ما به دنبال احیا و بهره مندی از ظرفیت عظیم وحدت مسلمانان در فعالیت های اقتصادی هستیم


ما به دنبال احیا و بهره مندی از ظرفیت عظیم وحدت مسلمانان در فعالیت های اقتصادی هستیم

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: به دنبال احیا و بهره مندی از ظرفیت عظیم وحدت مسلمانان در فعالیت های اقتصادی هستیم.


به گزارش ایلنا، سعید محمد در دهمین نشست رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، علاوه بر اعلام خبر برگزاری همایش بین المللی فعالان فرهنگی و اقتصادی مسلمان به میزبانی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، گفت: متاسفانه برخلاف رهنمودهای امام راحل و مقام معظم رهبری، شعار وحدت مسلمین در عرصه اقتصادی به کلی مغفول مانده است. شاید یکی از دلایل اصلی این غفلت بزرگ، امید برخی از مسئولان کشور به کمک کشورهای غربی بوده است. اما در دولت انقلابی که این رویکردهای غلط در سیاست خارجی کاملا تغییر کرده است، به نظر می رسد این راه حل می تواند به یکی از اولویت های سیاست خارجی و راهبردهای اقتصادی کشور تبدیل شود.وی ادامه داد: مسلمانان زیادی در کشورهای مختلف جهان زندگی می کنند که عمیقاً به اسلام ناب محمدی و جمهوری اسلامی علاقه مند هستند و به دنبال بستر مناسبی هستند که بتوانند دلبستگی خود را در عرصه های مختلف فرهنگی و اقتصادی به بهترین شکل ممکن نشان دهند. اما متاسفانه این دغدغه مهم هدف اصلی مسئولان نیست و زمینه تحقق آن به خوبی فراهم نشده است.مشاور رئیس جمهور گفت: بر این اساس و با توجه به اینکه مناطق آزاد موتور محرکه اقتصادی کشور هستند، مناطق آزاد ایران می توانند در به فعلیت رساندن این ظرفیت در صحنه و تحقق این هدف به بهترین نحو پیشرو باشند. در اینجا توجه به این نکته ضروری است که ایده بهره برداری از این ظرفیت ویژه برای همکاری های گسترده اقتصادی کشورهای مسلمان از قبل در کشور مطرح شده و برای تحقق آن تلاش شده است. اما متاسفانه به دلایل مختلف به یکی دو جلسه محدود شد و به نتایج ملموسی نرسید.


من باید بگویم؛ همایش بین المللی فعالان فرهنگی و اقتصادی مسلمان با هدف تبیین نتایج سرمایه گذاری مشترک کشورهای اسلامی در مقابله با تحریم های ظالمانه تبیین ظرفیت های گسترده حوزه های اجتماعی و اقتصادی در کشورهای اسلامی. آشنایی با ظرفیت های گسترده مناطق آزاد کشورهای اسلامی؛ شناسایی موانع سرمایه گذاری در ایران و سایر کشورهای اسلامی به ویژه در مناطق آزاد. زمینه های لازم برای ایجاد مناطق آزاد مشترک بین کشورهای اسلامی را فراهم کند. معرفی جامع توانمندی های فعالان اقتصادی در کشورهای مسلمان؛ نشان دادن توانمندی های بازار یک میلیارد نفر در کشورهای مسلمان به تجار و فعالان اقتصادی؛ ایجاد یک جبهه جدید اجتماعی-اقتصادی در منطقه با محوریت رهبران اقتصادی کشورهای اسلامی. شبکه فعالان اقتصادی کشورهای اسلامی و ایجاد اتحادیه بین المللی مناطق آزاد کشورهای اسلامی و شبکه سازی مناطق آزاد کشورهای اسلامی به میزبانی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد برگزار می شود.انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید