کلمه ای که از دهان انسان خارج می شود، لزوماً معنای خاصی پشت آن نیست و بسیاری از آنها تصادفی هستند..

چقدر این لغزش زبان را می شناسید؟ چه خاطراتی دارید؟ آیا تکنیکی برای به حداقل رساندن این خطاهای کلامی می شناسید؟

هشدار! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر


Buy As - مجموعه فایل های صوتی زبان بدن

ناگفته ها را با کمک زبان بدن بگویید و گوش دهید
دیدگاهتان را بنویسید