محافظه کاران لندن چاره ای جز انتخاب «لیز تراس» نداشتند / رویکرد نخست وزیر جدید بریتانیا به روسیه متفاوت است / خصومت جانسون با مسکو شخصی بود


محافظه کاران لندن چاره ای جز انتخاب نداشتند

این کارشناس مسائل انگلیس گفت: نخست وزیر جدید انگلیس در گذشته با موضوعات مختلف در حوزه سیاست خارجی مخالفت کرده است اما اکنون فکر می کنم موضع خود را تا حد زیادی تغییر خواهد داد.


«سیدجلال ساداتیان» کارشناس مسائل انگلیس در گفت و گو با خبرنگار ایلانا ضمن تشریح موانع بر سر راه نخست وزیر جدید انگلیس گفت: پس از انتخاب لیز تراس به عنوان نخست وزیر جدید انگلیس از سوی حزب محافظه کار این کشور، نظرسنجی های انجام شده نشان می دهد که افکار عمومی این کشور به شعارهای خود و قدرت خود به عنوان نخست وزیر انگلیس اعتماد ندارد. آنها معتقدند لیز تراس نمی تواند اقتصاد این کشور و شعارهایی را که داده است ادامه دهد، اما در هر صورت او را نخست وزیر انگلیس می دانند. در شرایط کنونی شاهد استعفا از سمت نخست وزیری پس از خروج کشورش از اتحادیه اروپا هستیم و همین مشکل باعث بروز مشکلات زیادی در لندن شده است. حزب محافظه کار بریتانیا تلاش کرد تا خود را از یک مشکل عمومی به نام انتخاب نخست وزیر نجات دهد و در نهایت منجر به انتخاب لیز تراس به عنوان رئیس قوه مجریه کشور شد.


وی ادامه داد: لیز تراس 81 هزار و 326 نفر را با خود در مقابل ریشی سوناک آورد و این تعداد نماینده به او رای دادند. تراس وزیر امور خارجه دولت جانسون بود و باید با چالش های زیادی روبرو می شد و به نظر من شخصیت قوی تر از او در حزب محافظه کار وجود نداشت و در نهایت چاره ای نداشتند و مجبور شدند او را انتخاب کنند و حاضر شوند. او به عنوان نخست وزیر در همین حال، لازم به ذکر است که جنگ آغاز شده توسط روسیه در اوکراین باعث ایجاد جو شدید انرژی منفی در اروپا و انگلیس شد و این روند تا زمانی ادامه یافت که روسیه پروژه نورد استریم را با هزینه 12 میلیارد دلاری داعش رها کرد. در این میان، غرب از جمله اروپا و آمریکا به دنبال راه هایی برای مقاومت در برابر روسیه هستند.


این دیپلمات سابق کشورمان گفت: البته ماجرای اصلی فقط اوکراین نیست، بلکه اتفاقات دیگری هم دخیل است. علاوه بر این، بریتانیا اتحادیه اروپا را ترک کرده است و به دنبال آن است تا در مورد اوکراین استقلال خود را ثابت کند. در نتیجه تمامی مولفه های مذکور بر امور داخلی این کشور سایه افکنده است. به همین دلیل است که وزیر امور خارجه بریتانیا به عنوان نخست وزیر انتخاب شده است و من فکر می کنم سیاست خارجی وی چندین تفاوت با جانسون خواهد داشت. توجه داشته باشید که در گذشته تاراس با موضوعات مختلفی در حوزه سیاست خارجی مخالف بود. به عنوان مثال، او از گذشته تا امروز، از حکومت دیوید کامرون و ترزا می گرفته تا دولت بوریس جانسون، مخالفت خود را با موضوع استقلال اسکاتلند نشان داده است، اما فکر می کنم در آینده به گونه ای دیگر به این موضوعات خواهد پرداخت.


ساداتیان خاطرنشان کرد: نحوه برخورد نخست وزیر جدید انگلیس با پرونده اوکراین کاملاً مشخص نیست، اما باید توجه داشت که اتحادیه اروپا به ویژه کشورهایی مانند آلمان مواضع متعادلی در قبال روسیه اتخاذ کرده و با آرامش بیشتری پیش می روند. در همین حال، بوریس جانسون و سپس امانوئل مکرون موضعی قاطع علیه مسکو اتخاذ کردند و فکر کردند که باید رویکردی بسیار جدی با روس‌ها داشته باشند. اقدامات اتحادیه اروپا عموماً مبتنی بر تحریم‌ها علیه روسیه بود، اما خصومت بوریس جانسون با مسکو غیرقابل انکار است. زیرا در این میان تیم پوتین نیز اسنادی از فساد شخصی وی منتشر کرده است و به همین دلیل دشمنی وی جنبه شخصی نیز داشته است.


وی در پایان گفت: در آن سوی میدان، روسیه مشاهده می کند که اروپا نیز رو به مسکو است و اینجاست که بحث قطع گاز کرملین مطرح می شود و این مشکلی است که روسیه در حال حاضر با آن مواجه است. برای صادرات گاز به غرب.» یک نیاز فوری و جدی وجود دارد. بنابراین، این بازی و این درگیری سیاسی هم برنده و هم بازنده خواهد داشت، اما به نظر من لیز تراس که اکنون به عنوان نخست وزیر انگلیس فعالیت می کند، مطمئناً موضع متعادل تری نسبت به جانسون در برابر روسیه و اوکراین خواهد داشت. حال باید دید که چگونه می خواهد مردم خود را با شعارهای اقتصادی در داخل بزرگ کند و اساساً چگونه می خواهد به بیرون از این کشور نگاه کند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید