مبارزه با پولشویی و اخذ عادلانه مالیات با تفکیک حساب های تجاری و غیرتجاری


مبارزه با پولشویی و اخذ عادلانه مالیات با تفکیک حساب های تجاری و غیرتجاری

رئیس مرکز تنظیم پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی کشور گفت: تفکیک حساب های تجاری و غیرتجاری به مبارزه با پولشویی، شناسایی فراریان مالیاتی و اخذ عادلانه مالیات کمک می کند.


به گزارش ایلنا، محمد برزگری، رئیس مرکز تنظیم مقررات پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به قانون پایانه های فروشگاهی و مصوبه شورای پول و اعتبار گفت: بازرگانی موضوع بند (( م ـ تبصره 12 ـ صورت‌های مالی سال 1400 و همچنین ماده (10) قانون پایانه‌های فروشگاهی و نظام مودیان و مصوبه مربوط به تصویب هیأت پول و اعتبار رسید.


وی یکی از اهداف اصلی ساماندهی حساب های تجاری و غیرتجاری را مبارزه با فرار مالیاتی و جلوگیری از پولشویی دانست و افزود: در همین راستا سازمان امور مالیاتی کشور در خرداد و تیرماه امسال اعلام کرد مودیان حساب های تجاری خود را اعلام می کنند. فعالیت های تجاری به سازمان امور مالیاتی کشور که تاکنون بیش از هشت میلیون و 130 هزار حساب تجاری توسط مودیان به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام شده است.


دکتر برزگری با اشاره به اینکه در مرحله دوم تمامی حساب های مرتبط با ابزارهای پرداخت و کارتخوان ها حساب بازرگانی محسوب می شود، اظهار داشت: علاوه بر اینکه تمامی حساب های اشخاص حقوقی حساب بازرگانی محسوب می شوند، سازمان امور مالی کشور همکاری می کند. و هماهنگی بانک مرکزی بر کلیه حساب های غیرتجاری نظارت مستمر دارد.


رئیس مرکز تنظیم پایانه های فروشگاهی و سامانه مالیاتی با بیان اینکه در مرحله سوم با تصویب شورای پول و اعتبار یکصد عملیات سپرده گذاری و بیشتر با دریافتی 35 میلیون تومان در ماه انجام می شود. حساب‌های تجاری نکته مهم این است که با توجه به نظارت مستمر بر حساب‌های غیرتجاری، اگر حسابی تراکنش‌های کمتری با گردش مالی بیشتر داشته باشد، می‌توان آن را به‌عنوان حساب مشکوک بر اساس سایر قوانین موجود نیز بررسی کرد.


وی با بیان اینکه در اجرای این مصوبه هیچ دغدغه ای برای مردم عادی وجود نخواهد داشت، ادامه داد: طبق پیش بینی های سازمان امور مالی ما در مرحله فعلی حداکثر نیم یا یک درصد شرکت مشمول این مصوبه خواهد بود. بنابراین نگرانی اصلی افرادی است که به منظور فرار مالیاتی یا پولشویی، حساب شرکتی خود را به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام نکرده اند.


برزگری با بیان اینکه مردم عادی و افرادی که فعالیت تجاری ندارند نگران اجرای این مصوبه نباشند، تاکید کرد: اگر فردی در مجموع 100 یا بیشتر در ماه در حساب های غیرتجاری سپرده داشته باشد و مجموع سپرده ها 350 میلیون باشد. ریال یا بیشتر (لزوماً هر دو شرط) قبلاً برای وی پیامکی ارسال می شود که حساب وی به دلیل معامله فوق تجاری تلقی می شود و مبنای محاسبه مالیات می باشد البته در صورت ادعای عدم انجام تجارت و می تواند مدارک مربوطه را به روش مندرج در پیامک ارسالی به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه و مشکل برطرف شود.


وی گفت: نکته مهم این است که ارقام اعلام شده در این مصوبه برای شروع اجرای طرح است و در آینده در صورت نیاز می توان این ارقام را تغییر داد.


برزگری در پاسخ به این سوال که افراد برای اظهار حساب های تجاری خود چه اقداماتی باید انجام دهند، گفت: این افراد می توانند با مراجعه به درگاه my.tax.gov.ir شماره حساب یا حساب های تجاری خود را اعلام و به پرونده مالیاتی خود پیوست کنند. انجام دادن


رئیس مرکز تنظیم پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی کشور افزود: تفکیک حساب‌های تجاری و غیرتجاری بر اساس قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان برای مبارزه با مالیات ضروری است. فرار و جلوگیری از پولشویی و در نهایت منجر به شفافیت اقتصادی می شود.


لازم به ذکر است: بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، در صورتی که مجموع حساب‌های غیرتجاری یک شخص حقیقی بیش از یکصد تراکنش سپرده در حساب داشته باشد و مبلغ 350 میلیون ریال به حساب وی واریز شود. به مدت یک ماه حساب بازرگانی محسوب می شود و بر این اساس سپرده ها فروش محسوب و مشمول مالیات می شود.
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید