مجتمع ادیپ و الکترا. علائم و پیامدها


عقده ادیپ به معنای احساس عشق و علاقه کودک به والدین دگرجنسگرا و حسادت و خشم نسبت به والدین همجنسگرا است. به عبارت ساده، پسر احساس می کند که برای مادرش با پدرش رقابت می کند و دختر مشتاق جلب توجه و محبت پدر است. برای آشنایی بیشتر با این مفهوم با ما همراه باشید.

مفهوم عقده ادیپ از کجا می آید؟

فروید برای اولین بار مفهوم عقده ادیپ را در سال 1899 در کتاب خود به نام تعبیر خواب مطرح کرد. البته، این اصطلاح تا سال 1910 به طور رسمی مورد استفاده قرار نگرفت، زمانی که با توسعه نظریه رشد روانی-جنسی برجسته تر شد. این نام از شخصیت «ادیپوس رکس» در نمایشنامه‌های سوفوکل گرفته شده است، پسری که به‌طور تصادفی پدرش را می‌کشد و با مادرش ازدواج می‌کند.

در اساطیر یونانی، شخصیت ادیپ در بدو تولد رها می شود و تا زمانی که پس از کشتن پدرش و ازدواج با مادرش به هویت واقعی آنها پی نمی برد، نمی داند والدینش چه کسانی هستند.

تاریخ عقده ادیپ در اساطیر

اهمیت عقده ادیپ چیست؟

در نظریه روانکاوی، عقده ادیپ به این معناست که کودک تمایل دارد با والدینی از جنس مخالف وارد درگیری جنسی شود. البته در دختران به این علاقه عقده الکترا می گویند. این میل که آگاهانه سرکوب می شود، عمیقاً در ذهن کودک باقی می ماند، اما فروید معتقد است که همچنان بر رشد و رفتار کودک تأثیر می گذارد.

به گفته فروید، کودکان یک سری مراحل رشد ذهنی و جنسی را پشت سر می گذارند و در هر مرحله، ضمیر ناخودآگاه بر لذت بردن از بخشی از بدن تمرکز می کند. این مراحل عبارتند از:

 • فاز دهانی: از بدو تولد تا 18 ماهگی که شامل تسلط بر دهان و لذت مکیدن، لیسیدن، جویدن و گاز گرفتن است.
 • فاز مقعدی: از 18 ماهگی تا 3 سالگی که بر لذت دفع یا حفظ ادرار و مدفوع تمرکز دارد.
 • مرحله آلت تناسلی: سنین 3 تا 5 سالگی که مهمترین مرحله در رشد ذهنی و جنسی کودک است و در این مرحله کودکان جذب والدین دگرجنسگرا می شوند.
 • فاز تأخیر: از سن 5 تا 12 سالگی، کودک احساسات نهفته سالمی از جنس مخالف را تجربه می کند.
 • مرحله تناسلی: از سن 12 سالگی تا بزرگسالی، زمانی که بلوغ سالم و علاقه جنسی رخ می دهد.

فروید بیان می کند که عقده ادیپ نقش مهمی در فاز آلت تناسلی دارد. در این مرحله کودک کشش جنسی نسبت به والدین همجنس خود پیدا می کند که منجر به خصومت با والدین همجنس می شود. به گفته فروید، پسر می خواهد مادر را به دست بگیرد و پدر را که رقیب محبت های مادرش است، جایگزین کند. علاوه بر این، طبق نظر فروید، تکمیل موفقیت آمیز این مرحله مستلزم همذات پنداری با والدین همجنس است و منجر به شکل گیری هویت جنسی بزرگسالان کودک می شود.

عقده ادیپ در مرحله روانی-جنسی رشد آلت تناسلی، از سن 3 تا 5 سالگی رخ می دهد و نقطه عطف بسیار مهمی در شکل گیری هویت جنسی کودک است.

مهمترین نشانه های عقده ادیپ چیست؟

فروید معتقد بود که همه کودکان این فرآیند را به عنوان بخشی از ماهیت رشد پشت سر می گذارند و علائم زیر را نشان می دهد:

 • وابستگی بیش از حد به والدین دگرجنسگرا؛
 • متعلق به والدین دگرجنسگرا؛
 • خصومت با والدین همجنسگرا؛
 • حسادت پدر و مادر همجنس گرا
 • احساس تسخیر توسط والدین دگرجنسگرا.

به نظر می رسد دلیل برخی رفتارهای کودکان وجود این عقده در آنها باشد، رفتارهایی مانند:

 • خشم یا پرخاشگری کودک نسبت به والدین رقیب؛
 • خشم یا حسادت در صورت ابراز علاقه والدین رقیب به والد مورد علاقه.
 • رفتارهای مبتنی بر تمایل کودک به ازدواج با والدین؛
 • تلاش برای جلب توجه والدین عزیز
 • فرمان می دهم از پدر و مادر محبوب به پدر و مادر رقیب دوری کنیم.
 • اصرار بر خوابیدن بین والدین؛
 • ابراز تمایل به ازدواج با والدین دگرجنسگرا در بزرگسالی.

به خاطر داشته باشید که همه تعارضات بین کودک و والدین به دلیل عقده ادیپ نیست.

الترا چیست؟

کارل یونگ این مشکل را در دختران کمپلکس الکترو نامید، یعنی دخترانی که تمایل جنسی به پدر دارند و به مادر حسادت می کنند. البته فروید معتقد بود که اصطلاح پیچیده ادیپ شامل پسران و دختران می شود و فقط هر یک آن را به طور متفاوتی تجربه می کنند. نام این مجموعه از اسطوره یونانی به نام الکترا گرفته شده است. الکترا برادرش را متقاعد می کند که به او کمک کند تا مادرش را بکشد و انتقام قتل پدرش را بگیرد.

کمپلکس الکترا در دختران

فروید معتقد بود که وقتی دختری متوجه می شود که آلت تناسلی ندارد، کینه ای در دلش نسبت به مادرش ایجاد می شود که او را بدون تجهیزات کافی به دنیا آورده است. البته این کینه به تدریج جای خود را به همدلی با مادر و درونی شدن صفات و ویژگی های والد همجنس می دهد.

دیدگاه فروید در مورد تمایلات جنسی زنان به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. کارن هورنای روانکاو تعریف فروید از حسادت دخترانه را رد کرد و گفت: «پسران حسادت رحمی را تجربه می کنند زیرا من باردار نیستم».

عقده ادیپ چگونه حل می شود؟

تضادهای رشدی در تمامی مراحل نظریه رشد روانی-جنسی فروید رخ داده است، تعارضاتی که اگر حل نشده باقی می ماندند، به شخصیت و هویت سالم منتهی نمی شدند. کودک باید همذات پنداری با والدین همجنس و درگیری مرحله آلت تناسلی را حل کند تا یک هویت سالم شکل بگیرد. در اینجا به سه نمونه از این درگیری ها اشاره می کنیم.

1. تأثیر id (id) و خود (ego)

نهاد انسانی به دنبال ارضای فوری همه امیال ناخودآگاه فرد است و ایگو یا خود واقع بینانه میان خواسته های نهاد فردی و خواسته های واقعی آن واسطه می شود. فروید بیان می کند که نهاد اولیه کودک به دنبال حذف پدر است، اما نفس واقع گرایانه او (من) می داند که پدر رقیب قدرتمندی است. از سوی دیگر، او وابستگی مثبتی به پدرش احساس می کند که زمینه را برای همسان سازی با والدین همجنس گرا فراهم می کند.

2. اضطراب اختگی ناشی از عقده ادیپ

عقده ادیپ ترسی جدی و واقعی در ذهن پسر ایجاد می کند که به آن اضطراب اختگی می گویند. وقتی کودک از تفاوت های جسمی زن و مرد آگاه می شود، فکر می کند آلت تناسلی از اندام تناسلی زنانه جدا شده است. او همچنین می ترسد که پدرش او را به خاطر این کشش جنسی برای مادرش انتخاب کند.

3. ظهور امر ماورایی

برای حل این تضاد توسعه، یک مکانیسم دفاعی همانند سازی آغاز می شود. تعالی کودک شکل می گیرد و به نوعی اقتدار اخلاقی درونی تبدیل می شود که شخصیت پدر را درونی می کند، خواسته های نهاد کودک را سرکوب می کند و نفس را وادار می کند تا طبق معیارهای آرمان گرایانه عمل کند.

فروید توضیح می دهد که کودک فراتر از خودش سعی می کند شخصیت پدر را تقلید کند تا احساسات قوی عقده ادیپ را سرکوب کند. عوامل بیرونی مانند هنجارهای اجتماعی، آموزه های دینی و سایر تأثیرات فرهنگی نیز در سرکوب عقده ادیپ نقش دارند.

اگر عقده ادیپ حل نشود چه اتفاقی می افتد؟

پیامدهای حل نشدن عقده ادیپ

اگر تضادهای رشدی هر یک از مراحل روانی-جنسی حل نشود، تثبیت در آن مرحله از رشد رخ می دهد. یعنی تمرکز ساختار نفس کودک روی امیال و غرایز آن مرحله باقی می ماند و بدن وارد مراحل بعدی می شود. به گفته فروید، پسرانی که با این تعارض مواجه نمی شوند با «تحکیم مادری» و دختران با «تحکیم پدری» مواجه می شوند.

عقده ادیپ در بزرگسالی می تواند زمینه را برای چالش های روابط عاشقانه و حتی تغییر جهت گیری جنسی فراهم کند و برای درمان آن باید از روانکاوی استفاده کرد.

نقد عقده ادیپ

اگرچه نظریه فروید در زمان خود بحث برانگیز بود، اما امروزه انتقادات زیادی به آن وارد شده است و نظریه های دیگری ارائه شده است که دلبستگی های والدین را بهتر توصیف می کند. به ویژه نظریه دلبستگی که رفتارهای فروید با عقده ادیپ و الکترا را به گونه ای دیگر توجیه می کند.

بر اساس نظریه دلبستگی، پیوندهای عاطفی دوران کودکی به عنوان منبع امنیت عمل می کند. در نتیجه این وابستگی های اساسی مربوط به ایمنی، حفاظت و بقا، کودکان قوی تر می شوند یا نسبت به یکی از والدین خود حسادت می کنند.

پرسش های رایج

1. عواقب عقده ادیپ و الکترا چیست؟

عواقب عقده ادیپ در بزرگسالی عبارتند از:

 • حسادت پدر و مادر همجنس گرا
 • همجنس گرایی یا همجنس گرایی؛
 • انحرافات جنسی؛
 • یکی از والدین را بر دیگری اولویت دهید؛
 • کشش جنسی و عاطفی برای سالمندان؛
 • در هنگام رابطه جنسی به پدر و مادر مستقیم فکر کنید.

2. آیا دختران به ادیپ مبتلا می شوند؟

بله، برخی از دختران 3 تا 6 ساله ناخودآگاه از نظر جنسی به پدر خود وابسته می شوند و نسبت به مادر خود احساس خصومت و عصبانیت می کنند. این آرزوی دخترانه الکترا نام دارد.

3- علائم عقده ادیپ چیست؟

 • وابستگی بیش از حد به والدین دگرجنسگرا؛
 • متعلق به والدین دگرجنسگرا؛
 • خصومت با والدین همجنسگرا؛
 • حسادت پدر و مادر همجنس گرا
 • احساس تسخیر توسط والدین دگرجنسگرا.

4. چگونه در بزرگسالی با ادیپ رفتار کنیم؟

اولین قدم این است که احساسات خود را بپذیرید و تشخیص دهید که به کمک و مراقبت نیاز دارید. در مراحل زیر توصیه می شود به جای زندگی در نقش کودک، رابطه با مادر را محدود کنید و به عنوان یک بزرگسال مستقل عمل کنید.

آخرین کلمه

مفهوم عقده ادیپ و الکترا در حال حاضر موضوع بحث های داغ است و بسیاری از روانکاوان نظریه های دیگری را برای توضیح رفتارهای دلبستگی کودکان ذکر می کنند. با این حال، اگر احساس می کنید که علائم عقده ادیپ برای کودک دلبندتان آزاردهنده و آزاردهنده است، در اسرع وقت با یک متخصص اطفال یا روانشناس مجرب صحبت کنید تا علائم را ارزیابی کرده و راه حل مناسبی را پیشنهاد کنند.

آیا تا به حال شاهد این موضوع از نزدیک بوده اید؟ به نظر شما چگونه می توان به این کودکان کمک کرد؟ به نظر شما چه چیزی نباید این کودک را تشنه کند؟

هشدار! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر


مهم ترین و سخت ترین وظیفه پدران و مادران تربیت فرزندان است: تربیت فرزندان شاد و سالم امروز و افراد موفق فردا.دیدگاهتان را بنویسید